Smartfóny nás chránia proti „hlbokej nude“. Je to však bezodná studňa kreativity

  • Vypĺňať každú sekundu voľného času aktivitou so smartfónom nie je najlepšie
  • Bránime sa tým takzvanej hlbokej nude, ktorá mnohých zachránila
Muž so smartfónom
Ilustračný obrázok Unsplash/cho,eddy
  • Vypĺňať každú sekundu voľného času aktivitou so smartfónom nie je najlepšie
  • Bránime sa tým takzvanej hlbokej nude, ktorá mnohých zachránila

Berieš si so sebou na toaletu smartfón? Nedokážeš ležať či zaspávať bez toho, aby ti v pozadí hrala hudba alebo podcast? Vyťahuješ mobil, keď na niečo čakáš? Pokiaľ si sa našiel aspoň v jednom (prípadne všetkých) z týchto moderných zlozvykov, máme pre teba upozornenie. 

Vypĺňať každú sekundu rozptyľovaním a prehliadaním sociálnych médií však podľa odborníkov nemusí byť tá najlepšia voľba. Keď totiž vstúpime do takzvanej „hlbokej nudy“, naše mozgy tento čas využívajú na produkciu a vymýšľanie inovatívnych nápadov a myšlienok. 

Hlboká nuda je niečo, čo treba vyhľadávať

Sociológ z univerzity v meste Bath vo Veľkej Británii, Timothy Hill, vysvetľuje, že ide o zaujímavý stav, ktorý vie ľudské telo využiť vo svoj prospech: „Hlboká nuda môže znieť prevažne negatívne, v skutočnosti však môže byť veľmi pozitívna, najmä vtedy, keď ľudia dostanú možnosť nerušeného myslenia a rozvoja.

Roky 2020, 2021 a z časti aj 2022 si budeme navždy spájať s koronavírusom, ktorý mnohých poznačil fyzicky, no aj psychicky.

Pandémia bola tragickou a pohlcujúcou skúsenosťou pre tisícky ľudí, všetci však poznáme aj príbehy tých, ktorí si v karanténe našli nové záľuby alebo životné smerovanie,“ uviedol Hill v tlačovej správe

Tím okolo odborného asistenta z britskej univerzity vykonal výskum na 15 ľuďoch, ktorí počas pandémie dostali platené voľno alebo pracovali z domu. Účastníci podstúpili štruktúrované rozhovory, v rámci ktorých detailne opísali, ako trávia voľný čas. 

ikona instagram aplikácie, meta
zdroj: AP Photo/Jenny Kane

Počas týchto interview zistili, že keď u nich nastane stav nudy, snažia sa ju potlačiť vďaka sociálnym sieťam a doomscrollingu. Keď sa však nuda prehĺbila a stala sa ešte menej príjemnou, objavili snahu čeliť jej niečím, čo ich napĺňa. Výskumníci zistili, že sa týmto spôsobom ľudia počas pandémie vrátili k tesárstvu, pečeniu či cyklistike. 

Doomscrolling (podľa EndocrineWeb) — fenomén, ktorý je niekedy označovaný aj ako „doomsurfing“. Týmto pojmom sa označuje jav, kedy človek neustále „scrolluje“ alebo surfuje na sociálnych médiách, aby držal krok s najnovšími správy. Dokonca (najmä) vtedy, keď sú správy negatívne či zlé.

Problém, ktorý sme skúmali, bol ten, že sociálne médiá síce môžu zmierniť nudu, toto rozptýlenie však zaberá čas a energiu a môže zabrániť dostať sa do stavu hlbokej nudy, ktorá v ľuďoch podporuje objavenie nových vášní a myšlienok,“ uviedol Hill. 

Tím výskumníkov ďalej tvrdí, že im tento výskum pomohol pochopiť, ako môže táto „non-stop zapnutá“ a jednoducho dostupná forma zábavy potlačiť nudu. V skutočnosti však človeku bráni dostať sa k aktivitám s hlbším zmyslom. „Tí, ktorí sa snažia o detox od internetu, môžu byť na správnej ceste,“ dodal. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Bath.ac.uk, EndocrineWeb, Metro.co.uk

Najnovšie videá

Trendové videá