Chceš v škole nosiť uniformu? „Čítaj do konca,“ píše Gröhling
Autor komentáru je poslanec Národnej rady a exminister školstva za stranu SaS.
Nemáš iPhone? Trápne. To čo máš za sádlo na bruchu? Ten sveter je značkový? Každý, kto sa stretol so šikanou, zažil zrejme aj horšie správanie.
Šikana je často, žiaľ, bežnou realitou nielen medzi mladými. Niekedy je šikana „neviditeľná“ alebo, lepšie povedané, prehliadaná. Zažili sme si to všetci. Aj ja. Kedysi sa o tom ani nehovorilo, a tak neprichádzalo do úvahy niekomu sa zdôveriť. Povedať to kamarátom by mohlo smerovať k výsmechu a povedať to rodičom či učiteľom by bolo trápne. Tak sa tomu mnohí len prizerali.
„Neviditeľný“ problém
Nad šikanou sa zatvárali oči a bola „neviditeľná“. Keď si však pred problémom zatvoríte oči, nestratí sa. To by mali vedieť hlavne dospelí. Šikana je citlivá téma, ktorá má mnoho podôb a niekedy ju ani nevnímame. Ak ju niektorí vnímajú, nevedia, ako majú reagovať, prípadne staršie ročníky rovno zahlásia: „Keby si bol na vojne, vedel by si, čo je to pravá šikana.“ Ďakujem za cestu spomienkami, ale tento problém to nerieši.
Podľa Štátnej školskej inšpekcie bolo svedkom šikany v minulom školskom roku až 27 percent žiakov v školách. V súčasnosti sa presúva hlavne do online priestoru. V školskom roku 2019/2020 sa 73 percent prípadov šikany odohrávalo práve vo virtuálnom online svete. Nič prekvapivé.
Šikana existuje
Každý si predsa vie vytvoriť fake profil na sociálnej sieti a čokoľvek z neho vypisovať. Čo môžeme robiť? V prvom rade sa nemôžeme tváriť, že šikana neexistuje. Moja kolegyňa – riaditeľka školy – vždy na otázku, či je na jej škole šikana, odpovedala: „Áno.“ A keď všetci vypleštili oči, dodala: „Ale riešime ju. Na každej škole je šikana. Ak vám niekto tvrdí, že nie, tak nehovorí pravdu.“
Na tento prístup je potrebné pripraviť všetkých učiteľov a riaditeľov – šikanu riešiť a nie odvracať od nej zrak. V druhom rade, ako minister školstva som navrhoval mať v školách povinne psychológov, odborníkov či asistentov. Ľudí, ktorí budú riešiť šikanu, jej prevenciu a na ktorých sa môžete obrátiť, ak máte problém.
Uniformy v nadpise?
Čo teda tie uniformy v nadpise? Toto vás zaujímalo. Šikana býva založená aj na sociálnom statuse. V mojom čase, za socíku, to veľmi neexistovalo. Nemali sme si čo závidieť. Maximálne tak tuzexové rifle a dovolenku v Juhoslávii. V tejto dobe sú to Samsungy, iPhony, značkové oblečenie, obuv… Niekto to má, niekto nie.
Vzniká tak priestor na šikanu. Čo spraví školská uniforma? Zmaže rozdiely. Veľká Británia, Austrália, Čile či Južná Afrika – v týchto krajinách nestoja ráno žiaci pred skriňou a neriešia, čo na seba.
Neriešia ani to, či majú nové tenisky a značkovú mikinu. Ale školská uniforma tak trochu zmaže aj vašu osobnosť. Možno vás obráni pred šikanou, no pripraví vás aj o možnosť prejaviť sa svojím oblečením. Uniforma o nikom neprezradí, z akej rodiny pochádza a koľko peňazí má.
Čo by ste na to povedali? Nepomohlo by to aspoň trochu? Alebo naopak – bola by to zbytočnosť a obmedzenie pohodlia a slobody žiakov? Hlavné však je pristupovať vždy k ľuďom slušne a s rešpektom.
No a tá uniforma? Na to mi odpovedzte vy. Čakám na Instagrame na vaše názory a reakcie. Tagnite ma, nech sa to ku mne ľahko dostane.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.