Chátrajúce Turzovské kúpele čaká veľká obnova: Košický samosprávny kraj chce vybudovať rekreačné miesto
- Turzovské kúpele už niekoľko rokov chátrajú
- Kúpele by sa mali zmeniť na oddychové centrum
- Turzovské kúpele už niekoľko rokov chátrajú
- Kúpele by sa mali zmeniť na oddychové centrum
Košický samosprávny kraj bude mať staronovú turistickú destináciu. Turzovské kúpele, ktoré sa nachádzajú v Gelnici, by sa mali zmeniť na moderné oddychové centrum so saunami a biobazénom, informuje o tom portál STVR.
Poslanci košického kraja schválili výmenu pozemkov medzi župou a Gelnicou, ktorá má uľahčiť obnovu areálu.
Ako sme ťa informovali aj v našom staršom článku, tieto kúpele boli pred desiatkami rokov známe celej monarchii. Obyvatelia Gelnice boli veľmi hrdí na svoju prírodu a jazerá, preto sa koncom 19. storočia rozhodli, že potenciál svojho mesta využijú naplno. Len kúsok od mesta postavili kúpele, ktoré pomenovali podľa vlastníka Gelnického hradu, Thurzu.
Tieto kúpele však nikdy neboli oficiálne kúpeľmi, no aj napriek tomu boli častokrát vyhľadávané ľuďmi zo širokého okolia. Avšak dlhé roky už chátrajú, píše portál STVR.
Obnova Turzovských kúpeľov
Kraj má za sebou už niekoľko rokovaní a krokov, ako by sa rekreačné miesto dalo opraviť.
„Projekt obnovy Turzovských kúpeľov je vo fáze, keď máme dokončenú štúdiu od architektonického štúdia. Teraz sa pracuje na projektovej dokumentácii,“ priblížil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Primátor mesta Gelnica Dušan Tomaško dodal, že: „Má to obrovský potenciál, čo sa týka cestovného ruchu. Akonáhle sa zvýši cestovný ruch, tým pádom sa tam priláka aj rôzny finančný kapitál a zníži sa nezamestnanosť.“
Ako sme už spomínali, krajskí poslanci odsúhlasili zámenu pozemkov medzi Gelnicou a krajom. Pozemky sú vo výmere približne dvetisíc štvorcových metrov.
„Akonáhle máme vysporiadané pozemky, ide teraz projektová dokumentácia na územné konanie, potom na stavebné konanie až po potenciálneho investora,“ dodal primátor mesta.
Výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus, Lenka Vargová Jurková, informovala, že ak sa podarí prilákať do Turzova investorov, tak sa zatraktívni naozaj obrovská časť regiónu.
Kedy presne sa podarí obnoviť kúpele, nie je zatiaľ isté. „Aj na náš vkus sme trošku po termínoch ako sme očakávali. Chceme už vidieť to, aby sa tieto kúpele začali stavať,“ informoval Rastislav Trnka.
História kúpeľov
V roku 1889 bola postavená vila Thurzo podľa návrhu Gedeona Majunkeho zo Spišskej Soboty. Neskôr táto stavba slúžila ako kúpeľný dom a reštaurácia. Kniha o histórii mesta, ktorú zostavil Ján Gašpar, uvádza, že kúpeľné vily mali spolu 79 izieb. „V najväčšej, 34-izbovej vile Budapest, ktorú projektoval Anton Muller z Levoče, ako v jedinej bolo ústredné kúrenie, splachovacie WC a elektrina.“
Kúpele sa stali obľúbeným miestom nielen pre mešťanov, ale aj pre šľachtu. V tomto období zažívali výrazný rozmach. Pozemky, na ktorých kúpele stoja, boli prenajaté gelnickými mešťanmi vtedajšiemu starostovi mesta Karolovi Menesdorferovi, informovali sme ťa v staršom článku.
Časť šľachty a zámožných mešťanov navštevovala kúpele, aby si liečili dýchacie problémy a poruchy nervového systému. Voda z jazera sa kombinovala s ihličím, z ktorého pripravovali liečivé kúpele a inhalácie s využitím živíc. Liečba však nebola jedinou atrakciou. Návštevníci si mohli užívať aj spoločenské podujatia či zábavu. Šesť kúpeľných domov bolo určených predovšetkým pre významných hostí z Pešti a Debrecína. Počas druhej svetovej vojny sa kúpele stali miestom odpočinku pre nemeckých vojakov, a neskôr, v čase socializmu, sa z nich stal pioniersky tábor pre deti.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: STVR, Startitup