Chceli nahrať podcast a nemali kde. Vytvorili unikátne štúdio, aké nie je ani v zahraničí

  • Nahrávacie štúdio stojí kopu peňazí, vďaka Ingrid a Pavlovi (spolumajiteľ OKTAGONU) sa tým však trápiť nemusíš, stačí iba prísť a nahrať, navyše, za lacný peniaz
  • Bratislavské štúdio Podcaster je jediné čisto podcastové štúdio, kde nemusíš byť technickým preborníkom
  • Nahrávacie štúdio stojí kopu peňazí, vďaka Ingrid a Pavlovi (spolumajiteľ OKTAGONU) sa tým však trápiť nemusíš, stačí iba prísť a nahrať, navyše, za lacný peniaz
  • Bratislavské štúdio Podcaster je jediné čisto podcastové štúdio, kde nemusíš byť technickým preborníkom

Máš nápad  na podcast a nemáš na to priestor a techniku? Nevadí, pretože v srdci Bratislavy leží jedinečné štúdio Podcaster, do ktorého sa môže prísť realizovať skutočne každý. Navyše, ak tvoje nahrávanie trvá len niekoľko minút, nie je to problém, zaplatíš len za čas, ktorý si tam strávil. Za projektom stojí Ingrid a Pavol, ktorí sú autormi aj ďalšieho jedinečného umelecky zameraného konceptu Artelier.

Prezraďte nám, prečo Podcaster štúdio vzniklo, a čo to vlastne je?

Podcaster vznikol tak, že si Pavol chcel nahrať vlastný podcast a potreboval preň pekný priestor, za ktorý sa bude vedieť človek postaviť, bude na neho pyšný, bude z neho chcieť vysielať, jednoducho, aby to naozaj vyzeralo dobre. Súčasťou muselo byť dobré osvetlenie, kvalitný zvuk, pekné pozadie.

Podcaster nahrávacie štúdio Bratislava
zdroj: Facebook/Podcaster Bratislava/photos

Taká investícia však stojí x-tisíc eur, ak má potom mesačne človek platiť prenájom tohto priestoru iba pre svoje hobby, aj keď s láskou, je to strašne drahé. Vtedy nám napadlo, že by sme mohli vlastne urobiť takéto štúdio na prenájom, čím sa nám tie náklady pokryjú, a zároveň dáme ďalším ľuďom šancu šíriť dobré myšlienky do sveta.

Čo je teda gro Podcasteru?

Obaja máme radi TED a ich prednášky, tie majú v podtitulku, „ideas worth spreading“ a sme hrozne radi, že niečo také môžeme urobiť aj na Slovensku, že je to miesto, odkiaľ môžu ľudia šíriť skvelé idey, myslienky, vzdelávať sa, dozvedieť sa o zaujímavých veciach zo sveta. Také veci nosíme v sebe, takmer všetci máme čo povedať svetu a my sme sa rozhodli, že otvoríme platformu, kde budú mať ľudia možnosť rozprávať o tom, čo vedia, a tým obohacovať svet.

Všimli sme si, že v Podcasteri nahrával aj Juraj Karpiš. Zvyknú k Vám chodiť ľudia nahrávať opakovane?

Áno, skoro všetky podcasty, ktoré máme, sú pravidelné. Ľudia, ktorí u nás začnú nahrávať sa vracajú prakticky každý týždeň – Olympijský podcast u nás dokonca nahráva niekoľkokrát do týždňa. Na to, že k nám chodí nahrávať aj Juraj Karpiš, sme hrdí. Opakovane k nám chodí aj Daniela Hantuchová, Olympijský podcast a spolu s ním rôzni športovci. Máme tu aj Akadémiu krásy, svoje podcasty si sem chodia nahrávať aj barmani, architekti a rôzne agentúry.

Okrem toho, že sa Podcasteru darí, splnil si Pavol ideu, s ktorou toto štúdio vzniklo?

