Chce zakázať TOP drink Slovákov: Čepček pripravil bič na obľúbený nápoj. Hovorí o „morálnom ozdravení“

  • Poslanec Martin Čepček má plné ruky práce
  • Tŕňom v päte mu nie sú len filmy pre dospelých, ale aj herne a energy drinky
Martin Čepček a nápoje
TASR/Jaroslav Novák, TASR/František Iván
  • Poslanec Martin Čepček má plné ruky práce
  • Tŕňom v päte mu nie sú len filmy pre dospelých, ale aj herne a energy drinky

Nezaradený poslanec Martin Čepček sa stal mediálnou „hviezdou“ po tom, čo pristál v Národnej rade jeho návrh zákona cielený na obmedzenie „konzumácie“ zakázaného ovocia v podobe filmov pre dospelých. Obzvlášť bizarne pôsobil Čepčekov nápad, aby mohli Slováci pozerať na podobný typ filmového obsahu len so súhlasom notára.

Tu ale Čepčekova aktuálna agenda nekončí. Web Národnej rady totiž zaplavili aj ďalšie návrhy legislatív s jeho podpisom. Po novom sa zameral na ďalšie hriešne hobby, ale jeho kritickému oku neušli aj „nevinné“ energy drinky.

Zákaz hazardu v penziónoch?

Poslednou legislatívou, ktorú Čepček predložil do parlamentu, je novela týkajúca sa hazardných hier. „Chorobná závislosť na hraní hazardných hier, tzv. gambling alebo patologické hráčstvo, predstavuje závažný zdravotný, ako aj spoločenský problém,“ píše sa v Čepčekovom návrhu legislatívy podanom 14. apríla.

Podľa poslancovho návrhu patologické hráčstvo predstavuje gradujúci zdravotný, ale aj spoločenský problém, a to aj medzi mladými dospelými.

„Vypúšťa sa možnosť prevádzkovať herne v moteloch a penziónoch a ponechávajú sa hotely ako ubytovacie zariadenia vyššieho štandardu. Zo 775 herní na Slovensku sa žiadne nenachádzali v moteloch a 9 sa nachádzalo v penziónoch,“ objasňuje poslanec v dôvodovej správe navrhovanej legislatívy. 

Zároveň, ak by zákon poslanci odklepli, herne by sa nemohli zriaďovať v budovách určených pre kultúru a verejnú zábavu. Taktiež poslanec navrhuje zakázať reklamu prezentujúcu hazardné hry od 6:00 do 22:00 hodiny.

Boj proti energy drinkom

Zaujímavou Čepčekovou parlamentnou iniciatívou je aj jeho legislatívna kritika sladkých nápojov a energetických drinkov. Koncom marca totiž do Národnej rady predložil návrh zákona, ktorý si vzal na mušku práve obľúbené sladené drinky.

V uplynulých rokoch si medzi deťmi a mládežou získali veľkú popularitu nápoje s vysokým obsahom kofeínu a/alebo iných podporných látok, vrátane tzv. energetických nápojov. Takéto nápoje široko dostupné v predajniach potravín, čo bez problémov umožňuje prístup maloletých k takýmto nápojom a ich pravidelnému aj nadmernému alebo inak rizikovému užívaniu,“ píše sa v návrhu Čepčekovej legislatívy.

Čepček tak navrhuje zakázať nápoje s obsahom kofeínu či taurínu nad vymedzený limit ľuďom vo veku do 18 rokov. Podľa odborníkov pritom konzumácia nápojov s vysokým obsahom kofeínu alebo iných látok s podobnými účinkami môže viesť k závislosti, ako aj viacerým zdravotným problémom,“ odkázal Čepček na názory expertov.

Patálie s filmami pre dospelých

Čepček si ale vyslúžil mediálnu pozornosť najmä po tom, čo do parlamentu predložil návrh zákona týkajúci sa filmov pre dospelých. Čepček zväčša v parlamente predkladá návrhy zákonov, ktoré súvisia so zákazom interrupcií. 5. apríla však prišiel s celkom „novým“ návrhom – zákaz sledovania filmov pre dospelých. Vo svojej dôvodovej správe k návrhu zákona uviedol:

„P*rnografia sa za posledné roky stáva ľahko dostupnou, a to nielen dospelým, ale čím ďalej tým mladším deťom. Podľa odborníkov sa znepokojujúco veľká časť maloletých prvýkrát dostáva do kontaktu s p*rnografiou už v nižšom veku ako 10 rokov.“

Podľa zákonodarcu má sledovanie p*rnografických filmov vo viacerých prípadoch za následok vznik závislostí a vážne zdravotné a spoločenské následky.

