Chrípka, covid a nádcha majú rovnaké príznaky. Takto ich dokážeš ľahko rozlíšiť
- Hoci sa koronavírus v súčasnosti veľmi nerieši, z našich životov nezmizol
- Niekedy je náročné spoznať ho
- Vo väčšine prípadov pomôže iba test
- Hoci sa koronavírus v súčasnosti veľmi nerieši, z našich životov nezmizol
- Niekedy je náročné spoznať ho
- Vo väčšine prípadov pomôže iba test
Podľa údajov NCZI sa počet nakazených každým dňom zvyšuje, za utorok 29. marca pribudlo takmer 7-tisíc nových prípadov. Okrem koronavírusu však v súčasnosti mnoho ľudí bojuje s chrípkou a prechladnutím. Vzhľadom na to, že príznaky variantu omikron sú podobné s tými chrípky a prechladenia, niekedy je náročné zistiť, čo nám vlastne je.
Už v polovici marca sme ťa informovali o legitímnej mutácii omikronu a delty, ktorá bola zachytená v Európe. Podľa portálu The Independent bola táto mutácia zachytená vo viacerých regiónoch Francúzska, no aj v ďalších krajinách Európy.
O „deltakrone“ sa začalo povrávať už na začiatku tohto roka, väčšia pozornosť sa mu však začala venovať až po tom, čo bol zaznamenaný vo viacerých regiónoch Francúzska a zdá sa, že koluje od začiatku januára. „Toto je legitímne,“ povedal v súvislosti s objavom Aris Katzourakis, profesor evolúcie a genomiky na Oxforde: „Na tento si treba dávať pozor.“
Portál USA Today uvádza, že prípady nového variantu zachytili aj v Spojených štátoch. V súčasnosti nie je jasné, či bude deltakron infekčnejší alebo smrteľnejší než tie varianty, ktoré poznáme. Odborníci však naznačili, že fakt, že sa variant prenáša podobne ako omikron, znamená, že sa zrejme bude šíriť rýchlo.
Mám chrípku, Covid alebo som prechladený?
Bolesti hrdla a svalov, únava a plný nos. Tieto symptómy sú súčasťou všetkých troch vyššie uvedených ochorení. V dôsledku toho je niekedy náročné rozlíšiť, čo nám vlastne je.
Doktor El-Sayed pre portál CNN uviedol, že chrípka a koronavírus sa prejavujú horúčkou, únavou, bolesťou celého tela, vracaním a hnačkou. Nákazu koronavírusom možno rozpoznať vďaka silnej bolesti hlavy a suchému kašľu. Varovným signálom je aj strata chute a čuchu.
V prípade, že niektoré z vyššie uvedených symptómov pociťujeme, mali by sme sa zamyslieť, či sme boli v kontakte s niekým, kto bol nedávno nakazený. „Dôležité je tiež izolovať sa od ostatných a urobiť si test,“ hovorí ďalej doktor El-Sayed s tým, že to platí aj v prípade, keď príznaky nie sú viditeľné, no vieme o kontakte s pozitívne testovanou osobou.
V prípade, že sa test ukáže ako negatívny, nemusí to znamenať, že to tak v skutočnosti je. El-Sayed teda odporúča ďalší test, ktorý by sme mali vykonať o 12 až 24 hodín neskôr. Ak sa aj druhý test ukáže ako negatívny, pravdepodobne nejde o koronavírus.
„Je jedno, či ide o Covid, chrípku alebo nádchu. V každom z týchto prípadov je nutné izolovať sa od ostatných,“ dodáva El-Sayed.
Podobné príznaky ako má bežná nádcha, však môže mať aj variant delta. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky už júli 2021 uviedol, že delta pripomína chrípku, nádchu či alergiu. Vzhľadom na to, že počas nákazy deltou nemusíme stratiť čuch alebo chuť, tieto ochorenia je náročné rozlíšiť.
Aj v tomto prípade teda platí, že dôležité je absolvovať test. „Pre príznaky podobné bežným ochoreniam dýchacích ciest testovanie určite diagnostiku spresňuje,“ uviedla hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, CNN, ÚVZSR, USA Today, The Independent