Chemická látka v oblakoch: Extrémne suchá sa krajiny rozhodli zmeniť umelým zásahom

  • Niger a Čína sa uchýlili ku krajnému riešeniu
  • Oblaky obohacujú o jodid strieborný
  • Látka má vyvolať dážď
sucho lietadla
Unsplash/Andrew Palmer, Markus Spiske
  • Niger a Čína sa uchýlili ku krajnému riešeniu
  • Oblaky obohacujú o jodid strieborný
  • Látka má vyvolať dážď

Niger v snahe zmierniť sucho nasadil na vznik umelého dažďa lietadlá. Dlhotrvajúci nedostatok vlahy túto púštnu krajinu ohrozuje potravinovou krízou. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP.

Ničivé suchá

S týmto suchom sme museli niečo urobiť,“ uviedol šéf meteorologického ústavu Katiellou Gaptia Lawan. Niger podľa jeho slov čelí „sérii dlhších období sucha, ktoré narúšajú vývoj plodín a pasienkov“.

Krajina v oblasti Sahel je podľa indexu ľudského rozvoja OSN najchudobnejšou na svete. Paradoxne ju nivočia aj ničivé záplavy.

Umelo vyvolať dážď sa dá pomocou rozsypania jodidu strieborného v oblakoch. Ide však o finančne nákladný spôsob. Na západe Nigeru prvé lietadlo malijskej leteckej spoločnosti Ibi Air s jodidom nasadili začiatkom augusta po dlhom období bez dažďa. Projekt potrvá do konca septembra.

Obdobie dažďov v Mali trvá od júna do augusta až septembra a vďaka nemu môžu roľníci po zvyšok roka zavlažovať svoje polia a pastviny. V tomto období na severe zvyčajne prší o niečo menej, ale podľa úradov tento rok oblasť zasiahli záplavy.

Zmeny modelov počasia sú znepokojujúce. V Nigeri podľa oficiálnych údajov už približne 20 percent obyvateľstva – 4,4 milióna ľudí – trpí vážnou potravinovou neistotou alebo má problém zadovážiť si dostatok potravín.

Podľa najnovších údajov si záplavy a zosuvy pôdy počas tohtoročného obdobia dažďov v Nigeri vyžiadali 53 mŕtvych a ďalších takmer 88 000 ľudí čelí ich následkom.

Problémy má aj Čína

Pre podobnú stratégiu sa rozhodla aj Čína, ktorá rieši problém z vysychaním niektorých častí rieky Jang-c’-ťiang, informuje CNN. Pre modifikáciu počasia sa rozhodlo hneď niekoľko regiónov, no mnohé z nich na príležitosť stále čakajú. Vrstvy oblakov sú totiž „príliš tenké“.

Čína využíva rovnaký spôsob ako spomínaný Niger, a teda, rozprašovanie jodidu strieborného do atmosféry pomocou lietadiel. Pre tento drastický krok sa vláda, resp. ministerstvo vodných zdrojov, rozhodlo, pretože „stav rieky negatívne ovplyvňoval prístup ľudí a zvierat vo vidieckych oblastiach k pitnej vode, ako aj rast plodín“. Ministerstvo to podľa CNN uviedlo v oficiálnom vyjadrení minulý týždeň.

sucho taliansko zavlažovanie poľnohospodárstvo
zdroj: TASR/AP Photo/Luca Bruno

 

Jodid strieborný sa do oblakov dopravuje v „tyčinkách“ o veľkosti cigariet. Uvoľnenie tejto chemickej látky do existujúcich zoskupení oblakov podnecuje tvorbu ľadových krištáľov, ktoré ďalej obsahu oblaku, takpovediac, „pridávajú váhu“. V dôsledku tejto váhy je pravdepodobnejšie, že sa z oblaku spustí dážď.

Technológia je svetu známa približne od 40. rokov minulého storočia, a práve Čína je vlastníkom najrozsiahlejšieho programu na úpravu počasia. Obdobné techniky využila aj v roku 2008, počas konania olympiády v Pekingu. Toho času bolo však cieľom zaručiť suché počasie, ktoré by nenarúšalo priebeh hier.

Vysýchanie rieky sa priamo dotklo aspoň 4,2 milióna ľudí. Vážny stav trvá už od júna tohto roku a má za následok znehodnotenie 400 000 hektárov plodín. Od prístupu k pitnej vode bolo odrezaných približne 150 000 obyvateľov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá