Chorvátskom sa šíri nebezpečné ochorenie: Turisti si musia dať pozor na tieto príznaky

  • V Chorvátsku sa objavili prípady západonílskej horúčky
  • Vieme, na ktoré príznaky si dať pozor
nemocnica, chorvátsko
Archív Canva
  • V Chorvátsku sa objavili prípady západonílskej horúčky
  • Vieme, na ktoré príznaky si dať pozor

V Chorvátsku sa objavili prvé prípady západonílskej horúčky. Informujú o tom TV Noviny na základe informácií spravodajského portálu Dnevnik.hr. Ide o závažné ochorenie, ktoré by mohlo ohroziť aj slovenských dovolenkárov. 

Epidemológovia varujú, že hoci sa momentálne v Chorvátsku preukázali len prvé dva prípady, nakazených budú pravdepodobne desiatky. Nebezpečný vírus by nemal spôsobiť väčšiu pandémiu, no dovolenkári by mali byť na pozore. 

Západonílska horúčka môže vo vážnych prípadoch spôsobiť meningoencefalitídu, čo je akútne vírusové ochorenie, ktoré zasahuje mozog aj mozgové blany. Prví dvaja nakazení v Chorvátsku trpia práve týmto ochorením, ktoré je však podľa odborníkov zriedkavé. 

Západonílska horúčka môže spôsobiť zápal mozgu

Úrad verejného zdravotníctva SR varuje, že ide o akútne, chrípke podobné, horúčkovité ochorenie. Prenášačom choroby je najčastejšie komár z rodu Culex, ktorý saje infikovanú krv vtákom – nosičom tohto vírusu. Práve komáre prenesú vírus na človeka. 

„Okrem prenosu komármi boli identifikované aj iné spôsoby prenosu ochorenia, a to pri transplantácii orgánov, po transfúzii krvi alebo transplacentárne. U chorých sa západonílska horúčka v prevažnej väčšine prejaví ako mierne chrípkové ochorenie. Približne 80 % infekcií u človeka prebieha asymptomaticky,“ informuje ÚVZSR na svojej webovej stránke. 

Vírus vie spôsobiť aj vážne formy ochorenia, akými je napríklad zápal mozgu a mozgových blán. Spomínaná meningoencefalitída, ktorou trpia nakazení v Chorvátsku, sa vyskytuje u menej ako 1 % infikovaných. 

Portál Dnevnik.hr opísal, aké príznaky mali nakazení v jadranskej oblasti. „Silné bolesti hlavy, vysokú teplotu, bolesti svalov a kĺbov. Ťažko sa im pohybovalo, prvé dni mali aj poruchu vedomia, teda ťažko sa prebúdzali, čo nám signalizovalo, že ide o vážne ochorenie,“ vysvetlila zdravotníčka. 

Ako sa chrániť

„V dôsledku absencie vakcíny je prevencia založená predovšetkým na individuálnej ochrane pred poštípaním komárom. Počas sezóny sa odporúča používať repelent, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavicami, ponožkami. Odporúčame používať sieťky na oknách a dverách,“ radí ÚVZSR.

„Každý, kto pociťuje príznaky ako vyrážky, bolesti svalov alebo niečo podobné letnej chrípke, by mal okamžite vyhľadať lekára. Je dôležité to riešiť. Choroby sú všade a tam, kde sa vyskytujú vtáky a komáre, môžu byť prítomné aj tieto infekcie,“ varuje epidemológ. 

Opičie kiahne na Slovensku

Úrad verejného zdravotníctva SR sleduje situáciu týkajúcu sa ochorenia mpox (predtým známeho ako opičie kiahne) na Slovensku. Odborníci úradu a Ministerstva zdravotníctva SR sú členmi Výboru pre zdravotnú bezpečnosť Európskej komisie (HSC), ktorý tiež aktívne monitoruje situáciu. Ako informoval ÚVZ SR pre TASR, ide o reakciu na nárast prípadov tohto ochorenia, najmä v Afrike.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) pripravuje hodnotenie rizík súvisiacich s mpox. Na Slovensku bolo v období rokov 2022 až 2024 zaznamenaných celkom 16 prípadov mpox.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti so šírením mpox v Afrike, kde sa ochorenie šíri najmä v Konžskej demokratickej republike a okolitých krajinách.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Dnevnik.hr, TV Noviny, ÚVZSR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá