Chorvátsko zaplavil druh jedovatej medúzy. Spôsobuje bolestivé popŕhlenie a pľuzgiere

  • Aj keď sa viac vyskytujú v severnej časti Jadranu, tento rok sa masovo vyskytli aj v strednej časti
  • Pri strete s plavcom spôsobí nepríjemné zranenia
Zlatni Rat v Chorvátsku a medúzy v mori.
Ilustračné foto Unsplash/Tim Mossholder, Unsplash/Oliver Sjöström
  • Aj keď sa viac vyskytujú v severnej časti Jadranu, tento rok sa masovo vyskytli aj v strednej časti
  • Pri strete s plavcom spôsobí nepríjemné zranenia

Jadranské more je domovom medúzy tanierovky svietivej, avšak tento rok je ich výskyt omnoho vyšší, než býva zvykom, informuje chorvátsky portál Index.hr.

Kvôli jej silnej toxicite sa na ňu vedci zameriavajú viac než na iné druhy. Z doterajších pozorovaní vyplýva, že tejto medúze prospievajú dlhšie teplé obdobia a krátke zimy. Pokiaľ sa takéto podmienky v Jadrane udržia, možno očakávať jej ďalšie rozmnožovanie.

Na sledovanie výskytu tejto medúzy vedci využívajú aj aplikáciu. Prostredníctvom nej môžu ľudia nahlasovať, ak na ňu narazia alebo ju spozorujú.

Prospieva im aj lov rýb

Olja Vidjak, vedec z chorvátskeho Inštitútu oceánografie a rybárstva, upozornil, že ľudské zásahy do morského prostredia vedú k rastu populácie planktónových medúz.

Najviac ohrozené sú pobrežné oblasti, kde ľudská činnosť výrazne ovplyvňuje podmienky a tým podporuje zvýšený výskyt medúz.

Vidjak vysvetlil, že „eutrofizácia, teda umelé pridávanie výživných solí do mora, ktoré sa tam dostávajú z pevniny cez rieky, zvyšuje produktivitu mora a podporuje nadmerný rozvoj zooplanktónu, ktorým sa medúzy živia“.

Vedec tiež upozornil, že intenzívny lov rýb, najmä tých menších, ktoré sa živia rovnakou potravou ako medúzy, im prospieva. Klesá im tým totiž konkurencia o potravu.

Čo robiť, ak ťa popŕhli?

Zranenie spôsobené tanierovkou je mimoriadne nepríjemné a jeho príznaky sa podobajú popáleniu. Hojenie takýchto poranení býva zdĺhavé a na koži môže zanechať zvrásnené stopy.

meduza
zdroj: https://www.worldatlas.com/r/w960-q80/upload/3a/72/93/shutterstock-1580713153.jpg

Ak ťa táto medúza popŕhli, pomocou pinzety alebo kreditnej karty môžeš opatrne odstrániť zvyšky chápadiel, ktoré zostali na koži. Miesto poranenia si potom poriadne opláchni morskou vodou. Vyhni sa však akémukoľvek priamemu kontaktu s rôznymi prípravkami na ranu.

Na zmiernenie bolesti je dobré použiť ľadový obklad, ktorý miesto ochladí, avšak len pri niektorých typoch medúz s miernym až stredne silným pŕhlením. Ak však pocítiš silnú bolesť alebo sa objavia problémy s dýchaním, mal by si čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Dobré je mať po ruke krém s hydrokortizónom práve na zmiernenie reakcie po bodnutí hmyzom či popŕhlení. Ak máš antihistaminiká ako Zirtec či Zodac, pokojne si po popŕhlení daj 1 tabletu, aby si zmiernil reakciu a mohol v pokoji vyhľadať zdravotnú pomoc.

Lesné požiare v Chorvátsku

Okrem problémov s premnoženými medúzami v Jadranskom mori čelí Chorvátsko tento rok aj vážnym lesným požiarom. V oblasti okolo mesta Tučepi, neďaleko známej Makarskej, a pri obci Vrsine sa hasičom podarilo dostať požiare pod kontrolu. Oheň tam zničil približne 1250 hektárov borovicového lesa a ďalších porastov, čo predstavuje obrovské škody pre miestne ekosystémy.

Chorvátske úrady tiež zvládli požiar pri mestečku Skradin v Šibenicko-kninskej župe, ktorý bol jedným z najväčších v tohtoročnej sezóne. Plamene sa rozšírili aj v dôsledku nepozornosti miestneho včelára a samovznietenia odpadu, čo ešte viac zdôrazňuje potrebu zvýšenej opatrnosti a prevencie.

Lesné požiare však nezasiahli len veľké oblasti. V Splitsko-dalmatínskej župe vypukli v sobotu aj tri menšie požiare spôsobené bleskami. Hasiči ich našťastie rýchlo uhasili, takže škody boli minimálne. Tieto udalosti však pripomínajú, aké zraniteľné je Chorvátsko počas horúcich letných mesiacov, keď príroda a morské pobrežie čelia rôznym výzvam.

Varoval aj náš rezort

Aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR varovalo pred zvýšeným rizikom požiarov v tejto obľúbenej dovolenkovej destinácii.

Záchranárske zložky v Chorvátsku, vrátane hasičov, polície a zdravotníkov, bojovali s požiarmi v oblastiach okolo Makarskej, ako sú Skradin, Smoković a Gornji Tučepi. Situácia bola veľmi komplikovaná, najmä preto, že plamene zasiahli aj prírodný park Biokovo a spôsobili požiar na ranči v Gornji Tučepi. Ministerstvo upozorňovalo, že v dôsledku týchto požiarov sa ozývali silné detonácie, pravdepodobne výbuchy mín z obdobia vojny, čo ešte viac zvyšovalo nebezpečenstvo.

Rezort vtedy vyzýval na maximálnu opatrnosť a odporúčal vyhnúť sa postihnutým oblastiam. Slovenským občanom, ktorí sa už nachádzali v blízkosti požiarov, radil, aby sledovali pokyny miestnych úradov a bezpečnostných zložiek. Táto situácia len zdôraznila, aké dôležité je byť opatrný počas letnej sezóny v Chorvátsku.

Zdroj: Index.hr

Najnovšie videá

Trendové videá