Áno, Pavol má svoj vlastný podcast, volá sa Nerudacast, nie je až tak úplne pravidelný, pretože má veľa práce s Oktagonom, ale vždy, keď sa mu podarí nahrávať pravidelne, štatisticky sa zaradí medzi  TOP 20 podcastov na SR na Spotify. Každá epizóda má priemerne 40-50 tisíc zhliadnutí, čo stojí za zmienku. 

Čo, ak človek, ktorý do štúdia príde, nemá žiadne digitálne zručnosti?

Do štúdia môže prísť nahrávať skutočne každý, to bola naša úvodná myšlienka. Vyznávame jednoduchosť, a preto chceme, aby to bolo naozaj zvládnuteľné pre každého. Jednoducho prídete, sadnete si, dáte si slúchadlá na hlavu a začnete rozprávať. Máme tu staff, ktorý sa o vás postará, pohostí dobrou kávou, a vlastne celú obsluhu štúdia má na starosti, takže ľudia naozaj môžu len prísť a sústrediť sa na seba, svojho hosťa a myšlienky, ktoré chcú svetu povedať. Na to netreba nijaké technické zručnosti.

Podcaster nahrávacie štúdio Bratislava
zdroj: Facebook/Podcaster Bratislava/photos
Ako by ste ľuďom, ktorí v nahrávaní nie sú doma vysvetlili, čo môžu technologicky očakávať po vstupe do Podcasteru, čím je špecifický, čo sa v ňom dá, a na druhú stranu, pre aké nahrávanie nie je vhodný?

Podcaster je štúdio na svetovej úrovni s dobrou kvalitou zvuku a aj vizuálom, ktorého cena je minimálna, a teda, ak by ste si chceli podcast spraviť inde či nahrávať doma, vyjde vás to zaručene viac, ako keď  prídete zopárkrát mesačne využiť to, čo ponúkame my. To bol aj náš zámer. Už sa nám stalo, že viacerí ľudia, ktorí si svojpomocne zariaďovali štúdio a pochválili sa s ním na sociálnych sieťach, poukázali práve na to naše, že by chceli, aby aj ich vyzeralo obdobne.

Vďaka tomu vidíme, že sa myšlienka šíri, ľudia o tom medzi sebou hovoria. Vieme, že ak k nám príde niekto nahrávať, bude sa mu to páčiť, rovnako aj jeho divákom. Čo sa zvuku týka, sme síce najlepšej možnej kvality, ale stále user-friendly. Prídete, sadnete si, zapneme vám podcast a vy nahráte svoj vlastný rozhovor v profesionálnej kvalite na profi technike a v krásnom prostredí, takže, kdekoľvek na svete sa rozhodnete ho umiestniť, nemusíte mať obavy, či je to dostatočne kvalitný záznam.

Špecifické je v tom, že je cielené iba ako podcastové štúdio. Keď sme ho stavali, bolo to jediné také štúdio na prenájom v Európe. Dnes možno existujú viaceré, no v danom čase sme našli iba jedno ďalšie v San Franciscu. Na svete je kopec nahrávacích štúdií, kde sa dá nahrať rozhovor, hudba, audiokniha, ale toto je iba samostatne na podcasty. Tým je teda špecifické, na druhú stranu nie je vhodné, pochopiteľne, na nahrávanie hudby – kapela by sa u nás asi ani nerozložila, no pre všetkých, ktorí chcú pracovať len s hlasom a audio či video záznamom, je toto štúdio ako stvorené, takže, ak máte nejaké zaujímavé námety a neviete, kde ich realizovať, dvere máte otvorené.

Je lokalizovanie Podcasteru v Artelieri náhodou, alebo ste tieto dva podniky združili zámerne?

Je to tak trochu náhoda. Koncept Podcasteru existoval už pri našom vstupe do týchto priestorov na Grösslingovej. Spojiť  nápady však netrvalo dlho, môže za to daný priestor. Hneď, ako sme si prezreli jednotlivé miestnosti, z ktorých jedna bola stará ošarpaná kuchyňa, prišlo nám na um, že by sme práve tú mohli pretvoriť na štúdio, nakoľko bola pre Arteliér navyše. Tak sme dokázali obohatiť vizuálne umelecky ladený Arteliér aj o audio časť.

