Chcú zrušiť príkaz. U.S. Steel a japonský Nippon napadli Bidenovo zablokovanie fúzie na súde

  • Biden zastavil akvizíciu U.S. Steel japonskou Nippon Steel
  • Rozhodnutie vyvolalo žaloby, ostrú kritiku a obavy o vzťahy USA s Japonskom i zahraničné investície
ussteelbiden
Ilustračné foto TASR/František Iván, TASR/AP/Alex Brandon
  • Biden zastavil akvizíciu U.S. Steel japonskou Nippon Steel
  • Rozhodnutie vyvolalo žaloby, ostrú kritiku a obavy o vzťahy USA s Japonskom i zahraničné investície

Prezident Joe Biden sa rozhodol zablokovať akvizíciu americkej oceliarne U.S. Steel japonskou spoločnosťou Nippon Steel, ktorá mala hodnotu 14,3 miliardy dolárov.

Tento krok označil za nevyhnutný z hľadiska národnej bezpečnosti, no vyvolal ostré diskusie doma aj v zahraničí.

Národná bezpečnosť alebo politický kalkul?

„Ako som mnohokrát povedal, výroba ocele a pracovníci, ktorí ju produkujú, sú chrbtovou kosťou nášho národa,“ uviedol Biden vo svojom vyhlásení, infomruje televízia CNN. „Silný, domáci oceliarsky priemysel je kľúčový pre našu národnú bezpečnosť a odolné dodávateľské reťazce.“

Rozhodnutie prichádza v čase, keď sa Bidenova administratíva snaží presadzovať politiky zamerané na posilnenie domáceho priemyslu a infraštruktúry.

Bidenovo blokovanie dohody však vyvolalo kritiku nielen zo strany Nippon Steel, ale aj samotnej U.S. Steel, ktorá plánovanú akvizíciu považovala za kľúčovú pre svoju budúcnosť.

David Burritt, prezident a generálny riaditeľ U.S. Steel, ostro kritizoval Bidenovo rozhodnutie a označil ho za „hanebné a korupčné“.

„Prezident Biden uprednostnil politickú priazeň odborového šéfa pred budúcnosťou našej spoločnosti a našich zamestnancov. Týmto krokom poškodil nielen našu firmu, ale aj americkú konkurencieschopnosť,“ uviedol Burritt.

Žaloby proti Bidenovi

Nippon Steel a U.S. Steel reagovali na Bidenovo rozhodnutie podaním žaloby, v ktorej tvrdia, že proces hodnotenia zo strany Výboru pre zahraničné investície v USA (CFIUS) a samotné rozhodnutie prezidenta porušili ústavné práva a procedurálne pravidlá, píše TASR.

Žaloba žiada súd o zrušenie Bidenovho rozhodnutia a obviňuje aj generálneho riaditeľa Cleveland-Cliffs Lourença Gonçalvesa a prezidenta odborového zväzu United Steelworkers (USW) Davida McCalla z „nezákonných a koordinovaných krokov“, ktorých cieľom bolo zablokovať dohodu.

Reakcia Japonska: Urážka spojenca

Bidenovo rozhodnutie vyvolalo ostrú reakciu zo strany Japonska. Nippon Steel vyjadril znepokojenie a varoval, že blokovanie investície môže poškodiť vzťahy medzi USA a Japonskom, blízkymi spojencami. Tokio tento krok označilo za urážku a varovalo pred oslabením vzájomnej dôvery.

Takahide Kiuchi, ekonóm z Nomura Research Institute, uviedol: „Blokovanie investície zo strany spojenca vysiela negatívny signál. Toto rozhodnutie môže poškodiť spoluprácu medzi USA a Japonskom a otvoriť dvere pre čínsku dominanciu v priemysle.“

Nippon Steel argumentuje, že dohoda by priniesla nielen modernizáciu amerických oceliarní, ale aj miliardové investície, ktoré by mohli podporiť zamestnanosť a zvýšiť konkurencieschopnosť amerického oceliarskeho priemyslu.

Politický kontext a Trumpova podpora

Rozhodnutie Bidena má aj silný politický rozmer. U.S. Steel má sídlo v Pensylvánii, kľúčovom štáte pre prezidentské voľby. Bidenovo rozhodnutie získa podporu odborov, ktoré dlhodobo presadzujú domácu kontrolu nad strategickými priemyslami, dodáva CNN.

Novozvolený prezident Donald Trump sa však postavil na stranu Bidena. Vyhlásil, že ak by Biden akvizíciu nezablokoval, urobil by tak on sám po nástupe do úradu. Trump, známy svojou protekcionistickou politikou, už počas svojho predchádzajúceho funkčného obdobia zaviedol clá na dovoz zahraničnej ocele.

Dopad na oceliarsky priemysel

Blokovanie dohody prichádza v čase, keď U.S. Steel zápasí s finančnými problémami. Bez plánovaných investícií zo strany Nippon Steel môže byť spoločnosť nútená zatvoriť niektoré svoje prevádzky, čo ohrozí tisíce pracovných miest, píše denník New York Times.

Analytici upozorňujú, že Bidenovo rozhodnutie môže oslabiť dôveru zahraničných investorov a narušiť imidž USA ako otvoreného trhu.

„Toto rozhodnutie je odklonom od politiky otvoreného trhu, ktorú USA dlhodobo presadzovali. Rizikom je strata dôvery zo strany zahraničných investorov, čo môže mať negatívny dopad na americkú ekonomiku,“ dodal Kiuchi.

Neistá budúcnosť

Rozhodnutie Bidena nielenže zanecháva neistú budúcnosť pre U.S. Steel, ale zároveň otvára otázky o geopolitických dôsledkoch. Či sa žaloby podané Nippon Steel a U.S. Steel podarí dotiahnuť do úspešného konca a či rozhodnutie prezidenta posilní alebo oslabí americký oceliarsky priemysel, ukáže až čas.

Ako poznamenal Burritt: „Naša spoločnosť a naši zamestnanci si zaslúžia lepšie. Toto rozhodnutie ohrozuje nielen našu budúcnosť, ale aj konkurencieschopnosť celej krajiny.“

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, TASR, NYT

Najnovšie videá

Trendové videá