Chrípka na Slovensku naberá na obrátkach. Ak budeš robiť túto vec, vieš sa jej efektívne vyhnúť

  • Chrípkové obdobie už začalo, celé Slovensko hlási tisícky nakazených ľudí, vrátane detí
  • Prevencia proti nakazeniu zahŕňa umývanie rúk, kvalitnú stravu, dostatok odpočinku, vitamínov a probiotík
  • Probiotiká patria k najpodceňovanejším výživovým doplnkom pri posilňovaní imunity
Symprove (3)
Symprove, archív Canva
  • Chrípkové obdobie už začalo, celé Slovensko hlási tisícky nakazených ľudí, vrátane detí
  • Prevencia proti nakazeniu zahŕňa umývanie rúk, kvalitnú stravu, dostatok odpočinku, vitamínov a probiotík
  • Probiotiká patria k najpodceňovanejším výživovým doplnkom pri posilňovaní imunity

Chrípková sezóna sa oficiálne začína na začiatku októbra. Počet Slovákov, ktorí sa chrípkou nakazia, začína v tomto období masívne rásť. Tento rok tiež nie je výnimkou. Potvrdzujú to informácie zverejnené na portáli Úradu verejného zdravotníctva

Chrípkou si každý Slovák prešiel už pravdepodobne aspoň raz v živote, ale podceňovať by sme ju napriek tomu nemali. Od začiatku chrípkovej sezóny je na Slovensku priemerne 5 000 chorých týždenne. Len za posledný týždeň tak chrípka tvorila 10 % z celkového počtu akútnych respiračných ochorení. 

Viac chorých ako minulý rok 

Za prvý mesiac tohtoročnej sezóny je na Slovensku o niečo viac nakazených ako v predchádzajúcej. Minulý rok však počet Slovákov nakazených chrípkou a inými akútne respiračnými ochoreniami oproti predošlej sezóne klesol o 5 %, pričom najvyšší počet nakazených bol medzi deťmi do 5 rokov. 

Na tohtoročnom zvýšení sa mohlo pričiniť niekoľko faktorov. Najvýznamnejšími sú podcenenie prevencie či znižovanie imunity u ľudí, najmä detí. Zároveň je chrípka infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša jednoducho vzduchom či prostredníctvom kontaminovaných predmetov, ako sú poháre, kľučky na dverách alebo rúčky nákupných vozíkov. 

Ideálnym prostredím, kde sa chrípka šíri, sú preto verejné priestory, ktoré majú slabé vetranie, ako bežné nákupné centrum, kino či reštaurácia.

Chrípku stále mnoho ľudí podceňuje. Môže mať pritom pomerne komplikovaný priebeh, najmä u ľudí z rizikových skupín, ako sú starší pacienti, ľudia s chronickými, srdcovo-cievnymi ťažkosťami, ale aj malé deti. Najlepším bojom je však, podľa odborníkov, účinná prevencia

Podporenie imunity je najúčinnejšia prevencia

Základ ochrany ľudského organizmu pred ochoreniami je imunita. Zdravá pravidelná strava bohatá na živiny v kombinácii s aktívnym životným štýlom a dostatočným odpočinkom sú základom pre budovanie obranyschopnosti. 

Jedálniček by mal obsahovať rozmanité druhy potravín, od živočíšnych produktov a strukovín bohatých na bielkoviny až po mliečne výrobky, ovocie a zeleninu s prospešnými tukmi a sacharidmi. Naopak, vyhýbať sa treba rafinovanému cukru či alkoholu. 

Dôležitý je aj dostatočný príjem tekutín. V chrípkovej sezóne by sa mali k strave zaradiť navyše aj vitamínové doplnky a probiotiká. Stres a rýchlosť doby totiž spôsobujú, že prirodzenú imunitu si len vďaka strave a životnému štýlu ľudia nevedia dostatočne vybudovať.

Správne výživové doplnky, ako vitamín C, D, zinok či doplnky obsahujúce hlivu ustricovú podporujú činnosť imunitného systému a jeho udržiavanie. Dôležitým aspektom, o ktorom sa však v spojitosti s imunitou hovorí len málo, je doplnok správnych probiotík, ako sú Symprove

Ribezle_071
zdroj: TASR/Svätopluk Písecký – Najviac vitamínu C obsahujú prekvapivo čierne aj červené ríbezle.

