Chceš moderný a priestranný byt v dobrej lokalite? O tomto projekte by si mal vedieť
- Bratislavský realitný trh je momentálne presýtený dopytom
- Developerské projekty tu vyrastajú ako huby po daždi, ale len niektoré spĺňajú vysoké štandardy
- Jedným z takýchto projektov je novinka pod Slavínom - Sokolská Residence
- Lukratívnou nie je len adresa, ale niekoľko atribútov
- Za stavbou stojí top slovenské architektonické štúdio Architekti Šebo Lichý
- Bratislavský realitný trh je momentálne presýtený dopytom
- Developerské projekty tu vyrastajú ako huby po daždi, ale len niektoré spĺňajú vysoké štandardy
- Jedným z takýchto projektov je novinka pod Slavínom - Sokolská Residence
- Lukratívnou nie je len adresa, ale niekoľko atribútov
- Za stavbou stojí top slovenské architektonické štúdio Architekti Šebo Lichý
Na bratislavskom realitnom trhu sa ceny za meter štvorcový v novostavbe vyšplhali na predkrízové maximá (prekročili 3-tisíc eur za meter štvorcový), no to stále kupujúcich neodrádza od toho, hľadať vysnívané bývanie v nových rezidenčných projektoch.
Svojich fanúšikov si získali mnohé. Slnečnice svojou komplexnosťou, Jarabinky dostupnosťou, Čerešne komunitnou atmosférou, nezabudnime na moderné Nido, na nábreží bude lákať svojou rezidenčnou časťou už onedlho projekt Vydrica, čaká sa aj na ohlásenú Klingerku.
Developer, ktorým je ostrieľaná spoločnosť ITB, sa rozhodol vo svojom Sokolská Residence blízko Horského parku a Slavína staviť na priestrannosť jednotlivých bytov, ktorých sa na 7 poschodiach nachádza dokopy 32. Minimalizmus bokom, trojizbový byt tu má priemerne až 90 metrov štvorcových, čo je pekný kontrast k dnešnému trendu zmenšovania bytov.
Top lokalita, ktorá má narastať na cene
Architektmi Sokolská Residence sú odborníci z Architekti Šebo Lichý, ktorí majú vo svojom portfóliu dúbravské Čerešne, Kolísky Záhorská Bystrica, ocenením CE.ZA.AR ovenčený projekt Nový Háj, či Tatraville. Za to najťažšie, čo ich pri projekte Sokolská Residence čakalo, označujú zasadenie samotnej stavby do prostredia.
„Kvôli svahu sme museli navrhnúť oporné betónové múry. Realizácia bola vzhľadom na problematický terén náročná, no kvalitatívnu úroveň a lukratívne vyznenie projektu sa nám podarilo zachovať,“ vysvetľuje architekt a predseda predstavenstva spoločnosti ITB Development Igor Lichý. Celý exteriér pôsobí ako vlny Dunaja vďaka tvarovaným betónovým stenám.
Na prvý pohľad pôsobia ako pocitová architektúra, ale zároveň majú veľa racionálnych dôvodov. Tvoria totiž aj požiarne deliace pásy medzi poschodiami a zároveň reagujú na typ miestnosti v byte. Niekde klesajú alebo stúpajú v závislosti od svetlotechniky. Počas krízy sa majiteľ nemusí obávať o pokles cien, pretože v tejto časti mesta skôr zostanú stabilné a potenciálne rastú, než by mali klesnúť.
Terasy z exotického cumaru?
Pri výbere nového bývania majiteľa zaujímajú primárne tri veci. Poloha a dostupnosť nehnuteľnosti, ktorá bude jeho domovom, štandard vybavenia a povedzme si pravdu, aj susedia. Posledné menované si vyberáme len ťažko, no o zaujímavej polohe Sokolská Residence sme si už povedali. Jediným, čo zostalo je vybavenie, a na tom architekti taktiež popracovali do detailov. Nových majiteľov viladomu, ktorý bol skolaudovaný už v januári minulého roka čakajú terasy z exotického cumaru, ktoré pred balkónmi preferuje čoraz viac majiteľov bytov. O to viac keď sa bývanie nachádza v centre mesta.
Celý projekt vyniká mnohými technickými aj dizajnovými zaujímavosťami, či už ide o vysoké hliníkové trojsklené okná vytvárajúce efektne presvetlený priestor, elektrické exteriérové žalúzie alebo vnútorné dvere bez rušivých pántov nadštandardnej výšky so skrytými pántami. Zaujímavo sú riešené aj spoločné priestory.
Na Slovensku je to tak
Podľa údajov Eurostatu podiel mladých vo vekovej kategórii 25 – 34 rokov, ktorí zostávajú bývať doma s rodičmi tvorí až jednu tretinu prípadov a priemerný vek mladého Slováka, ktorý opúšťa hniezdo je krátko pred 31. narodeninami (viac sa dočítaš TU). Je preto potrebné, aby bol k dispozícii dostatok cenovo dostupného bývania, pretože ani štatistiky o zadĺženosti Slovákov nehlásia veľmi pozitívne čísla.
Význam výstavby rezidenčných projektov je (nie len) v našom hlavnom meste kľúčový a do budúcnosti sa ráta s podporou magistrátu v uľahčovaní byrokracie a povoľovacích procesov, ale svoje miesto získavajú napríklad aj nápady komunitných bývaní zvaných baugruppe. Ako súčasnú situáciu zhodnotil odborník?
„Dôležité projekty sú napríklad tie, ktoré pomáhajú stabilizovať ceny nehnuteľností na trhu, a teda sú relatívne dostupné a je ich dostatok. Potom sú však aj také projekty, ktoré sú drahšie, nadštandardné, ale zároveň majú dobrú polohu v meste, vybavenie či inú pridanú hodnotu,“ povedal v našom minuloročnom rozhovore urbánny geograf Adrian Gubčo (celý rozhovor si môžeš prečítať priamo TU).