Chrípková sezóna sa môže zmeniť na ničivú katastrofu, chýba nám imunita. Moderna vyvíja ultimátnu kombo vakcínu
- Dve nové štúdie amerických vedcov varujú, že nadchádzajúca chrípková sezóna môže byť závažnejšia ako zvyčajne
- Minulý rok sa nakazilo málo ľudí, môže sa nám to vypomstiť
- Stúpnuť môže počet hospitalizácií až trojnásobne. Zdravotníci a vedci vyzývajú ľudí, aby sa dali zaočkovať proti chrípke
- Moderna oznámila, že vyvíja kombinovanú vakcínu proti chrípke aj COVID-u zároveň. Podobnú vakcínu vyvíja aj Novavax
- Dve nové štúdie amerických vedcov varujú, že nadchádzajúca chrípková sezóna môže byť závažnejšia ako zvyčajne
- Minulý rok sa nakazilo málo ľudí, môže sa nám to vypomstiť
- Stúpnuť môže počet hospitalizácií až trojnásobne. Zdravotníci a vedci vyzývajú ľudí, aby sa dali zaočkovať proti chrípke
- Moderna oznámila, že vyvíja kombinovanú vakcínu proti chrípke aj COVID-u zároveň. Podobnú vakcínu vyvíja aj Novavax
Dve nové štúdie amerických vedcov varujú, že nadchádzajúca chrípková sezóna môže byť závažnejšia ako zvyčajne. Množia sa preto výzvy, aby sa ľudia nechali zaočkovať aj proti chrípke a tak nezaťažovali už vysilený zdravotný systém.
Na to, že nás môže čakať závažnejšia chrípková sezóna, upozornili dve štúdie v odbornom periodiku medRxiv, ktoré zatiaľ neboli recenzované.
Minulý rok sa nakazilo málo ľudí, môže sa nám to vypomstiť
Minulý rok bola chorobnosť na chrípku nízka a nakazilo sa ňou veľmi málo ľudí, a práve to môže spôsobiť závažnosť chrípky. Ľudia neboli vírusu vystavení, čo zmenšuje ochranu, ktorú by normálne mali.
„Väčšina imunity, ktorú máme ako populácia, sa vyskytuje preto, že ľudia v populácii mali v minulom roku chrípku a ak sa u nich vyskytne podobný kmeň v obehu, druhý rok chrípku nedostanú,“ uviedol hlavný autor štúdií Mark Roberts, riaditeľ Laboratória dynamiky verejného zdravia na Pittsburskej univerzite vo vyhlásení.
Ku chýbajúcej imunite, ktorá sa prirodzene vyskytuje v populácii, môže zohrať úlohu aj fakt, že sa uvoľňujú koronavírusové opatrenia a deti znova začali navštevovať školy, v niektorých krajinách bez povinnosti nosiť rúško. Práve medzi detskou populáciou môže dôjsť k najväčšiemu prenosu koronavírusu.
„Keďže opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 ako rúška, dištancovanie a zatváranie škôl sú na celom svete uvoľnené, vidíme prudké oživenie ďalších respiračných vírusov, čo neveští nič dobré pre nadchádzajúcu chrípkovú sezónu,“ dodal Mark Roberts.
Trojnásobok hospitalizácií
Vedci použili v štúdiu počítačovú situáciu, ktorej najhorší scenár tvrdí, že počet hospitalizácií na chrípku môže prudko stúpnuť. NBC News, ktoré sa odvoláva na Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), uvádza, že v USA je priemerný počet hospitalizácií na chrípku okolo 200-tisíc. Teraz by sa však mohol tento počet vyšplhať až na 600-tisíc, čo by znamenalo trojnásobok oproti predošlému priemeru.
Najhorší scenár však počíta s extrémne nákazlivým kmeňom chrípky spojeným s nízkou zaočkovanosťou. V USA sa proti chrípke očkuje približne polovica populácie. Štúdia však tvrdí, že hroziacim hospitalizáciám by sa dalo ľahko vyvarovať, keby sa zaočkovalo 75 % populácie.
„Existujú niektoré faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť, pokiaľ ide o to, aké zlé bude chrípkové obdobie,“ povedala Xiaoyan Song, hlavná kontrolka infekcií v Detskej národnej nemocnici vo Washingtone D.C. pre NBC News. „Existujú však niektoré, ktoré máme absolútne pod kontrolou.“
Na chvoste EÚ
Takým faktorom je napríklad očkovanie proti chrípke. Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa na Slovensku proti chrípke zaočkovalo minulý rok len 5,7 % obyvateľov, čo znamená, že sme na chvoste Európskej únie.
Na Slovensku umrie priemerne 800 pacientov ročne na chrípku a jej dôsledky. Najohrozenejšou skupinou sú podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) seniori, diabetici, ľudia trpiaci srdcovocievnym ochorením alebo onkologickí pacienti.
Minulý rok na Slovensku nebolo hlásené žiadne úmrtie na SARI (ťažká akútna infekcia dýchacích ciest s horúčkou, kašľom, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu).
Vedci sa boja aj toho, čo môže spraviť kombinácia chrípky a koronavírusu. Pred touto kombináciou varovali aj minulý rok, ale vtedy sa najhoršie scenáre nenaplnili. „Chrípka aj COVID súčasne sú mimoriadne smrtiacou kombináciou, a preto potrebujeme, aby každý podstúpil očkovanie proti chrípke a naďalej sa správal rozumne,“ povedal riaditeľ nemocnice Houston Methodist Marc Boom pre Click 2 Houston.
Moderna aj Novavax chcú kombinovanú vakcínu
Bojovať proti chrípke sa rozhodla aj spoločnosť Moderna, ktorá oznámila, že vyvíja vakcínu, ktorá by kombinovala posilňovaciu dávku vakcíny proti COVID-19 a proti chrípke. „Dnes oznamujeme prvý krok v našom novom programe respiračných vakcín s vývojom jednodávkovej vakcíny, ktorá kombinuje posilňovač proti COVID-19 a vakcínu proti chrípke,“ oznámila spoločnosť vo vyhlásení.
Podľa CBS New York sa spoločnosti podarilo do jednej dávky skombinovať vakcínu proti súčasným variantom a zároveň aj vakcínu proti štyrom kmeňom chrípky. Niektoré varianty vakcíny už vstúpili do klinických testov, ďalšie čoskoro vstúpia.
Nápad skombinovať vakcínu proti chrípke s tou proti koronavírusu ale nie je nový. Ešte ďalej ako Moderna je americká spoločnosť Novavax, ktorá už má aj výsledky z predklinických skúšok, ktoré vyzerajú sľubne.
Predklinické štúdie potvrdili zvýšenú úroveň protilátok dva týždne po podaní kombinácie vakcíny vyvinutej Novavaxom, píše spoločnosť na svojej webovej stránke. Imunizácia sa výrazne zvýšila po podaní druhej dávky a dosiahla úroveň porovnateľnú so stavom po podaní jednotlivých vakcín. Klinické štúdie tejto kombinovanej vakcíny by sa mali začať koncom tohto roka.
Zdroje: Pittsburská univerzita, NBC News, Úrad verejného zdravotníctva,, OECD, ECDC, Click 2 Houston, Moderna, CBS New York, TASR, medRxiv, CDC