Vytvorili ste oba projekty spoločne, alebo to môžeme poňať ako nejakú symbiózu dvoch separátnych konceptov?

Artelier aj Podcaster sú spoločné projekty, obe myšlienky mal Pavol, ale spolu sme tomu dali kontúry a tvar reality. Nijako to nedelíme, aj keď sa nezainteresovaným môže zdať, že by sme to mohli mať rozdelené. Obaja žijeme umením, a keďže sú oba projekty veľmi úzko prepojené, sú spoločné.

Stalo sa, že vás niektorý z nahrávaných podcastov inšpiroval a získal si vás ako fanúšikov?

Pavol bol už predtým fanúšikom akýchkoľvek prezentácií Juraja Karpiša, to je rozhodne podcast, ktorý sleduje a baví ho. Tiež ale musíme spomenúť podcast barmanov o gastronómii, to bolo veľmi prínosné, Olympijský podcast a  SportBiz, kde bol hosťom Anton Siekel. Nevynechali by sme ani tie, ktoré sa týkajú spirituálnych smerov, alebo rozhovory s úspešnými a kreatívnymi ľudmi.

V Bratislave máme jedinečný koncept Artelier: Je to umelecký ventil, môcť prísť a iba tak si pri víne maľovať

Je skvelé vidieť, že sa vám darí, mali ste skúsenosti s podnikaním aj pred spustením Artelieru a Podcasteru?

Áno, obaja sme ich už mali. Pavlov najväčší highlight je Oktagon MMA. Ja mám malinkú eventovku, respektíve robím produkciu podujatí rôzneho charakteru pre svojich klientov a viaceré trhy po Slovensku, tiež vzdelávací detský festival.

Ako sa vám v Bratislave podniká? Nie je tu príliš veľa služieb na prosperitu nových, aj keď jedinečných, konceptov?

V Bratislave sa podniká dobre, ale určite by to bolo iné, ak by to bola Praha. Je rozdiel, či sa na jednom mieste nachádza koncentrácia jedného milióna ľudí, alebo jej dvojnásobok. Všeobecne je však Bratislava (hlavne Staré mesto) veľmi výhodnou lokalitou, má dobrý umelecký vibe, je to super, teda, ak nerátame do úvahy momentálnu situáciu a nulovú podporu od štátu, ktorý nám podnikať zakazuje.

Podcaster nahrávacie štúdio Bratislava
zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová
 

Oba naše projekty dokážu osloviť masu ľudí a sú jediné svojho druhu na Slovensku, Artelier ponúka miesto na maľovanie pre kohokoľvek, stačí prísť a dostanete plátno, farby, štetce, stojan, skrátka, všetko, čo potrebujete. Podcaster v rovnakom duchu ponúka nahrávanie a šírenie myšlienok. Slováci sú kreatívny a inteligentný národ, len sme možno málo sebavedomí. Pravdou je však, že máme čo povedať. Pokojne by sa tu uživila aj desiatka takýchto štúdií vzhľadom na počet šikovných ľudí v našej malej krajine.

Ovplyvňuje momentálny vývoj druhej vlny pandémie aj záujem o nahrávanie podcastov?

Rozhodne áno, podcasty sa nám rozbehli viac, ako počas prvej vlny, no zase máme problematickejší chod prevádzky Artelieru, ktorého je Podcaster súčasťou, takže uvidíme či to vôbec prežijeme.

Máte v rámci Podcasteru nejaké plány do budúcnosti?

Cítime podporu, vidíme, že to má skvelú odozvu. Preto by sme chceli otvoriť aspoň ďalšie dva na Slovensku, prípade aj u susedov v Česku. Zatiaľ sme otvorení len krátko, preto sa učíme, ako to skutočne dobre rozbehnúť a prevádzkovať, následne chceme štúdiá rozšíriť.

 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: Podcaster

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá