„Chodíme na nich ako na ryby,“ opísal člen elitného komanda likvidáciu Rusov. Prezradil najväčší problém Ukrajiny

  • Člen ukrajinského komanda Kábul-9 prehovoril
  • Uviedol, že momentálne sa sústreďujú na ničenie ruskej logistiky
  • Prezradil najväčšie úspechy komanda i najťažšie situácie
ukrajinský vojak
Ilustračná fotka vojakov v Bachmute TASR/AP, Bernat Armangue
  • Člen ukrajinského komanda Kábul-9 prehovoril
  • Uviedol, že momentálne sa sústreďujú na ničenie ruskej logistiky
  • Prezradil najväčšie úspechy komanda i najťažšie situácie

Ukrajinské elitné komandá majú nemalú zásluhu na úspechu ukrajinskej obrany voči väčšiemu a lepšie ozbrojenému agresorovi – Rusku. O ich fungovaní či dokonca o ich existencii sa toho vie len veľmi málo. To je aj prípad elitného komanda Kábul-9, ktoré sa skladá z vojnových veteránov.

Práve toto komando dostalo na starosti najzložitejšie a najriskantnejšie misie. Ako práca komanda prebieha, priblížil jeho člen so znakom „Námestník“, odvodeným od jeho bývalého civilného zamestnania. Rozhovor poskytol dvom médiám: My Ukrajina a RBK Ukrajina.

Člen komanda tvrdí, že momentálne sa zameriavajú na ničenie ruskej vojnovej infraštruktúry a logistiky pomocou FVP dronov. „Námestník“ hovorí, že sa zameriavajú na ruské minibusy UAZ-3909 Buchanka či nákladné vozidlá KAMAZ a Ural, ktoré slúžia na prepravu paliva, jedla, munície či ľudí.

„A ak sú 3-4 z nich zničené v jednej oblasti, je to pre nepriateľa demoralizujúce, pretože chápu, že ich nemožno odviesť, evakuácia nemôže prebehnúť,“ vysvetlil člen komanda.

Rusi taktiež ostanú odrezaní od zásob jedla či munície a demoralizujúca je aj skutočnosť, že ich nemá kto vystriedať. Kábul-9 sa pýši aj zničením dvoch ruských lietadiel Suchoj Su-25 a množstva ruskej techniky, akou sú tanky, obrnené vozidlá či dokonca protilietadlový komplex TOR.

Práca pomocou dronov sa ale po čase môže stať rutinou a „Námestník“ ju opísal, ako „keby šli na ryby“. Člen komanda sa ale neubránil pozitívnym pocitom, keď videl ruskú techniku horieť a ruských vojakov panikáriť. Taktikou komanda je „objaviť sa tam, kde nás nikto nečaká“, čo demoralizuje Rusov.

V Bachmute ich zasypali veľkým množstvom „mäsa“

Kábul-9 neoperuje len pomocou dronov, ale podniká aj ťažké a riskantné misie. Nasadený bol všade tam, kde prebiehali ťažké boje – na letisku v Hostomeli, v Buči, na Haďom ostrove, pri oslobodzovaní v Charkovskej oblasti, pri prienikoch do Ruska, v Bachmute či pri preprave liekov, zásob a zranených do Mariupoľu a späť.

„Námestník“ ale tvrdí, že najťažšou bitkou pre nich bol práve Bachmut, kde čelili veľkej ruskej presile z radov wagnerovcov.

„Pre našu jednotku to bolo asi najrizikovejšie obdobie. Mali veľmi špecifickú taktiku, v podstate im nezáležalo na tom, koľko ľudí zomrie. Jednoducho nás zasypali veľkým množstvom mäsa,“ hovorí vojak a dodáva, že len podľa minimálnych odhadov umrelo v Bachmute 40-tisíc Rusov.

Katastrofa v Bachmute, ruiny budov
zdroj: TASR/AP, Libkos

Naopak, za najväčší úspech považuje bitku o Kyjev a pripomína, že k jej úspechom prispel aj fakt, že Rusi výrazne podcenili ukrajinských obrancov. Za ďalší veľký úspech považuje ofenzívu v Charkovskej oblasti v roku 2022 a v Chersonskej oblasti.

Za najväčší problém považuje vojak skutočnosť, že Rusi sú oveľa organizovanejší ako na začiatku invázie, a navyše sa učia so svojich chýb. „Myslím si, že najväčší problém pre nás je, že nepriateľ vyvodzuje závery zo svojich chýb a tie veľmi jasne a systematicky opravuje. Vidíme to,“ uviedol.

Ako príklad kázal systémy elektronického boja, ktoré Rusi inštalujú na svoje vozidlá. Tieto zbrane majú rušiť ukrajinské drony. „Menia tiež čas pohybu, t.j. 70 až 80 % všetkého pohybu pozdĺž frontovej línie sa odohráva v tme. Nepriateľ chápe nebezpečenstvo FPV dronov,“ uvádza člen komanda.

Kábul-9 má pôvod v záchrannej misii 

Ešte detailnejší pohľad na Kábul-9 priniesol kanadský portál The Globe and Mail. Ten realizoval rozhovory s viacerými členmi tohto komanda i s jeho zakladateľom a šéfom vojenského spravodajstva (GUR) Kyrylom Budanom. Práve pod šéfa GUR toto komando spadá.

Portál priniesol nielen detailný pohľad na jeho vznik, operácie, ale aj kritický pohľad očistený od ružového nánosu, ktorý často prezentujú ukrajinskí politici.

Kábul-9 mal vzniknúť na pôdoryse tímu, ktorý Ukrajina poslala do Afganistanu po prevzatí moci Talibanom v roku 2021 a neslávnom odchode vojsk NATO z krajiny. Kyjev vtedy vyslal do Kábulu tím, ktorý evakuoval nielen Ukrajincov, ale aj prekladateľov a spolupracovníkov ostatných západných mocností.

Tím sa po začiatku spustenia ruskej agresie vydal na obranu letiska Hostomeľ, ktoré bolo kľúčové v ruských plánoch na dobytie Kyjeva. Práve to mali obsadiť, získať nad ním kontrolu a prostredníctvom neho priniesť ďalšie posily. Ukrajincom sa ale podarilo niekoľko ruských strojov zostreliť a poškodiť aj pristávaciu dráhu. Rusi sa síce nakrátko areálu zmocnili, neskôr však boli z oblasti vytlačení.

Členovia komanda sa zúčastnili aj nebezpečnej misie – dodávky liekov, munície do obliehaného Mariupoľu. Odtiaľ sa vracali so zranenými vojakmi. Dodávky sa uskutočňovali pomocou vojenských helikoptér, no dve z nich boli zostrelené.

Bojom ošľahaní vojaci sa ale obávajú, že Rusku budú musieť čeliť sami. Na jar výrazne pociťovali nedostatok munície zapríčinený výpadkom americkej pomoci pre Kyjev. Kongres už pomoc schválil, ale Ukrajina ani zďaleka nemá vyhraté a množia sa obavy, čo sa stane, ak sa do Bieleho domu vráti Donald Trump.

„Je to pre nás ťažká chvíľa,“ povedal kanadskému portálu líder Kábulu-9 Max. „Myslím si, že v histórii si tým prešiel každý národ. Ako národ musíme dokázať, že môžeme existovať ako krajina a nie ako región Ruskej federácie.“ 

Zdroje: RBK Ukrajina, The Globe and Mail

Najnovšie videá

Trendové videá