Chceš byť úspešný? Toto je 5 dôvodov, pre ktoré sa ti to nepodarí
- Šťastie praje pripraveným, ale stačí to na úspech?
- Ciest a rád je veľa, no kým neodstrániš to, čo ťa brzdí, ani jedna z nich ti nepomôže
- Toto je 5 vecí, ktoré musíš zmeniť, aby si sa necyklil a posunul vpred
- Šťastie praje pripraveným, ale stačí to na úspech?
- Ciest a rád je veľa, no kým neodstrániš to, čo ťa brzdí, ani jedna z nich ti nepomôže
- Toto je 5 vecí, ktoré musíš zmeniť, aby si sa necyklil a posunul vpred
Chceš byť úspešný, snívaš o tom, ako ťa majú ľudia radi, ako stojíš na piedestáli. Možno ti to znie smiešne, ale hoď kameňom, ak si sa ani raz vo svojich myšlienkach neocitol v nadmieru príjemnej situácii. V takej, v ktorej si vizualizuješ, že máš peniaze, úspech a komunitu skvelých ľudí okolo seba a veci idú presne ako majú. Chyba prvá.
Aby si prebudoval nechcené mechanizmy, odstránil stereotypy a prestal sa aspoň nepriamo vyhovárať na nepriazeň situácie musíš viac, než len chcieť. Musíš načrieť hlboko do seba a pochopiť, čo ťa brzdí. Bez tohto procesu sa žiaden zázrak neudeje.
Musíš nasledovať svoje sny
Koľkokrát si od ľudí zo svojho okolia počul, že, ak chceš byť úspešný, musíš nasledovať to, čo ťa živí. Svoju vášeň, nadšenie. Otázkou potom ostáva, prečo sa z ľudí sledujúcich motivačné portály nestali úspešní ľudia. S množstvom materiálov, ktoré denne čítajú, sa vo svojom vnútri aj tak rozhodnú nespraviť to.
Rozprávať o svojich snoch ľuďom stále dookola bez toho, aby si ich uskutočnil, naznačuje to, že sa buď bojíš zmeny, alebo nie si schopný svoje sny zrealizovať. To je jedným z najväčších rozdielov medzi úspešnými a tými na druhej strane, hovorí Lifehack.
Ak patríš medzi ľudí, ktorí utekajú z jedného projektu do druhého, zaujíma ich všetko a vlastne nič, asi budeš mať problém dosiahnuť to, čo väčšina ľudí pokladá za úspech. Bez investície času a energie môžeš sotva nahromadiť dostatok skúseností. Je nevyhnutné, aby si si vytvoril možnosti a prostredie pre uskutočnenie svojich snov. Hlavne, ak v skutočnosti nevieš, čo je tvojím cieľom.
„Vášeň, je tvojou najväčšou láskou, vášeň je to, čo dáva možnosť človeku tvoriť a vyťažiť z talentu maximum. Nepomýľ si ju so záujmom, nie je to to isté. Keď prídeš za svojou priateľkou, nepožiadaš ju o ruku vetou – Vezmi si ma, si zaujímavá!,“ hovorí Larry Smith v TED Talk.
Nie som génius
Jednou z najčastejších výhovoriek, ktoré ľudia pri zlyhaniach používajú je, že nezdedili genialitu. Sú obyčajní, a predsa, ak by im to niekto povedal do tváre, asi by sa tomu nepotešili. Namiesto hľadania svojej skutočnej vášne sa sústredia na to, že rozdeľujú schopnosti ľudí podľa toho, čo dostali do vienka pri narodení.
Pravdou však je, že mať potenciál neznamená schopnosť naplniť ho. Géniovia môžu skončiť na vrchole slávy, no aj zavretí medzi štyrmi stenami s pocitom, že im nik nerozumie. Tak, ako oni, každý z nás ma na výber pretaviť svoj potenciál do skutočných schopností a zručností v správnom čase a profitovať z toho. Výsledok je, nie, nemusíš byť génius, aby si bol úspešný. Stači sa len neľutovať, nebyť lenivý a urobiť pre svoj cieľ maximum.
Áno je lepšie, ako nie
Podľa Roberta Brandsona, vlastníka značky Virgin a známeho filantropa, je kľúčové používať slovíčko áno. To, ako píše vo svojom blogu, použil sám veľakrát aj keď ešte netušil, ako sa na danú úlohu pripraviť. Hovoriť áno znamená schmatnúť možnosť za pačesy a vyžmýkať z nej, čo sa dá.
