Chorváti sa tešia turistom. V krajine ale pribúdajú nakazení, minister prišiel s novými opatreniami

  • Ako sme ťa informovali v predchádzajúcich článkoch, aj Slováci sa vydali do sveta a obzvlášť na letnú dovolenku do Chorvátska
  • Napriek tomu, že krajina je v rámci cestovného semaforu stále klasifikovaná ako zelená, nemusí to tak zostať navždy
  • Komplikácie môže spôsobiť rastúci počet nových prípadov nákazy
chorvátsko
Unsplash/Inja Pavlić/Marcus Löfvenberg
  • Ako sme ťa informovali v predchádzajúcich článkoch, aj Slováci sa vydali do sveta a obzvlášť na letnú dovolenku do Chorvátska
  • Napriek tomu, že krajina je v rámci cestovného semaforu stále klasifikovaná ako zelená, nemusí to tak zostať navždy
  • Komplikácie môže spôsobiť rastúci počet nových prípadov nákazy

Aktualizované, 11.7.2020

TASR ešte v piatok informoval o tom, že chorvátsky minister zdravotníctva Vili Beroš zavedie nové opatrenia. Vystupňujú sa kontroly zhromaždení, sprísnia sa tiež aj podmienky pre vstup do krajiny zo susedných štátov a nosenie rúšok v baroch, reštauráciach či obchodoch bude povinnosťou. 

Organizátori by sa tak mali postarať o to, aby zhromaždenie spĺňalo prísne opatrenia. Rovnako sa počíta aj s častejšími kontrolami zhromaždení, aby sa nezmenili na zdroj infekcie. Beroš zároveň poznamenal, že úplne nové opatrenia zavedené nebudú a určite nie platné plošne. Tieto opatrenia by mali byť selektívne, zamerané konkrétne. 

Pôvodný text

Slnko, more, pláž. Toto všetko poskytuje Chorvátsko, ktoré už niekoľko týždňov láka turistov. Ako sme ťa nedávno informovali, do tejto balkánskej krajiny sa vybralo aj množstvo Slovákov. Väčšina sa zhodla, že Chorvátsko je v dôsledku pandémie vyľudnené. Napriek tomu sa predstavitelia Chorvátskej turistickej kancelárie domnievajú, že „dovolenkový boom“ ešte len príde.

To, či sa krajina naozaj zaplaví turistami, je ešte otázne. Problémom je narastajúci počet prípadov infikovaných koronavírusom. Slovinsko dalo Chorvátsku stopku už začiatkom júla a vyčlenilo ho tak z kategórie zelených krajín v rámci cestovného semaforu.

Ten sa za posledné dni zmenil. Zo zoznamu bezpečných, zelených krajín, vypadlo Bulharsko a Čierna Hora. Naopak, bez obmedzení môžeš opäť vycestovať do Talianska, Španielska, Belgicka, Írska či Francúzska. V prípade Chorvátska zatiaľ k žiadnym zmenám nedošlo. Situácia je ale vrtkavá a môže sa kedykoľvek zmeniť.

Chorváti sú stále „zelení“, o všetkom ale rozhoduje konzílium 

Riaditeľ tlačového a informačného odboru Úrady vlády Slovenskej republiky Richard Pekar dodal, že konzílium sa zameriava predovšetkým na epidemiologickú situáciu v danej krajine. Následne ju vyhodnocuje a vyhodnocuje aj aktuálny stav. Zaoberá sa tiež ohniskami nákazy a aj tým, či sú lokálne alebo globálne. 

Pokiaľ situácia v krajine nie je pod kontrolou, hlavný hygienik môže rozhodnúť o presunutí tejto krajiny zo zelenej kategórie semaforu do oranžovej či červenej kategórie. Pri pohľade na počty nakazených v Chorvátsku sa zdá, že krajina dlho v zelenom pásme nezostane.

jan mikas
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Dalo by sa povedať, že od konca apríla bola situácia v Chorvátsku stabilizovaná. V tom čase už bolo v krajine viac ako 2 000 nakazených a denne pribúdalo pár ďalších. Nanešťastie, scenár spred asi troch mesiacov začína byť opäť aktuálny.

Od 24. júna v Chorvátsku denne pribúda približne stovka pacientov nakazených koronavírusom. Iba včera pribudlo 91 nových prípadov, dnes ďalších 116. Ku včerajšiemu dňu bolo v krajine 978 momentálne infikovaných jedincov.

Je logické, že tam, kde pribúdajú nové prípady nákazy, budú pribúdať aj čísla obetí koronavírusu. Tie sa totiž zvyšujú rovnako, ako čísla novonakazených. Chorváti ku včerajšiemu dňu evidujú 115 úmrtí v dôsledku koronavírusu. Od začiatku júla vírusu podľahlo osem ľudí.

chorvátsko
zdroj: worldometers.info

O chorvátsky cestovný ruch sa poctivo starajú zahraniční turisti 

Napriek týmto číslam sa zdá, že turisti koronavírusu už nevedia prísť ani na meno. Webová stránka Total Crotia News informuje o prekvitajúcom turistickom ruchu na severe krajiny v oblasti Puly. „Sme spokojní so začiatkom júla na Istrii a všetky tieto čísla každým dňom rastú. Minulý týždeň sme mali na polostrove asi 90 tisíc hostí a tento týždeň očakávame asi 120 tisíc. O niečo dlhší postup na hranici so Slovinskom neodradil hostí od príchodu na Istriu,“ uviedol riaditeľ Krajského turistického úradu Denis Ivosevic.

Príchod turistov teší najmä majiteľov apartmánov či hotelov. Veľká časť z nich je v súčasnosti takmer úplne obsadená. Ak situácia okolo epidémie koronavírusu zostane pod kontrolou, majitelia apartmánov očakávajú dobrú sezónu až do konca septembra, píše portál.

Turisti napokon nezanevreli ani na juh krajiny, ako sa spočiatku zdalo. „V prvých piatich júlových dňoch sme mali 400 000 prenocovaní. Pri porovnaní 785 000 prenocovaní za posledných šesť mesiacov vidno rozdiel. Rozdiel predstavuje číslo 40 percent, takže je vidieť, že Dalmácia zaznamenala významný skok v návštevnosti,“ skonštatoval Joško Stella, riaditeľ Turistickej rady Splitsko-dalmatínskej župy.

chorvátsko
zdroj: Unsplash/Jakob Owens

Fakt, že Chorvátsko je pre Slovákov mimoriadne populárnou destináciou, dokazuje aj záujem o priame vlakové spoje spoločnosti RegioJet. Vlaky spoločnosti oddnes premávajú na trase Praha – Rijeka každý deň. RegioJet dokonca ponúka niekoľko noviniek, ako priestor pre bicykle či tichý vozeň.

Popularitu vlakových spojov potvrdzuje aj doterajší počet predaných lístkov, ktorý sa vyšplhal na číslo väčšie ako 40 000. Spoločnosť cestujúcich láka výhodnou cenou lístkov, ktorá sa pohybuje od 22 eur za klasický sedačkový vozeň až po 30 eur za kupé s lôžkom.

Minister zdravotníctva prichádza s novými opatreniami 

Správy z Chorvátska sa tak delia na dve skupiny – tie o koronavíruse a tie o vzrastajúcom turistickom ruchu. Vládni predstavitelia balkánskej krajiny si však naďalej uvedomujú vážnosť situácie. „Rokujeme o situácii na hraniciach, zvýšime kritériá pre vstup do Chorvátska,“ dnes oznámil Vili Beroš, minister zdravotníctva. Dodal, že v niektorých prípadoch bude povinná 14-dňová karanténa a následné testovanie.

Beroš dnes dokonca predstavil nové opatrenia, ktorými chce bojovať proti stúpajúcim počtom infikovaných. Nové opatrenia sa budú poväčšine zameriavať na zhromaždenia, ale nie spôsobom, ktorým ich zakážeme, no zdôrazníme všetky epidemiologické opatrenia, ktoré doteraz priniesli výsledky,“ vysvetlil minister zdravotníctva pre chorvátsku stránku 24 Sata.

vili beroš
zdroj: TASR via AP/Virginia Mayo; chorvátsky minister zdravotníctva Vili Beroš (vpravo) a jeho francúzsky rezortný kolega Olivier Véran

Neopomenul ani turistov, ktorých je v Chorvátsku aj napriek pandémii pomerne dosť. Niektorí sú nakazení, no Beroš uviedol, že ani jeden z nich sa nenakazil priamo v krajine. Všetci tí, ktorí na sebe spozorovali príznaky koronavírus, však budú umiestnení do zdravotníckych zariadení alebo úplne izolovaní.

Zelené krajiny nemusia byť zelené navždy

Iba málokoho prekvapí súčasný vývoj epidemiologickej situácie. Po otvorení slovenských hraníc začali ľudia cestovať do okolitých krajín a mnoho Slovákov neodložilo svoju letnú dovolenku na priaznivejšie časy. Ako ale upozornil Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, súčasná situácia je mimoriadne nestála. Môže pretrvávať mesiace, dni či dokonca iba hodiny.

„Pokojne sa môže stať aj taká situácia, že človek v dobrej viere vycestuje na dovolenku a počas jeho pobytu sa môže daná krajina zmeniť z bezpečnej na rizikovú. V takom prípade sa bude očakávať, že  príde naspäť s negatívnym testom na Covid-19. Táto možnosť sa nedá vylúčiť,“ povedal v rozhovore pre Glob.

Jeho slová sa naplnili v prípade spomínaného Bulharska, ktoré bolo začiatkom júla vylúčené zo zoznamu zelených krajín. To je dôkaz, že podobný zvrat je skutočnou realitou, ktorú by si mal mať na pamäti v prípade, že sa chystáš na letnú dovolenku za hranice.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Croatia Week, worldometers, Total Croatia News, dalmacijadanas, Croatia Week, 24 sata, Glob

Najnovšie videá

Trendové videá