ChatGPT spustil vo svete revolúciu. O prácu prichádzajú už aj novinári
- Zoskupenie Arena Group začína vydávať články generované umelou inteligenciou
- Patria doň populárne magazíny
- Zamestnanci kvôli AI prišli o prácu
- Zoskupenie Arena Group začína vydávať články generované umelou inteligenciou
- Patria doň populárne magazíny
- Zamestnanci kvôli AI prišli o prácu
Počul si už o programe fungujúcom na princípe umelej inteligencie s názvom ChatGPT? Určite áno, za posledné obdobie spôsobil vo svete úplný ošiaľ. Avšak len na rekapituláciu – ako sme už predošle informovali, ChatGPT je prototyp vyvinutý spoločnosťou OpenAI, ktorý má optimalizovaný jazykový model, čo mu umožňuje viesť plynulý dialóg a komunikovať.
Je taktiež schopný odpovedať na takmer všetky otázky, opravovať chyby, písať eseje a slohové práce, vyhotovovať životopisy a písať piesne. Úkony mu pritom zaberú sotva pár sekúnd. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa ho už stihli ujať aj majitelia médií.
Články už vznikajú
O prípade z prostredia športovej žurnalistiky informuje portál Futurism. Rozhodnutie publikovať články tvorené čisto umelou inteligenciou oznámilo len prednedávnom zoskupenie Arena Group, ktoré je vlastníkom populárnych športových a hobby magazínov, ako napríklad Men’s Journal či Sport’s Illustrated.
Toto rozhodnutie padlo aj napriek tomu, že generálny riaditeľ spoločnosti Ross Levinsohn predošle uviedol, že umelá inteligencia „nikdy nenahradí žurnalistov“. Články, ktoré generuje umelá inteligencia, by mali byť podľa vyjadrení spoločnosti najprv zredigované tímom editorov, aby sa predišlo rôznym faktickým chybám, dodáva denník Wall Street Journal.
Informácie by mali byť pritom čerpané z predošlých čísiel magazínov, ktorý vychádza už 17 rokov. Malo by teda ísť o už predošle overené informácie. Ross Levinsohn opakovane ubezpečoval, že AI (z angl. artificial intelligence, pozn. red) nenahradí prácu novinárov a tvorcov obsahu.
„Nenahradí umenie tvorby obsahu, len umožní zefektívniť prácu našich tvorcov obsahu a zlepšiť prístup do našich archívov,“ uviedol na margo umelej inteligencie generálny riaditeľ. Ako však ďalej informuje Futurism, nahrádzanie ľudských pracovníkov sa v redakciách magazínov naozaj udialo.
Na úkor ľudí
Menovite išlo o spomínaný Sport’s Illustrated, ktorý by mal čoskoro ísť v šľapajach magazínu Men’s Journal a na tvorbu článkov využívať AI. Rozsiahle prepúšťanie dokazujú príspevky bývalých zamestnancov redakcií, ktorí sa rozhodli podeliť sa o svoje skúsenosti na sociálnej sieti Twitter.
Hello! I’ve been laid off from @SInow. Not great! If you, for some godforsaken reason, are looking for a features editor or somebody to write about tennis or golf, shoot me a line at chrisalmeida9@gmail.com
— Chris Almeida (@chrisjalmeida) February 15, 2023
„Ahojte! Práve som bol prepustený zo Sport’s Illustrated! Ak niekto z neznámych dôvodov hľadá niekoho, kto by písal o tenise či golfe, ozvite sa mi!“ oznámil prostredníctvom svojho profilu Chris Almeida, už bývalý zamestnanec magazínu.
Ani zďaleka však nebol jediným – prostredníctvom sociálnych sietí oznámilo svoje prepustenie viacero dlhoročných tvorcov obsahu. Podľa informácií portálu Awful Announcing prišlo o prácu až 17 členov redakcie magazínu.
Nie je bezchybný
Aj napriek sľubom o dôslednej kontrole článkov, ktorá by mala odstrániť akékoľvek pochybenia umelej inteligencie, sa portálu Futurism podarilo v jednom z článkov (ktorý sa venoval testosterónu) objaviť neuveriteľných 18 faktografických chýb, ktoré ostali vo zverejnenej verzii bez povšimnutia.
Články spomínaných magazínov sú pritom často orientované na zdravie a obsahujú rôzne tipy a odporúčania. Chyby identifikoval aj primár zdravotného centra Washingtonskej Univerzity Bradley Anawalt. „Tento článok je plný nepresností a chýb. Chýbajú mu mnohé detaily, ktoré sú potrebné k porozumeniu mužského zdravia,“ uviedol.
Po kontaktovaní členov tímu spomenutého magazínu portálom Futurism sa v článku začali objavovať mnohé opravy a zmeny, ktoré sa týkali faktografických chýb. Pod chybným článkom sa objavila aj správa o oprave, ktorá však nezahŕňala všetky vykonané zmeny.
Nie je však žiadnym prekvapením, že AI zatiaľ jednoducho nedokáže pracovať a tvoriť obsah bezchybne. Koniec koncov, na viaceré nedostatky upozorňuje aj organizácia OpenAI, ktorá stojí za vytvorením populárneho chatbota ChatGPT.
„ChatGPT niekedy píše hodnoverne znejúce, ale nesprávne alebo nezmyselné odpovede a oprava tohto problému je z viacerých dôvodov náročná,“ uvádzajú na svojej oficiálnej stránke. Konkrétny článok vytvorený umelou inteligenciou si môžeš prečítať napríklad tu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Futurism, WSJ