Chceš vedieť, koľko zarábaš v porovnaní s ostatnými? Odpovie ti špeciálna európska kalkulačka

  • Mesačná mzda za rok 2020 aj napriek pandémii rástla
  • Európska kalkulačka je špeciálny nástroj, ktorý ti pomôže zistiť, ako na tom platovo vlastne si
Financie/kalkulačka
Financie/Kalkulačka Unsplash/Markus Winkler Unsplash/Markus Spiske
  • Mesačná mzda za rok 2020 aj napriek pandémii rástla
  • Európska kalkulačka je špeciálny nástroj, ktorý ti pomôže zistiť, ako na tom platovo vlastne si

Chcel by si si vypočítať. či zarábaš rovnako. ako tvoj kamarát v inom štáte? Európa vyvinula kalkulačku, podľa ktorej to môžeš zistiť.

Vďaka tejto kalkulačke si môžeš porovnať, či patríš medzi osoby s najnižším príjmom, alebo medzi osoby s najvyšším príjmom. Na stránke štatistického úradu Európskej únie môžeš nájsť interaktívnu vizualizáciu, ktorá ti ukáže, na akej úrovni sa nachádza tvoj čistý mesačný plat.

Do tejto kalkulačky stačí zadať krajinu, v ktorej žiješ a pracuješ, tvoj čistý mesačný príjem a počet ľudí v domácnosti. Na konci kalkulačka vypočíta, koľko percent domácností zarába viac, alebo menej ako ty. Taktiež ti môže ukázať, že tvoj mesačný príjem patrí medzi najvyšších 10 % na Slovensku.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Eurostat (@eu_eurostat)

Ako je na tom s priemernou mzdou Slovensko?

Ako uvádza štatistický úrad Slovenskej republiky, priemerná mzda na ročnej úrovni za rok 2020 prekročila 1 100 eur.

„Priemerná mzda zamestnanca si v roku 2020 navzdory epidémii koronavírusu udržala rast, iba zmiernila jeho tempo o polovicu na 3,8 % a dosiahla hodnotu 1 133 eur. V poslednom štvrťroku bola medziročná dynamika rastu priemerného zárobku 5,8 %. Na sklonku roka prvýkrát priemerné mzdy prekročili hranicu 1 000 eur vo všetkých ôsmich krajoch SR,“ uvádza štatistický úrad SR.

Taktiež uvádza, že priemerná mzda vzrástla takmer vo všetkých odvetviach. Počas prvej a druhej vlny pandémie sme mohli zaznamenať, že najviac zasiahnutými odvetviami sa stali stravovacie zariadenia, umenie a zábava. V gastronomických službách klesol priemerný zárobok až o 14,4 % a v umení bol zaznamenaný pokles o 1,5 %.

„Mzdy tak vzrástli v priemere o 41 eur. Tempo rastu sa v porovnaní s rokom 2019 síce spomalilo o polovicu, ale mzdy aj tak v priemere prekročili úroveň 1 100 eur,“ informuje štatistický úrad SR.

Zvýši sa mzda aj v tomto roku?

V tabuľke o priemernej mesačnej mzde v prvých piatich mesiacoch roka 2021 vo vybraných odvetviach, sa stalo najviac zarábajúcim odvetvím „informácie a komunikácia“. Za marec 2021 sa v tomto odvetví priemerná mzda vyšplhala na 2 387 eur. Hneď po nej nasleduje najvyššia mzda v dodávke plynu, pary a studeného vzduchu.

Naopak, najmenej zarábajúcim odvetvím sa v prvom štvrťroku 2021 stali opäť činnosti reštaurácii a pohostinstiev, kde v januári spadla najnižšia mzda na 521 eur. Ďalšie najmenej zarábajúce odvetvia sú ubytovacie zariadenia či stavebníctvo. 

Mzda načierno je v gastre obrovský problém. Tretina prepustených z gastra si dodnes nenašla novú prácu a nechcú sa ani vrátiť

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: eurostat, slovak.statistic, datacube.statistics

Najnovšie videá

Trendové videá