Rovnako veľa však znamená slovíčko nie. Ak si z radu ľudí, ktorí neustále pritakajú, prisluhujú, snažia sa vyhovieť, uvažujú nad tým, čo si iní myslia, názor verejnosti ta začne kreovať. Meniť to, čo v skutočnosti chceš, a nakoniec skončíš ako „podrž-taška“ ľudí, ktorí sú pri skutočnom koryte.
To však neznamená len finančné zdroje, ale aj spokojnosť, šťastie, pocit naplnenia a mnoho ďalších nevyhnutných častí, ktoré nás posúvajú a nútia nevzdať sa a naťahovať ruku za hviezdami. Pointa je v tom, vedieť správe použiť obe slovíčka, vyhodnotiť situáciu, risk a vlastný strach, ktorý nás často núti vysloviť niektorú z možností.
Zmeň svoj prístup
Steve Jobs bol známy tým, čo jeho pozorovatelia nazývali „pole skreslenia reality“, vďaka čomu odmietal frázy ako „nedá sa to“. Keď zadal na výrobu špeciálny druh skla pre prvý iPhone, výskumníci boli z pre nich neuskutočniteľného termínu zhrození. „Verím vám,“ povedal im údajne Jobs. „Dokážete to. Zamyslite sa nad tým.“ Takmer cez noc výrobcovia zmenili svoje návrhy a do šiestich mesiacov ich vyrobili dosť na launch telefónu, informuje Enterpreneur.
Jeho naliehanie ich tlačilo za hranice toho, čo považovali za možné. Môžeš sa rozhodnúť odmietnuť svoje prvé súdy a námietky, ktoré z nich vychádzajú a pretvoriť nevýhody na zámer. Rovnako ako vodca spoločnosti Apple musíš mať vieru v schopnosť, že môžeš vyrábať niečo, čo ešte neexistuje.
Vážim si ľudské vzťahy
Larry Smith už v roku 2012 vo svojom TED Talku vymenoval niekoľko výhovoriek, ktoré ľudia používajú pri neúspechu najradšej. Ak máš stále chuť čítať ďalej a zistiť, ako hlboko v sebe musíš ísť, aby si skutočne pričuchol k úspechu, v nasledujúcich riadkoch ti ponúkneme odpovede na niektoré pravdepodobné otázky.
„Množstvo ľudí by aj uskutočnilo svoj sen, ale, povedia si – Nie som predsa divný, veď kto sú ľudia, ktorí nasledujú svoje sny. Sú nejakým spôsobom posadnutí, stále s hlavou v práci, trochu divný. Ja taký nie som. Som milý, som normálny. Milý a normálny človek a takí ľudia predsa nemajú…vášne,“ uvádza ekonóm Larry ako jednu z najčastejších výhovoriek, s ktorými sa stretol.
Pravdepodobne sa ti Larryho slová nebudú počúvať najľahšie, ale ich výpovedná hodnota ti môže skutočne pomôcť pohnúť zadkom. „Šiel by som za svojím snom, mal úžasnú kariéru, ale, vážim si ľudské vzťahy viac. Chcem byť dobrým priateľom, otcom,“ uvádza Larry ako najčastejšiu príčinu zlyhania aj vtedy, keď človek nájde svoju skutočnú vášeň. Týmto objasňuje cyklenie a snahu rodičov pretaviť do detí to, čo chceli oni, no nedosiahli, pretože si našli túto výhovorku.
Generačná deštrukcia
Tento mechanizmus je však maximálne deštruktívny pre sny dieťaťa, ktoré, tak, ako každý človek, je jedinečná bytosť s vlastnými víziami a vášňou. Tak sa to, čo sa začalo skôr, ako si sa stihol narodiť, prenáša na teba a putuje počas celého života na tvojich ramenách nútiac ťa nájsť si tú istú výhovorku, zlyhať a chybu opakovať.
Toho, čo nám v skutočnosti stojí v ceste za úspechom je omnoho viac, no len málo z toho sa odráža od čohokoľvek iného, ako našej osoby, nastavenia, viery, túžby, chcenia a práce na sebe. Na princípy prekážok však nie je ľahké prísť a v skutočnosti musí každý z nás ísť do hĺbky vlastných chýb a zistiť, prečo je tak principiálna a jednoduchá vec, akou je úspech, preňho nedosiahnuteľná.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Enterpreneur, TED X, Richard Brandson, Lifehack