Probiotiká sú mikroskopické organizmy, ktoré pomáhajú správnej funkcii čreva. Tvoria jeho prirodzenú mikroflóru, ktorá zodpovedá za vstrebávanie živín a celkové správne fungovanie organizmu. Sú teda vhodným celoročným doplnkom, vďaka ktorému udržujeme svoje telo v kondícii.

Okrem toho existuje množstvo štúdií, ktoré dokazujú, že probiotiká majú priaznivý vplyv na vývoj infekčných ochorení. Dokonca aj po chirurgických zákrokoch.

V prípade podávania probiotík sa vedcom v štúdii podarilo znížiť množstvo pooperačných infekcií z 48 % u pacientov bez probiotík na 13 % u tých, čo probiotiká užívali. 

Skutočne živé probiotiká

Probiotický prípravok Symprove je jediným, ktorý obsahuje skutočne živé probiotiká. Ich vodná báza zabezpečuje, že sa dostavajú priamo do čriev, bez toho, aby sa časť z nich odbúrala v agresívnej žalúdočnej kyseline.

Obsahujú kmene E. faecium, L. rhamnosus, L. plantarum a L. acidophilus, ktoré majú priaznivý vplyv nielen na trávenie a imunitu, ale aj pleť, spánok či celkovú náladu. 

Mikrobióm, teda zloženie baktérií v črevách, totiž podnecuje v organizme harmóniu,  rovnováhu a má vplyv na:

  • rozkladanie zložitých sacharidov,
  • tvorbu hormónov, ktoré vplývajú na kvalitu spánku, 
  • produkciu vitamínov, minerálov či mastných kyselín, 
  • regeneráciu a funkciu pečene ako detoxikačného orgánu.

Symprove má navyše možnosť kúpy 3-mesačného plánu, v ktorom sú probiotiká na jeden mesiac zadarmo. 

Viac o probiotikách Symprove → 

Vyber si správne probiotiká

Správny výber vhodného probiotického doplnku však môže byť náročný. V prvom rade si treba uvedomiť, že nie každé probiotiká sú určené na preventívne užívanie, ale ich zloženie má za úlohu riešiť konkrétne ťažkosti. 

Pri výbere je podstatné vedieť, aké probiotické kmene doplnok obsahuje. Dobré je vybrať si taký, ktorý obsahuje kmene Lactobacillus a Enterococcus vo vhodnej kombinácii. Tieto kmene sa dajú nájsť aj v tekutých prípravkoch Symprove. 

Ďalší dôležitý aspekt je aj to, v akej forme sa probiotiká užívajú. Tabletové či práškové probiotické prípravky sa môžu z časti inaktivovať v žalúdočnej kyseline a deti môžu mať problém s prehĺtaním.

Probiotiká by navyše mali byť overené. Väčšinou sa treba obzrieť po kvalitnej vedeckej štúdii, ktorá skúma ich účinnosť, odporúčaniach lekárov či priamych recenziách existujúcich klientov. 

VV2_3856
zdroj: Symprove – Probiotiká Symprove sú overené vedeckými štúdiami z University College London a King’s College London.

Dostaviť sa, prežiť, pôsobiť a prosperovať 

Účinnosť probiotík Symprove dokázala aj nezávislá štúdia realizovaná vedcami z University College of London v roku 2014. 

Podľa tejto štúdie dokážu probiotiká Symprove ako jediné z bežných druhov splniť všetky štyri aspekty, a to:

  • vďaka vodnému základu sa dostaviť do čriev ako živé,
  • prežiť agresivitu kyseliny v žalúdku, keďže ním prejdú rýchlo, 
  • pôsobiť v čreve na potrebnej úrovni, 
  • dosiahnuť želaný prospešný efekt správnou kombináciou bakteriálnych kmeňov, ktoré sa navzájom podporujú. 

Probiotiká Symprove sú tak pre mnohých ľudí, ktorí trpia najrôznejšími tráviacimi ťažkosťami, jediná reálna cesta, ako zmierniť príznaky ochorenia. 

