„Chcela som zabiť syna aj seba.“ Erika prežila rakovinu a popôrodnú depresiu, dnes pomáha tisícom Sloveniek
- Erika Mokrý svojimi videami otvára oči Slovákom
- Vyliečila sa z rakoviny a prežila popôrodnú depresiu
- Jej pomoc vyhľadávajú tisícky žien
- Erika Mokrý svojimi videami otvára oči Slovákom
- Vyliečila sa z rakoviny a prežila popôrodnú depresiu
- Jej pomoc vyhľadávajú tisícky žien
Erika Mokrý je Slovenka žijúca vo Francúzsku. Prežila rakovinu, popôrodnú depresiu a teraz o svojom príbehu vo veľkom rozpráva na sociálnych sieťach. Humorným spôsobom sprístupňuje vážne témy a otvára oči mnohým Slovákom.
Naposledy sme sa s Erikou rozprávali v roku 2017. Podľa jej slov sa odvtedy u nej zmenilo azda všetko. „Oficiálne som po 5 rokoch vyradená z evidencie onko pacientov, narodil sa mi syn, s manželom sme založili občianske združenie na pomoc ľudom s rakovinou… je toho ešte mnoho. V skratke by som však povedala, že žijem. A snažím sa žiť tu a teraz.“
Na Instagrame, kde ju sleduje už 32,3-tisíca ľudí, otvorene komunikuje o svojich osobných skúsenostiach. Skrz občianske združenie Tak trocha inak pomáha obrovskému množstvu žien. Prítomnosť na sociálnych sieťach nie je Erikinou prácou, ale voľnočasovou aktivitou. Jej cieľom je pomáhať čo najviac ľuďom.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
A práve to, aké má nepopulárne názory či aké ťažké témy otvára, sa mnohým ľuďom nepáči. Na internete má tak aj veľkú vlnu hejtu. „Mňa neustále šokuje to, že my ľudia sa nevieme rozprávať, nevieme sa počúvať. Odcudzujeme sa na základe v podstate ničoho. Zabudli sme byť ľudsky ľudskí.“
Erika vo svojej aktivite však vidí veľký význam. Ako pre Startitup povedala, svojimi videami do istej miery pomohla aj tým, ktorí ju na internete lynčovali. „Popravde, dvaja ľudia mi už takto napísali. Ospravedlnili sa a poďakovali.“
S Erikou sme sa porozprávali o tom, čo ju naučila skúsenosť s rakovinou, ale aj o tom, ako sa u nej prejavila popôrodná depresia, ktorou trpí množstvo Sloveniek. V exkluzívnom rozhovore prezradila, v čom vidí problém slovenského zdravotníctva a ako rozpráva o svojich ťažkostiach so synom Eliasom.
- Ako ju prežitie choroby ovplyvnilo?
- Aký má názor na „prírodnú cestu“ v liečbe?
- Čo je jej liek na popôrodnú depresiu?
- Prečo vystupuje na sociálnych sieťach?
Úspešne si sa vyliečila z rakoviny. Ako ťa táto skúsenosť ovplyvnila? Mala si nejakú predstavu, ktorá sa ti vyvrátila?
Myslím, že som o niečo egoistickejšia, presnejšie, myslím viac na seba. Ak jednoducho nechcem niečo urobiť, neurobím to len preto, lebo sa niekto mohol uraziť, alebo preto, lebo by sa to malo.
Najväčší prežitok, respektíve najhoršia predstava kohokoľvek, je, že človek zomrie, prípadne nebude môcť počas liečby aj po nej fungovať. Áno, nebudeme si klamať, na rakovinu sa aj zomiera, ale to aj na iné ochorenia.
Čo by si odkázala ľuďom s rakovinou, ktorých iní nahovárajú na to, aby nepodstupovali chemoterapiu, ale išli „prírodnou cestou“?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kedy si Erika uvedomila, že trpí popôrodnou depresiou?
- Aké symptómy sú varovným signálom, že je niečo zle?
- Je popôrodná depresia problémom Sloveniek?
- Prečo svojho syna neľúbila a ako s ním komunikuje o problémoch?
- Sú sociálne siete jej prácou a ako zvláda obrovskú vlnu hejtu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity