Smrť číha v sprche. Zákernej baktérii nahráva šetrenie, darí sa jej v bojleroch

  • Baktéria sa prejavila zvýšenou teplotou, viesť však môže aj k zápalu pľúc
  • Niekoľko českých domácností chcelo ušetriť
chroba
Ilustračný obrázok Pixabay/Geralt
  • Baktéria sa prejavila zvýšenou teplotou, viesť však môže aj k zápalu pľúc
  • Niekoľko českých domácností chcelo ušetriť

V dôsledku stúpajúcich cien energií sú ľudia nútení šetriť rôznymi spôsobmi. To sa vyplatilo niekoľkým českým domácnostiam. Ako informujú TV Noviny, Česi si začali sami regulovať teplotu v bojleroch, čo sa neodporúča. Nie je vhodné, aby bol ohrev vody znížený pod 50 stupňov Celzia.

Tieto kroky viedli k šíreniu nebezpečnej baktérie s názvom Legionella pneumophila, kvôli ktorej skončili mnohí na antibiotikách. Problémom totiž bolo, že sa Česi v tejto vode osprchovali. 

Baktéria sa prejavila zvýšenou teplotou, pričom pri pľúcnej forme sa môže rozšíriť aj do orgánov. Ochorenie nie je prenosné. Pozor by si mali dávať najmä ľudia so slabou imunitou. Baktéria Legionella postihuje predovšetkým dýchacie cesty, nachádza sa a množí sa v usadeninách teplovodných potrubiach, bojleroch a klimatizáciách.

Šetrenie teplou vodou

V septembri sme oslovili odborníka, ktorý radí, ako najlepšie ušetriť. Namiesto napustenia plnej vane pri kúpaní sa môžeme osprchovať, čo ušetrí vodu aj teplo. Ako uvádza Juraj Melichár z OZ Priatelia Zeme, „teplú vodu môžeme šetriť sprchovaním do dvoch minút, inštaláciou úspornej sprchovacej hlavice, znížením teploty vody pri praní alebo napríklad šetrnejším umývaním riadov“.

Ak nám to rozpočet dovoľuje, uprednostňujme energeticky úsporné spotrebiče či ide o práčky, chladničky, umývačky riadu alebo iné spotrebiče.

Opatrní musíme byť aj pri kancelárskych zariadeniach. „Môžeme si kúpiť zásuvkovú lištu a spotrebiče tlačidlom vypínať aj z elektriny, napríklad na noc. Aj vo vypnutom stave môžu spotrebúvať okolo 5 % energie,“ uviedol Melichár. Rovnako, ak máme finančné prostriedky, uprednostníme laptop či notebook miesto stolných počítačov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa FINANCIE | VZDELANIE (@financopedia)

Odborník taktiež uvádza, že k šetreniu nám dopomôže aj zdravší životný štýl. Napríklad cestovanie verejnou dopravou, bicyklom, pestovanie zeleniny a ovocia, opravovanie a nákup vecí z bazáru.

„Z hľadiska sociálnej spravodlivosti by však bolo dobré, aby vláda zaviedla progresívne zdanenie/cenotvorbu elektrickej energie. Podstatou je, že za šetrnú – nízku spotrebu elektrickej energie by sme platili nízku jednotkovú cenu. A bohatí ľudia, ktorí si vykurujú veľa luxusných nehnuteľností, vyhrievajú bazény, jazdia na SUV, lietajú súkromnými lietadlami, by mali platiť aj za jednotku elektrickej energie viac, najmä počas energetickej krízy,“ dodáva Melichár.

Záleží aj na spotrebičoch

Melichár spomenul aj to, že je potrebné uvedomiť si, že „za vyššie ceny energií môžu najmä ruské manipulácie s dodávkami plynu od roku 2021 a ruská agresia na Ukrajine od februára 2022“.

Najdôležitejšiu radu, ktorú odborník na energetiku uviedol a ktorá je platná pre ľudí, samosprávy a vlády, je, že by sa úspornými opatreniami a obnoviteľnými zdrojmi mali nahrádzať fosílne palivá, ako uviedol, najmä uhlie a zemný plyn.

„Konkrétne to znamená hĺbková obnova budov (zatepľovanie) a masívne zavádzanie solárnych systémov, tepelných čerpadiel, geotermálnej a veternej energie. Pomôže nám to krátkodobo s energetickou krízou a dlhodobo s klimatickou krízou,“ tvrdí.

Na problém sa pozrela aj Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá spracovala 50 užitočných rád pre domácnosti, ako sa vyvarovať vysokého účtu za elektrinu.

V prvom rade je dôležité zbytočne neprekurovať. Zvýšenie teploty čo i len o 1 °C znamená 6 % energie navyše. V prípade, že ti je v miestnosti teplo, nie je potrebné ihneď otvárať okná. Stačí nastaviť regulačnú hlavicu tak, aby radiátory zbytočne nevykurovali.

Taktiež je potrebné sledovať vlhkosť vzduchu v miestnosti. Tá by mala byť udržiavaná na úrovni 50 – 60 %. Pri väčšej vlhkosti stačí menej kúriť a ako uvádza SIEA, pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C pociťujeme rovnaké teplo ako pri vlhkosti vzduchu 60 % a 21 °C. Pri tomto teda ušetríme až 12 % energie.

Zdroje: TV Noviny, Legionella, SIEA

Najnovšie videá

Trendové videá