Chorvátsko je definitívne červené. Rezort vnútra varuje dovolenkárov, od mora priamo do karantény
- Muž, ktorý po návrate z Chorvátska skončil v nemocnici a umrel, mal ochorenie COVID-19
- Od 1. septembra svieti táto krajina na koronavírusovom semafore červenou farbou
- Muž, ktorý po návrate z Chorvátska skončil v nemocnici a umrel, mal ochorenie COVID-19
- Od 1. septembra svieti táto krajina na koronavírusovom semafore červenou farbou
Slovensko má ďalšie obete nového koronavírusu. Jednou z obetí bola 80-ročná žena, ktorá mala aj ďalšie zdravotné ťažkosti. Naopak, 62-ročný muž netrpel inými chorobami. Do nemocnice sa dostal po návrate z Chorvátska.
Priebeh jeho ochorenia bol rýchly. Pacient sa z dovolenky z Chorvátska vrátil 18. augusta. Na koronavírus bol pozitívne testovaný približne o týždeň neskôr. Jeho zdravotný stav sa začal prudko zhoršovať, a preto bol v piatok 28. augusta hospitalizovaný. O deň neskôr ležal na ARO oddelení, bol mu podaný aj liek remdezivir, muž však v nemocnici umrel. Informuje o tom TV Markíza.
Chorvátsko je už červené
Slovensko zmenilo Chorvátsku farbu na varovnom covid semafore. „Medzi ‚červené krajiny‘ z pohľadu pandémie nového koronavírusu od 1. septembra patria Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta,“ informuje Ministerstvo vnútra SR.
Ďalšou novinkou, ktorá platí od 1. septembra, je to, že ľudia, ktorí sa vrátia z rizikovej krajiny v rámci Európskej únie, sú povinní absolvovať desaťdňovú karanténu. Do piatich dní by ich mali otestovať na koronavírus.
„Zmenou je, že ak sa u navrátilcov z rizikových krajín do 10 dní nepodarí zrealizovať testovanie a nebudú mať žiadne príznaky ochorenia, karanténa sa u nich ukončí aj bez testovania,“ uvádza ďalej ministerstvo.
Aj napriek tomu, že ministerstvo varuje pred cestou do Chorvátska, Slováci a Slovenky sa tam dostanú viac-menej bez problémov, a to aj vlakom či autobusom. „Pri vstupe na územie Chorvátska nie je potrebné preukázať sa testom na COVID-19,“ uvádza Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Záhrebe.
Počet nakazených stúpa
V Chorvátsku počas leta dovolenkovalo mnoho Slovákov a Sloveniek. Ako sme už informovali, dovolenkári, ktorí vycestovali ešte koncom júna, sa v Chorvátsku cítili bezpečne. Situácia sa však zmenila a v posledných dňoch hlási táto krajina nárast prípadov.
Najnovšie čísla ukazujú, že za posledných dvadsaťštyri hodín Chorváti zaznamenali 311 nových prípadov nákazy, pričom otestovali 4 122 ľudí. Spolu majú 2 566 aktívnych prípadov. „258 ľudí je stále hospitalizovaných, pätnásť pacientov je na umelej pľúcnej ventilácii,“ informuje chorvátska vláda. Od vypuknutia pandémie v tejto krajine na následky ochorenia Covid-19 umrelo 191 pacientov.
Najviac prípadov, a to až 774, zaznamenali v Splitsko-dalmatínskej župe, ktorá je obľúbeným miestom dovolenkárov. 504 prípadov evidujú v Záhrebe.
Ľudia umierajú, konšpirátori zavádzajú
Aj keď doposiaľ na Slovensku na následky ochorenia COVID-19 umrelo 37 ľudí a celosvetovo sa toto číslo už vyšplhalo na viac než 800-tisíc obetí, stále sa nájdu ľudia, ktorí pandémiu považujú za hoax.
Jednou z mnohých falošných správ je aj tá, že nosenie rúška ohrozuje zdravie. Zvláštny, no nie prekvapivý moment v súvislosti s týmto prinieslo aj stredajšie rokovanie parlamentu. Krátko po začatí schôdze si niektorí poslanci za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko a niekoľko nezaradených poslancov odmietlo nasadiť rúška, za čo ich predseda parlamentu Boris Kollár vykázal z rokovacej sály.
Dodržiavanie tohto základného protiepidemiologického opatrenia kontrolovali v posledných dňoch aj policajti. „Upozorňujeme, že kto poruší opatrenie prijaté Úradom verejného zdravotníctva, môže mu byť uložená pokuta v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní až do 1 659 eur,“ informuje hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.
Zdroje: TV Markíza, koronavirus.hr, MZVaEZ SR, MV SR