Chorvátske pobrežie je plné ropy. Krajina bojuje s masívnou ekologickou katastrofou

  • Ropná škvrna má stovky metrov
  • Nachádza sa na pobreží v Istrii
  • Hasiči postavili olejové zábrany
Ľudia na pláži na Makarskej riviére
Ilustračná fotografia Unsplash/Vlad Hilitanu
  • Ropná škvrna má stovky metrov
  • Nachádza sa na pobreží v Istrii
  • Hasiči postavili olejové zábrany

Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov čelí ekologickej katastrofe. Od nedele bojujú záchranné zložky na Istrii v Chorvátsku s rozsiahlou ropnou škvrnou, ktorá sa tiahne pozdĺž pobrežia Premantura v dĺžke stoviek metrov.

Škvrnu, ktorá ohrozuje životné prostredie, objavil v nedeľu dovolenkár v autokempingu a na mieste okamžite zasiahli hasiči. Informuje o tom portál iMeteo.sk.

Záchranné práce v plnom prúde

Hasiči hneď po nahlásení ropnej škvrny rozostavili olejové zábrany a začali s čistením znečisteného okolia. Samospráva mesta Medulin potvrdila prítomnosť ropných derivátov a magistrát Medulin a Kamenjak okamžite aktivovali všetky dostupné záchranné zložky. Do boja proti ekologickej katastrofe sa zapojilo viac ako 80 hasičov a zamestnancov Kamenjaka, ktorí rozmiestnili 800 metrov dlhú absorpčnú priehradu. Situáciu monitorujú dve lietadlá a do prác sa okrem hasičov zapojili aj dobrovoľníci, 20 vozidiel a 5 plavidiel.

Ako informuje iMeteo.sk, zatiaľ nie je jasné, odkiaľ únik ropy pochádza. Ministerstvo námornej dopravy predpokladá, že zdrojom znečistenia je zatiaľ neznáma loď, ktorú údajne v nedeľu večer videli v blízkosti pobrežia Medulinu. Presné informácie o pôvode ropnej škvrny budú známe až po podrobnej analýze.

Experti varujú pred vážnymi následkami

Experti varujú, že ropná škvrna môže mať vážne následky pre morský ekosystém v oblasti. Ropné produkty sú toxické pre morské živočíchy a vtáky a ich únik do mora môže viesť k ich úhynu a dlhodobému znečisteniu životného prostredia.

Portál iMeteo.sk zdôrazňuje, že boj proti ropnej škvrne prebieha v plnom prúde a záchranné zložky robia maximum pre zamedzenie šírenia znečistenia a minimalizáciu škôd na životnom prostredí. 

Ropné produkty sú toxické a ich rozliatie do mora môže mať zdrvujúce následky na rôzne úrovne morského života, od mikroskopických rias až po veľké cicavce. Ropné uhľovodíky obsiahnuté v rope sú toxické pre mnoho morských živočíchov. Môžu spôsobiť podráždenie kože, dýchacie problémy, poškodenie orgánov a v konečnom dôsledku aj smrť. Ropná škvrna na povrchu vody bráni prieniku slnečného svetla, čo vedie k odumieraniu fytoplanktónu, ktorý je základom morského potravinového reťazca.

Živočíchy, ktoré sa živia kontaminovanými riasami a rybami, sa samy stávajú kontaminovanými a môžu uhynúť alebo preniesť toxíny na vyššie úrovne potravinového reťazca, vrátane ľudí. Ropná škvrna môže pokryť a zničiť citlivé morské biotopy, ako sú koralové útesy a mangrovové lesy, ktoré sú domovom pre rôzne druhy živočíchov.

Rybolov, cestovný ruch a ďalšie odvetvia závislé od zdravého morského prostredia sú vážne postihnuté únikmi ropy. navyše, čistenie ropných škvŕn a sanácia poškodených ekosystémov je mimoriadne nákladná.

Predchádzanie únikom ropy je kľúčové pre ochranu morského prostredia. To zahŕňa prísne regulácie pre ťažbu ropy, prepravu a skladovanie, ako aj investície do prevenčných technológií a havarijných plánov. V prípade úniku ropy je rýchla a efektívna reakcia nevyhnutná na minimalizáciu škôd. To zahŕňa nasadenie záchranných prác na obmedzenie šírenia ropy, čistenie kontaminovaných oblastí a rehabilitáciu poškodených ekosystémov.

Zdroj: iMeteo.sk 

Najnovšie videá

Trendové videá