„Chrípôčku“ robí z delty jedine vakcinácia. S Britániou sa môžeme porovnávať, keď budeme mať rovnaký počet zaočkovaných
- Nikdy nemali taký vysoký počet nakazených, napriek tomu idú rušiť takmer všetky opatrenia
- Nie každá krajina sa k problému môže postaviť tak, ako oni
- Delta mnohých nezaočkovaných zabíja
- Nikdy nemali taký vysoký počet nakazených, napriek tomu idú rušiť takmer všetky opatrenia
- Nie každá krajina sa k problému môže postaviť tak, ako oni
- Delta mnohých nezaočkovaných zabíja
Pandemická situácia je vo Veľkej Británii každým dňom horšia, aspoň sa tak zdá. Včera tam zaznamenali 28 773 nových prípadov. Tak veľa ich nemali ani raz v priebehu posledného pol roka, napriek tomu idú výrazne uvoľňovať opatrenia. Od 19. júla nebudú mať Angličania povinné ani rúška. V Británii je výrazne rozšírený delta variant koronavírusu a čísla nakazených denne stúpajú.
V ľuďoch rozhodnutia britskej vlády vyvolali pocit, že delta variant je obyčajná „chripôčka“, píše bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotníckych analýz Martin Smatana na Facebooku. Mutácia sa šíri zatiaľ najrýchlejšie zo všetkých, postupne sa stáva najviac dominantnou vo viacerých európskych krajinách. Štrnásť prípadov sme zaznamenali aj my na Slovensku.
Delta najviac dobýja práve Veľkú Britániu, napriek tomu uvoľňujú opatrenia, prečo by teda v iných krajinách nejaké byť mali a má ešte zmysel ísť sa dať očkovať?
Nie každý si môže dovoliť urobiť to, čo Briti
Čísla nakazených vo Veľkej Británii denne stúpajú, očakávajú, že dosiahnu 50 tisíc pozitívnych denne. Boris Johnson minulý týždeň vyhlásil, že od 19. júla sa uvoľnia takmer všetky protikoronavírusové opatrenia. Minulosťou budú rúška, aj akékoľvek povinné rozostupy medzi ľuďmi, informuje BBC.
Rozhodnutie majú ešte potvrdiť najbližší pondelok, všetko však nasvedčuje tomu, že to bude tak, ako povedal Johnson. Ten odporúča v preľudnených priestoroch naďalej rúška nosiť, povinnosťou to však naďalej už nebude.
Johnson tvrdí, že nikdy nebude lepší čas na uvoľňovanie opatrení. Pre očkovanie podľa jeho slov urobili Briti už veľa a preto opatrenia musia uvoľniť, aj keď to predstavuje určité riziko. Nie všetky krajiny sa však k šíriacej mutácii môžu postaviť tak, ako predseda vlády v UK.
Ich situácia je totiž jedinečná. Už teraz majú zaočkovaný významný počet ľudí, prvú dávku má za sebou 67 % populácie a úplne zaočkovaných je viac než polovica. Navyše si mnohí ochorením v poslednej vlne stihli prejsť, ak ich pridáme k zaočkovaným, tak by malo mať 89,8 % Britov v tele protilátky na Covid-19.
Čísla nakazených stúpajú, no ľudia neumierajú
Podobne ako my doma, aj oni sa na začiatku vakcinácie zameriavali na rizikové skupiny a preto očkovali najprv najstarších. Viac než 90 % z tých, ktorí sú starší než 50 rokov už sú dnes zaočkovaní oboma dávkami.
Aj keď majú v tele protilátky, môžu sa nakaziť a čísla majú preto v Anglicku vysoké. Súčasné vakcíny však chránia na 92 – 95 % pred hospitalizáciou, aj pri delte. Sú si preto istí, že vyššie čísla nakazených nebudú znamenať aj väčší počet úmrtí, ktorému sa snažíme vyhnúť.
Všetko nasvedčuje tomu, že sa nemýlia. Zatiaľ čo nakazených počítajú v desať tisícoch, úmrtia v desiatkach. Včera mali skoro tridsať tisíc nakazených a 37 úmrtí. V jeseni mali pri rovnakých číslach nakazených 15-20 násobne viac úmrtí.
V Anglicku má mnoho ľudí protilátky, či už z predošlej nákazy, alebo vakcíny. Veľmi ťažko sa preto počíta úmrtnosť, ktorá by sa dala porovnávať s inými krajinami sveta. My máme úplne zaočkovaných 30,9 % populácie, čo je o viac ako polovicu menej než Angličania. Celý svet je na tom ešte horšie s 11,6 % zaočkovaných.
Nemôžeme sa preto porovnávať s Anglickom, ani tvrdiť, že delta je nádcha. Mutácia u nich je nádchou, práve vďaka očkovaniu. V očkovacích kampaniach už predsa mesiace počúvame, že vakcinácia funguje práve tak. Možno sa nevyhneš nákaze, ale ťažkému priebehu a teda hospitalizácii alebo úmrtiu áno.
Delta bez vakcinácie dokázateľne zabíja
Delta sa nešíri len v Anglicku, ale aj v krajinách, kde sa očkovalo výrazne menej. Napríklad Juhoafrická republika minulý týždeň ohlásila, že opatrenia idú sprísňovať. Počet prípadov a úmrtí sa im v posledných mesiacoch zvýšil štvornásobne. Očakávajú, že o chvíľu prekonajú rekordný počet úmrtí za deň. Aj tam sa šíri práve mutácia delta, no zaočkovaných je tam menej ako 1 %, situácia preto vyzerá výrazne inak, ako vo Veľkej Británii.
V Rusku je situácia tiež zlá, včera mali 160 prípadov na milión ľudí, čísla ešte neprerážajú tie z decembra, kedy dosahovali 200 nakazených denne. V úmrtiach však lámu rekordy, denne majú 670 úmrtí. V 88 % nových prípadov ide práve o deltu. Pri poslednej vlne mali najviac 520 úmrtí za deň. Jednu dávku vakcíny tam dostalo len 18 % ľudí.
Deltu preto môžeme prirovnávať k nádche len v krajinách, v ktorých sa dá aj situácia porovnať s tou v Anglicku. Až keď dosiahneme podobnú mieru vakcinácie si môžeme povedať, že nový variant je len chrípka, s ktorým sa dá žiť. Pretože práve vďaka vakcíne ľudia prežijú.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Facebook Martin Smatana, BBC