Chov známych miláčikov bude zakázaný. Európska komisia chystá zoznam povolených zvierat

  • Zviera, ktoré nie je domáce, už nebudeš môcť chovať
  • Európsky parlament chystá reformu
Papagáje
Ilustračná fotografia Freepik/Rawpixel.com
  • Zviera, ktoré nie je domáce, už nebudeš môcť chovať
  • Európsky parlament chystá reformu

Európsky parlament poveril komisiu vypracovaním zoznamu povolených zvierat. Plánujú zakázať chovať zvieratá, ktoré nie sú domáce.

Brusel si posvieti na možnosti chovu zvierat, ktoré by si si mohol zaobstarať. Do dvoch rokov by mal vzniknúť celoeurópsky zoznam zvieracích druhov, ktoré sú na chov vhodné. Niektoré zvieratá už budú môcť chovať, rozmnožovať a predávať len zoologické záhrady. Informuje o tom redakcia Pravda.

David Nejedlo z Únie českých a slovenských zoologických záhrad s reformou nie je spokojný. „Kto má právo povedať, aké zvieratá sa môžu chovať a aké nie? Pre nás sú prijateľné negatívne zoznamy, ktoré už u nás platia a ktoré obmedzujú chov veľkých šeliem alebo medveďov, ale pozitívny zoznam je nezmysel. Je to postup, ako raz zakážu chov zvierat aj nám,“ upozornil.

Europoslanec Michal Wiezik (PS) zas pre Pravdu vysvetlil, že sú obavy zatiaľ predčasné: „Diskusia o pozitívnom zozname je stále len v iniciálnej fáze, nepoznáme jeho kontúry a neviem ani o tom, že by komisia v tejto veci konala.“

Takýto register už však implementovalo 9 európskych krajín – Francúzsko, Taliansko, Litva, Belgicko, Holandsko, Cyprus, Luxembursko, Slovinsko a Malta. V týchto štátoch zakazujú chov napríklad škrečkov džungarských, osmákov degu, činčíl, ale aj papagájov ara, austrálskych neofém alebo kakarikov, a taktiež veľkých plazov či jedovatých pavúkov.

Na chov koní a oviec budeš potrebovať povolenie

Tento celoeurópsky zoznam povolených zvierat bude určovať, ktoré zvieratá môžu ľudia chovať v dome. Nájdeš na ňom zrejme tradičné zvieratká, ako sú psy, mačky, fretky, králiky, hlodavce, ryby, nejedovaté obojživelníky, niektoré plazy a niektoré bezstavovce. 

Zároveň by si však podľa novej smernice na chov ošípaných, oviec, kôz, somárov, koní, dobytka, mulíc či vtákov mal potrebovať povolenie od miestneho úradu.

„Napríklad v Holandsku je dnes povolený chov tridsiatich druhov zvierat, pričom zo známych druhov sú to len pes, mačka a pieskomil mongolský,“ uvádza Pravda.

Českí chovatelia sa obávajú o budúcnosť chovateľstva v krajine. „Dotkne sa to všetkých divokých zvierat chovaných v zajatí. Všetko, čo nie je domáce zviera, bude zakázané. Výnimku dostanú nejaké najtypickejšie zvieratá, ako napríklad andulka. Skončí obchod, skončí výmena, skončia výstavy. Bude to koniec českého chovateľstva,“ vysvetľuje pre portál Brainee predseda Českého zväzu chovateľov Ondřej Matouš.

Na Slovensku už psa na reťazi chovať nesmieš

Od januára 2024 je zakázané držať psa na prostriedku na uväzovanie v chovnom zariadení či v domácnosti. Končí sa dvojročné prechodné obdobie, ktoré malo držiteľom psov slúžiť na prípravu vhodných chovných podmienok bez reťaze. Upozornila na to Sloboda zvierat.

Zákaz držania psa na reťazi priniesla novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2022. Prvé dva roky sa zákaz týkal len psov narodených po tomto dátume.

„Napriek veľkým kompromisom ide o obrovské víťazstvo pre psy na Slovensku. Každý, kto plánuje psíka, si musí uvedomiť, že reťaz už nie je cesta. Veríme, že zákon prinesie viac rozvahy a zodpovednosti,“ zdôraznila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

V chovnom zariadení vrátane domácnosti sa zakazuje chovať alebo držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie, okrem chovu alebo držby nebezpečného psa. „To neplatí, ak ide o suku v poslednej tretine gravidity, dojčiacu suku, chorého psa alebo šteňa mladšie ako šesť mesiacov,“ vyplýva z novelizovanej legislatívy.

Výnimku tvorí aj krátkodobé uviazanie psa pod dohľadom počas čistenia chovného priestoru alebo jeho kŕmenia alebo pri výcviku psa. Zákaz neplatí ani pri uviazaní služobného psa alebo psa určeného na osobitný účel počas vykonávania stráženia alebo inej pracovnej činnosti, na ktorú je tento pes určený. Za porušenie zákazu hrozí pokuta.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, Brainee, Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá