Chceš byť skutočne produktívny? Najviac ti pomôže šport
- Ľudia, ktorí cvičia, sú jednoducho produktívnejší. A aj keby produktívna kríza nebola hneď tvojim prípadom, určite máš vždy na čom pracovať a čo v rámci pracovného nasadenia vylepšovať. Svetoví podnikatelia zodpovední za multimiliardové koncerny sa neraz zobúdzajú dlho pred svitaním, aby pred prácou stihli nejakú fyzickú záťaž. A dobre vedia, prečo to robia. Fyzický pohyb má pre tvoj pracovný výkon blahodarné účinky.
- Ľudia, ktorí cvičia, sú jednoducho produktívnejší. A aj keby produktívna kríza nebola hneď tvojim prípadom, určite máš vždy na čom pracovať a čo v rámci pracovného nasadenia vylepšovať. Svetoví podnikatelia zodpovední za multimiliardové koncerny sa neraz zobúdzajú dlho pred svitaním, aby pred prácou stihli nejakú fyzickú záťaž. A dobre vedia, prečo to robia. Fyzický pohyb má pre tvoj pracovný výkon blahodarné účinky.
Medzi ranné vtáčatá patria CEO Virgin Groups, Pepsi, Apple, Disney, či Starbucks, šéfredaktorka americkej Vogue, ako aj známi prezidenti. Ich budíky pritom zvonia aj o 4:30 a ešte predtým, než v priemere o 6-7 hodine naklusajú do práce, si stihnú zabehnúť 8 km, zahrať hodinu tenisu, stráviť hodinu a pol v telocvični, či zaplávať jeden a pol kilometra. (Anna Wintour pred siedmou okrem tenisu denne stíha aj kaderníka.) Šialené? Ani nie. Aj keď sa iste väčšine z nás pri predstave vstávania o podobnom čase robí husia koža a vyhadzujú vyrážky, tento režim vôbec nie je na škodu. Samozrejme, len za predpokladu, že telu nezabúdame dodávať dosť „paliva“ a chodíme spávať o (relatívne) normálnom čase.
Tu je šesť dôvodov prečo je pravidelné cvičenie nielen o vmestení sa do 10 rokov starých riflí, ale najmä o zvýšenej produktivite:
- Cvičenie zvyšuje našu koncentráciu a pohotovosť
Dôvod? Jednoduchý – zvýšený príval krvi do mozgu. Nejde len o teóriu, ale aj o prax vo forme mnohých štúdií, ktoré porovnávali skupiny študentov a zamestnancov s fyzickou aktivitou a bez nej. Výsledok bol jednoznačný – tí, ktorí sa venovali cvičeniu, sa viac sústredili a lepšie im išlo aj myslenie. A ak ti nie je cudzí pokles produktivity okolo 1-2 poobede, tak by si mal vedieť, že aspoň polhodinka ranného športu ju dokáže úplne eliminovať. Stačí pritom aj niečo tak jednoduché a nenáročné ako svižná prechádzka na čerstvom vzduchu, nemusíš hneď vypotiť jedno vedro so stokilovými činkami.
- Cvičenie ti zdvihne… energiu (ale aj náladu)
Sú momenty, a častokrát práve ráno, kedy je vstávanie z postele a fyzický pohyb to posledné, na čo máme chuť. Lenže aj keď na podobné výstrelky „nemáš energiu“, mohol by si sa skúsiť premôcť. Je totiž dokázané, že kontraintuitívne konanie je v tomto prípade veľmi prospešné – konkrétne preto, lebo fyzická aktivita zvyšuje schopnosť tela vrámci krvného obehu prepravovať a lepšie absorbovať kyslík a glukózu, a to najmä v mozgu. Tam ich v tomto prípade potrebujeme najviac. Opäť, pri niekoľkotýždňových experimentoch sa cvičiaca skupina cítila energickejšie ako tá nečinná. Na druhej strane však zo štúdie vyšla víťazne skupina, ktorá cvičila zľahka a nie extrémne. Takže namiesto ranného crossfitu postačí aj joga alebo pilates.
- Vylepšujú sa mozgové funkcie
Z toho, že v mozgu bude viac kyslíku a viac energie vo forme glukózy vyplýva, že bude lepšie vykonávať svoje funkcie. Dlhodobo aktívni ľudia dosahujú vrámci kognitívnych testov vyššie výsledky než tí, ktorí viedli sedavý život a pozitívne dôsledky pocítilo aj ich psychické naladenie. Všimli si toho nielen samotní zamestnanci a objekty sledovania, ale aj ich nadriadení. Keďže fyzická námaha priamo (pozitívne) ovplyvňuje mozgový výkon, zlepšuje sa sústredenie, výkonnosť a v neposlednom rade aj schopnosť robiť uvážené rozhodnutia. Ešte nejaké námietky?
- Fyzická aktivita ti môže vnuknúť skvelé nápady
Pokiaľ stále pracuješ v tých istých priestoroch (ale nielen vtedy), môže sa ti stať, že sa občas akosi zasekneš. Nebudeš vedieť pohnúť s problémom, ktorý bude práve na tanieri, poprípade budú tvoje kreatívne nápady na bode mrazu, čo je samozrejme vždy veľmi frustrujúce. V takýchto prípadoch pomáha chvíľková zmena prostredia, ideálne s pridanou hodnotou pohybu (a čerstvého vzduchu). Krátka prechádzka po vonku môže stačiť na to, aby si sa dostal z bludného kruhu kreatívnej krízy a vyšiel z neho ako víťaz. Endorfíny vyplavené počas pohybu ti ešte k tomu aj vylepšia náladu. Nielenže prídeš na iné myšlienky, ale sa na problém budeš môcť pozerieť z celkom nového – potenciálne kľúčového – uhla.
- Vytvoríš si v živote rovnováhu
Ak si zaneprázdnený, jedným z najhorších krízových rozhodnutí je vraj upusiť od pohybu. Rutinný denný rozvrh zložený z práce aj cvičenia z teba totiž dokáže urobiť vytrvalejšieho a zorganizovanejšieho jedinca a taktiež ti vie pomôcť nájsť ten správny pomer medzi prácou a voľným časom, ktorý tráviš podľa vlastného gusta. Železná disciplína ťa nakopne a donúti veci stíhať načas – lebo od tohto pre teba ideálneho spôsobu života, ktorý si sám odsleduješ a vytvoríš, jednoducho nebudeš chcieť upustiť.
- Budeš sa vedieť lepšie vysporiadať s nepohodlím
Ak patríš medzi ľudí, ktorí už len pri náznaku nepohodlia kňučia nad tým, ako je všetko hrozné, nespravodlivé a nepríjemné, možno by si mal skúsiť šport. Ak sa totiž vrámci športu naučíš vytrvalosti a neustále si budeš klásť nové ciele, budeš tieto vydobytky vedieť aplikovať aj v iných oblastiach – vrátane práce. Budeš sa vedieť zaprieť a donútiť dokončiť zadanú úlohu, pracovať ešte aspoň pár minút, či sa poriadne zahryznúť do niečoho, čo ti nejde, a časom záhadu nesúladu rozlúskať. Fyzická námaha z teba spraví schopnejšieho a produktívnejšieho človeka.
Je úplne jasné, že pre veľa z nás nie je zakomponovanie pravidelného športovania do bežného života celkom jednoduché. Máme veľa povinností, málo voľného času, sme leniví, nie je kde, väčšina športov nás nebaví… Ako už odznelo vyššie, nemusíš hneď začať denným tréningom Ramba, ale naopak celkom jednoduchými a malými krôčikmi, ktoré môžeš časom podľa želania posúvať o level vyššie. Napríklad skús:
- vymeniť aspoň jednu jazdu autom/MHD za pešobus
- namiesto výťahu chodiť po schodoch
- zaparkovať čo najďalej od vchodu do domu/práce/obchodu, aby si si aspoň trochu rozohrial svaly
- aspoň raz za deň si v práci dať 5 alebo 10 minútovú prestávku, počas ktorej sa len tak bezcielne poprechádzaš po pracovisku, vyjdeš hore a dole schodmi, na vzduch, okolo budovy… (možeš sa pritom tváriť, že telefonuješ, alebo riešiš dôležité e-maily, ak ti to príde divné, ideálne by si však nemusel pozerať na žiaden displej a techniku mal úplne vypustiť z hlavy)
- nájsť si niekoho, kto začne cvičiť s tebou, aby ste sa navzájom motivovali, súperili a nenechali toho druhého zlenivieť
- ak ťa žiadne bežné športy nebavia, skúsiť pohľadať tie nekonvenčnejšie – bojové umenia, menej známy tanec, jazdu na koni, alebo niečo, o čom si ešte vôbec nepočul. Ak ťa to bude baviť, pôjde to o to jednoduchšie.
Zdroj: The Next Web
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti