Chceš mať finančnú istotu a peniaze aj v čase krízy? Osvoj si týchto 7 money skills
- Po finančnej istote a finančnej stabilite dnes túži každý, vieš však, ako sa k nej dopracovať?
- Pomôže ti, ak si osvojíš týchto 7 money skills
- Vďaka ním sa pre teba stanú tieto ciele dosiahnuteľné
- Po finančnej istote a finančnej stabilite dnes túži každý, vieš však, ako sa k nej dopracovať?
- Pomôže ti, ak si osvojíš týchto 7 money skills
- Vďaka ním sa pre teba stanú tieto ciele dosiahnuteľné
Peniaze dávajú slobodu
Peniaze by nemali byť žiadnym strašiakom, ktorý podľa niektorých ľudí ničí charakter. Peniaze sú jednoducho len nástroj, s ktorým treba vedieť narábať. A ak to človek dokáže, poskytnú mu nielen finančnú stabilitu a istotu, ale aj slobodu. Ak by si sa do takéhoto stavu chcel dostať aj ty, odporúčame ti osvojiť si nasledovných 7 money skills.
#1 Musíš mať plán
Ako uvádza aj portál Lifehack, dosiahnutie finančnej istoty nie je náhodné, ide o vedomú voľbu, za ktorou sa ukrýva veľa práce. Aby tvoja cesta nebola len sériou náhodných krokov a rozhodnutí, musíš mať plán. Spíš si preto ciele, ktoré by si chcel dosiahnuť za 6 mesiacov, za 1 rok, za 3 roky a za 5 rokov. Keď to budeš mať napísané “čierne na bielom”, bude ťa to motivovať ešte viac. Vďaka tomu budeš produktívnejší a podvedome tým budeš riadiť a prispôsobovať aj svoje rozhodnutia.
#2 Pracuj na svojej finančnej gramotnosti
Ľudia investujú veľakrát veľké množstvo času do zarábania peňazí, no pokiaľ ide o investovanie toho, čo zarobia, často robia nesprávne rozhodnutia. Dôvodom je to, že nie sú finančne gramotní. Aj preto patrí finančná gramotnosť k jedným zo základných money skills. Nemusíš v tejto oblasti nadobudnúť titul, no investuj veľa času a námahy do oboznámenia sa s tým, ako ekonomika naozaj funguje.
#3 Príjem je dôležitejší ako životný štýl
V dnešnom svete je veľa ľudí doslova posadnutých predstieraním ilúzie bohatstva. Ich príjem tomu však vôbec nezodpovedá. Pri snahe dosiahnuť finančnú nezávislosť je preto veľmi dôležité aj vedieť objektívne zhodnotiť svoju aktuálnu finančnú situáciu, a primerane jej prispôsobiť aj svoje výdavky. Je predsa lepšie aspoň dočasne sa vzdať nejakého luxusu a investovať svoje peniaze ďalej, ako ich minúť a nemať s čím pracovať.
#4 Musíš vedieť rozoznať podvody
Portál Wallet Hacks upozorňuje aj na to, že dnešná doba je presýtená mnohými receptami na to, ako rýchlo a zaručene zbohatnúť. Problémom však je, že väčšinou ide len o podvody, ktoré majú z ľudí vytiahnuť peniaze. Predtým, ako do niečoho investuješ, si preto radšej sprav poriadny prieskum a vopred si všetko prever z viacerých zdrojov.
#5 Vypracuj si mesačný budget
Portál Gallup uvádza, že detailný mesačný rozpočet si robí iba jedna tretina domácností. To je však veľmi málo, a ak si chceš peniaze nielen zarobiť, ale aj udržať, musíš vidieť, kam ti odchádzajú. Vypracuj si preto presný mesačný budget a odkladaj si všetky bloky či úhrady o zaplatení. Na konci mesiaca si všetko prejdi a sám uvidíš, či je nejaká oblasť, na ktorej by si mohol viac popracovať.
#6 Diverzifikuj svoje príjmy
Svetová ekonomika, a vlastne celý svet vo všeobecnosti, sa aktuálne ocitli vo veľmi neistej situácii. To najlepšie, čo môžeš spraviť, je preto diverzifikovať svoje príjmy, a mať teda popri nejakej hlavnej zárobkovej činnosti aj nejaké vedľajšie. Nebude to samozrejme jednoduché, ale tvoje vynaložené úsilie sa určite zúročí, a keď sa o niekoľko rokov obzrieš späť, nebudeš ľutovať ani jedinú investovanú minútu svojho času. Ideálne je pritom popremýšľať aj nad niečím, čo by ti generovalo pasívny príjem.
#7 Aplikuj pravidlo 5 %
Už si o ňom počul? Je praktické a veľmi efektívne. Ide v ňom o to, že každý rok znížiš svoje výdavky o 5 % v troch svojich najdôležitejších výdavkových oblastiach. Na základe svojho mesačného budgetu si teda stanov 3 kategórie, na ktoré ti mesačne odchádza najviac peňazí, a pokús sa každý z týchto výdavkov znížiť o 5 %. Ak je to napríklad nájom, popremýšľaj nad tým, ako by si vedel znížiť spotrebu energií, alebo ak je to jedlo, skús občas jedenie vonku nahradiť tým, že si navaríš doma, a podobne. Niekedy ide len o drobné rozhodnutia, ktoré však ročne spravia slušnú sumu peňazí.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: lifehack.org, wallethacks.com, gallup.com