Choroba, ktorá zabíja najviac Slovákov, sa môže zhoršovať pri nesprávnom spánku

  • Nepravidelný spánok môže ovplyvniť kardiovaskulárny systém
  • Vedci zistili, že existuje spojitosť medzi zlým spánkom a aterosklerózou
Vedci zisťujú výsledky zo skúmavky. Človek, blond vlasy, spí
TASR/University of Miami Unsplash/Alexander Grey
  • Nepravidelný spánok môže ovplyvniť kardiovaskulárny systém
  • Vedci zistili, že existuje spojitosť medzi zlým spánkom a aterosklerózou

Kardiovaskulárne ochorenia, teda ochorenia srdca, ako napríklad infarkt, zástava srdca či mŕtvica, sú dlhodobo najvýznamnejším dôvodom úmrtí na Slovensku. Keď však k tomu pripočítame fyzické vyťaženie a nedostatok spánku, narazíme na podstatný problém.

Informovali sme, že počet pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami u nás neustále narastá a v súčasnosti sa vieš aj sám otestovať a zistiť, v akom stave je tvoje srdce. Slúži na to kalkulačka na výpočet veku ľudského srdca, ktorú nájdeš v tomto článku

Vedci po novom prišli so zisteniami, na základe ktorých upozorňujú na dôležitosť kvalitného spánku. V zmysle vážnosti kardiovaskulárnych ochorení je dôležité dbať na to, ako pristupujeme k telesnému oddychu.

Zdravý spánok

Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of the American Heart Association následky nedostatku kvalitného spánku nekončia pri ospalosti, roztržitosti a nervozite. Môžu byť oveľa vážnejšie.

Autorka štúdie Kelsie Fullovová totiž varovala, že nekvalitné spánkové vzorce zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, informuje CNN.

„Táto štúdia je jedným z prvých výskumov, ktoré poskytujú dôkaz o súvislosti medzi nepravidelným trvaním spánku či nepravidelným načasovaním spánku a aterosklerózou,“ podotkla doktorka.

Ako vysvetľujú odborníci na portáli Heart Attack and Stroke Symptoms, ateroskleróza je pojem pre diagnózu, pri ktorej sa v tepnách nahromadia tukové usadeniny utvorené napríklad z cholesterolu či tukových látok. Zároveň ide o typ artériosklerózy, pri ktorej dochádza ku kôrnateniu tepien.

Tukové usadeniny zužujú priestor v tepnách a obmedzujú tak prietok krvi, čo vedie k zníženiu množstva kyslíka a iných živín, ktoré sa dostanú do tela.

Štúdia

Autori štúdie sa rozhodli skúmať vzťah medzi spánkom a aterosklerózou na vzorke 2-tisíc dobrovoľníkov priemerne vo veku 69 rokov. 

Účastníci si mali zapisovať svoj spánkový režim do denníka. Taktiež nosili náramkové hodinky, ktoré sledovali ich históriu spánku a bdenia. Prieskum trval celé tri roky. Vedci sa zameriavali na nepravidelný spánok, ktorého trvanie sa v jednotlivých dňoch líši o 1,5 až 2 hodiny.

Po hodnotení kardiovaskulárneho zdravia účastníkov výskumníci získali jasné výsledky. Ľudia s nepravidelným trvaním spánku mali v porovnaní s osobami s konzistentnejším trvaním spánku asi 1,4-krát vyššiu pravdepodobnosť privysokej miery vápnika pri meraní koronárnej artérie.

Práve množstvom vápnika sa meria množstvo usadenín v tepnách. Prvá skupina mala tiež abnormálne výsledky z testu hodnotiaceho stuhnutosť krvných ciev.

„Tieto výsledky naznačujú, že udržiavanie pravidelného alebo zvyčajného trvania spánku môže hrať dôležitú úlohu pri prevencii pred kardiovaskulárnymi ochoreniami,“ hovorí Fullová.

Odpočinok srdca

Keďže vedci merali kvalitu spánku a aterosklerózu súčasne, nedokázali svoje výsledky dokázať. Našli medzi nimi iba súvislosť. Stále platí, že ľudia s kratším alebo nepravidelným spánkom často vedú nezdravý životný štýl aj v iných oblastiach, vysvetľujú lekári pre CNN.

To však neznamená, že spánkový režim nijako nesúvisí s naším kardiovaskulárnym systémom.

„Spánok je nevyhnutný na to, aby si srdce mohlo oddýchnuť. Vtedy sa totiž srdcová frekvencia spomalí a krvný tlak klesne. Bez pravidelného odpočinku sú srdce a cievny systém časom zaťažené,“ vysvetľuje Donald Lloyd-Jones, predseda oddelenia preventívnej medicíny na Northwestern University Feinberg School of Medicine v Chicagu.

Americká srdcová asociácia odporúča dospelým spať sedem až deväť hodín každú noc. Odborníci taktiež odporúčajú zaspávať každú noc v rovnaký čas a rovnako aj vstávať každý deň v rovnaký čas.

Ľudia by okrem toho mali svoju spálňu využívať iba na spánok a intimitu. Dôležité je tiež vyhýbanie sa tráveniu času pred obrazovkou tesne pred spaním.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Journal of the American Heart Association, CNN, Heart Attack and Stroke Symptoms

Najnovšie videá

Trendové videá