Uviedol aj príklady, avšak bez akéhokoľvek znaleckého či zdravotného posudku: „Problémy s nadväzovaním partnerských vzťahov, problémy s vnímaním vlastného tela a sexuality, väčšiu zraniteľnosť voči sexuálne motivovaným trestným činom, problémy so sústredením, udržaním zamestnania a podobne.“

Zákaz predaja alkoholických nápojov

Poslanci Národnej rady by si mali na májovej parlamentnej schôdzi posvietiť aj na novelu zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, novele zákona o reklame a novele zákona o mediálnych službách z dielne nezaradeného poslanca Martina Čepčeka.

Vzhľadom na množstvo dopravných nehôd, za ktorými stojí aj konzumácia alkoholických nápojov, Čepček si stojí za návrhom zákona o zákaze ich predaja na benzínových pumpách, v prevádzkach na diaľničných odpočívadlách, parkoviskách alebo v ich bezprostrednej blízkosti.

Zároveň sa má zakázať predaj alkoholických nápojov prostredníctvom predajných automatov a s výnimkou piva a vína prostredníctvom donáškovej služby. Podľa Čepčeka to zabezpečí zníženie dostupnosti alkoholických nápojov.

Poslanec ďalej navrhuje v rámci ochrany maloletých zákaz predaja alebo ponúkania alkoholu neplnoletými osobami okrem prípadov, keď je takáto činnosť súčasťou ich sústavnej prípravy na budúce povolanie. Taktiež navrhuje zákaz predaja, výroby a dovozu hračiek napodobňujúcich tvar a vzhľad obalu alkoholických nápojov.

„Na Slovensku má podľa odhadov 400-tisíc obyvateľov problém s nadmernou konzumáciou alkoholu. Tá môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia, narušenie vzťahov či rozpad rodín. Alkohol výrazným spôsobom prispieva k dopravnej nehodovosti. Každoročne sú evidované stovky dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka nehody,“ uviedol Čepček v návrhu.

Čepčekovo morálne ozdravenie

Startitup zaujímalo, ako Čepček pristupuje k brainstormingu ohľadom vlastných návrhov zákonov, ktoré sú často považované za poriadny bizár.

„V rámci rozhodovania ohľadom toho, aký návrh zákona predložím, sa vždy snažím vychádzať z toho, čo je v záujme spoločného dobra a morálneho ozdravenia našej spoločnosti. Ako človeku, ktorý pôsobil v školstve, mi osobitne záleží na zdravom morálnom vývoji detí a mládeže a na ich ochrane pred škodlivými vplyvmi (hazard, drogy, alkohol, kofeín a pod.),“ vysvetľuje Čepček.

„Čo sa týka praktickej stránky, podkladom sú aj právne úpravy iných štátov, odborné články, štúdie, informácie zverejňované štátnymi orgánmi či osobná skúsenosť, ako to bolo pri schválenom zákone o vdovskom dôchodku, ktorý je platný od 1.1.2023.“ 

Zákonodarca zároveň priznal, že pri predkladaní návrhov legislatívy vychádza aj zo svojho predvolebného programu.

Čepčekov mokrý sen

V poslednom období sa v parlamente doslova roztrhlo vrece s legislatívnymi návrhmi. Za kolegami nezaostáva ani samotný Čepček. „Poslanci dávajú o sebe vedieť a čím bizarnejší návrh, tým viac sa o tom hovorí, píše a diskutuje,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík. Podľa experta je podľa iniciatív poslancov zrejmé, že predčasné voľby už klopú na dvere.

„Pán Čepček je teraz hviezdou rôznych satirických stránok a zrejme sa mu splnil mokrý sen a podarilo sa mu osloviť ani nie tak voličov ako mediálnu obec. Tá vyvolala pozornosť aj u širšej verejnosti. Otázne je, či mu to môže pomôcť  pretože je momentálne viac na smiech ako na obdiv,“ udrel odborník.

Dodal ale, že si vie predstaviť voličov, ktorí aj na Slovensku vedia podobné návrhy oceniť.

Môže zaujať slovenského voliča?

Podľa šéfa prieskumnej agentúry AKO Václava Hřícha si svojou legislatívnou „výpravou“ Čepček minimálne získal mediálnu pozornosť. „V období, keď sa určuje, kde, kto pôjde na kandidátku, to môže poslancovi pomôcť, pretože sa ukáže, že dokáže zaujať médiá, a tým pádom je zaujímavý pre stranu,“ podotkol odborník.

Podľa Hřícha to je akási poslanecká predvolebná kampaň, v ktorej konkrétny poslanec ukazuje potenciálnu užitočnosť pre stranu. Otázkou je, či podobná iniciatíva môže potenciálneho voliča aj zaujať. Hřích pripomenul, že určitú cieľovku si k sebe čepček pritiahnuť vie. „Myslím si, že Slovákov zaujímajú ale skôr chlebové témy. Hovorí sa o tom, píše sa o tom, no v rebríčku dôležitosti, to pre veľkú časť Slovákov nie je až tak dôležité,“ dodal expert.

Zdroje: NRSR, NRSR, NRSR

Najnovšie videá

Trendové videá