Chodia po domoch a pýtajú sa na peniaze. Opytovateľom môžeš bez obáv otvoriť, najskôr však skontroluj jednu vec
- Zamestnanec Štatistického úradu SR môže navštíviť aj tvoju domácnosť
- Musí sa však preukázať
- Zamestnanec Štatistického úradu SR môže navštíviť aj tvoju domácnosť
- Musí sa však preukázať
Národná banka Slovenska so Štatistickým úradom SR uskutočňuje na Slovensku Zisťovanie o financiách a spotrebe domácností 2021. Spomínané aktivity sú súčasťou európskeho projektu Household Finance and Consumption Survey 2021 a realizované budú až do mesiaca október.
Neostaň prekvapený
Projekt je koordinovaný Európskou centrálnou bankou a okrem nás sú do neho zapojené všetky krajiny eurozóny. Cieľom je získať údaje o ekonomickej situácii jednotlivých domácností. Na území Slovenska bolo do projektu vybraných 473 samospráv, vyplýva z dokumentu Štatistického úradu.
Konkrétne bude k dopytovaniu dochádzať v 3 900 domácnostiach, ktoré boli zvolené na základe náhodného výberu. Neostaň teda prekvapený, ak zamestnanec Štatistického úradu SR navštívi aj tvoju domácnosť. Musí sa však preukázať preukazom zamestnanca Štatistického úradu (ŠÚ) SR a pozývacím listom podpísaným guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) a predsedom ŠÚ SR.
„Domácnosť má byť však vopred oslovená listom, kde bude uvedený kontakt na opytovateľa a na príslušného vedúceho pre prípadné overenie,“ cituje mesto Trenčín generálnu riaditeľku sekcie Štatistického úradu SR.
Informácie budú anonymné
Nemusíš sa však báť. Všetky informácie, ktoré opytovateľovi poskytneš, budú uvádzané anonymne a využité budú výhradne na štatistické a vedecké analýzy nekomerčného charakteru. Údaje zo zisťovania poskytnú podklady pre rôzne štúdie.
„Pôjde už o štvrté zisťovanie v poradí a jeho výsledky sú mimoriadne užitočné. Získané informácie pomáhajú centrálnym bankám pri dôležitých rozhodovaniach v oblasti menovej politiky a finančnej stability Eurosystému. Sú nevyhnutné pri odhaľovaní rizík, napríklad pri nadmernom zadlžovaní domácností,“ cituje Štatistický úrad SR Martina Šustera, riaditeľa odboru výskumu NBS.
Staršie osoby sú však voči návšteve neznámych ľudí naďalej skeptické.
„Ak by mi vopred prišiel list a osoba by sa preukázala, asi by som údaje poskytla. Niekde v podvedomí by som však mala obavy, či nejde o podvodníka, ktorý zisťuje osobné informácie. Predsa len, my starí sme vždy upozorňovaní, aby sme dvere komukoľvek neotvárali,“ hovorí nám 68-ročná Emília z Trenčianskeho kraja.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: nove-mesto.sk, trencin.sk, slovak.statistics.sk