Sú vhodné aj pre deti, pričom sú dostupné v troch príchutiach – original s mierne kyslou chuťou, mango a exotické ovocie či najsladší, deťmi obľúbený variant jahoda a malina. 

VV2_3378
zdroj: Symprove – Probiotiká sú vhodné pre deti aj dospelých.

Netreba zabúdať ani na umývanie rúk a očkovanie

V prevencii ochorení ako chrípka by malo byť samozrejmosťou aj pravidelné umývanie rúk. Malo by trvať minimálne 20 sekúnd a okrem vody je potrebné použiť aj mydlo. Ak chce človek niečo zjesť vonku a nemá prístup k umývadlu či mydlu, účinne to môže nahradiť dezinfekčným prostriedkom. 

Podstatné je aj pravidlo, že kým človek nemá umyté ruky, nemá sa dotýkať tváre, očí či nosa. Okrem toho netreba zabúdať ani na pravidelné vetranie a vyhýbanie sa nakazeným ľudom. Nosenie rúška vo vnútorných verejných priestoroch môže pri prevencii pomôcť. 

Odborníci navyše ako jednu z najúčinnejších prevencií odporúčajú aj dobrovoľné vakcíny proti chrípke. Tieto vakcíny sú v podobe injekcií alebo nosných sprejov. Podľa Regionálneho úradu SZO pre Európu sa očkovaním darí znížiť chorobnosť rizikových skupín až o 70 %. Očkovanie proti chrípke však rýchlo stráca účinok, takže ho treba každoročne opakovať. 

20231010_ockovanie_chripka_04990984
zdroj: TASR/Jaroslav Novák – Očkovanie je dôležitý krok v prevencii proti chrípke.

Chrániť sa treba aj po nakazení

Ak sa osoba už chrípkou nakazí, v prvom rade by mala dopriať telu dostatok odpočinku v pravidelne vetranom priestore. Rovnako je nutné kontaktovať svojho obvodného lekára, ktorý zváži možnosti liečby. Antibiotiká sa pri chrípke štandardne nepredpisujú, vzhľadom na to, že ich účinnosť je obmedzená na bakteriálne infekcie. 

Ani pri liečbe však netreba zabúdať na správnu stravu a prijímať čo najviac vitamínov, napríklad vo forme ovocia a zeleniny. Vitamínové prípravky a probiotiká ako Symprove tiež dokážu zmieriť samotný priebeh a skrátiť dobu liečby. 

Štúdia účinnosti probiotík navyše dokázala, že zohrávajú dôležitú úlohu pri liečbe. Pacienti, ktorí počas testovania užívali probiotiká, prekonali nákazu omnoho rýchlejšie a ich príznaky boli miernejšie ako u skupiny pacientov, ktorá užívala len vitamíny. 

Nie je chrípka ako chrípka

Chrípku si mnoho ľudí podľa odborníkov zamieňa s inými respiračnými ochoreniami. Najčastejšie by malo ísť o klasické prechladnutie, ktoré má však iba mierny priebeh. 

Základným rozdielom je nástup ochorenia, pri chrípke nastúpia príznaky prudko a sú výrazné, pri prechladnutí, naopak, začínajú postupne a sú mierne. 

Medzi základné príznaky chrípky patria: 

  • vysoká horúčka a zimnica v prvé dni ochorenia,
  • výrazné bolesti a pálenie hrdla, problémy s prehĺtaním,
  • suchý kašeľ,
  • bolesti hlavy, svalov, kĺbov a očí,
  • extrémna únava, nechutenstvo s prípadným zvracaním a hnačkou,
  • nádcha a kýchanie neprítomné, občasné.

V prvom rade chrípka, podobne ako Covid-19, má viacero typov, ktorými sa človek môže nakaziť. Základné typy vírusu, ktoré poznáme, sú A, B, C a D, pričom sa na chrípkovej sezóne podieľajú najmä typy A a B s rôznymi subtypmi. 

Zdroje: uvzsr.sk, lekar.sk, frontiersin.org

Najnovšie videá

Trendové videá