Chronickou únavou trpí množstvo Slovákov. Najviac chýb robíme v strave, stačí pár nenáročných zmien (ZOZNAM)
- Ak sa cítiš neustále unavený, príčinou môže byť strava
- Zisti, ktoré potraviny ti dodajú stabilnú energiu
- Ak sa cítiš neustále unavený, príčinou môže byť strava
- Zisti, ktoré potraviny ti dodajú stabilnú energiu
Každý z nás občas pociťuje pokles energie. Ak však únava prerastá do každodenného problému, môže byť za tým nesprávna strava.
Ako uvádza Bezhladovania, telo sa správa podobne ako auto. Tankovanie nekvalitného paliva oslabuje motor a vedie k poruchám. Rovnako aj naše telo, ako citlivo nastavený mechanizmus, potrebuje kvalitné palivo, teda výživnú stravu, aby mohlo optimálne fungovať.
Keď telu dodávame energiu iba vo forme vysoko spracovaných potravín a sladkostí, čoskoro „rozsvieti kontrolku“ a bude sa snažiť o núdzový odpočinok. Naopak, strava bohatá na čerstvé a prirodzené potraviny zaručí energiu a vytrvalosť počas celého dňa.
Základ úspešného dňa
Ako uvádza Nutritionist Resource, raňajky bývajú často prehliadané, no ich vynechanie môže výrazne znížiť výkonnosť a zvýšiť pocit únavy. Štúdie ukazujú, že výživné raňajky pomáhajú zlepšiť koncentráciu, bdelosť a môžu znižovať chuť na nezdravé jedlo.
Dôležité je vyhnúť sa raňajkám s vysokým obsahom cukru, pretože vedú k prudkému nárastu energie a následnému poklesu, čo spôsobuje dlhodobý hlad a únavu.
Ideálne raňajky zahŕňajú napríklad cereálie s jogurtom a ovocím, celozrnné bagety so syrom, miešané vajíčka na celozrnnom toaste, ovsenú kašu s ovocím a medom, natvrdo uvarené vajcia v celozrnnom pita chlebe či celozrnný toast s arašidovým maslom a ovocím.
Hlavný zdroj energie
Sacharidy predstavujú hlavný zdroj energie pre telo, no zásadný je ich správny výber. Jedálniček by mal obsahovať jednoduché aj komplexné sacharidy, avšak komplexné by mali prevládať. Nájdeme ich v potravinách, ako sú celé zrná, hnedá ryža, ovos či pšenica.
Jednoduché sacharidy poskytujú rýchlu energiu, no často vedú k prudkému zvýšeniu a následnému poklesu hladiny cukru v krvi. Preto je výhodnejšie siahnuť po komplexných sacharidoch, ktoré zabezpečia stabilnejší prísun energie počas dňa. Kombinácia sacharidov s vlákninou spomaľuje ich vstrebávanie, čím zabezpečuje dlhodobý prísun energie.
Dlhodobá energia bez výkyvov
Tuky, podobne ako sacharidy, tvoria nevyhnutnú súčasť vyváženého jedálnička. Kvalitné nenasýtené tuky, ktoré nájdeme v potravinách, ako napr. avokádo, olivový a repkový olej či orechy, poskytujú dostatok energie a zároveň znižujú riziko srdcových ochorení.
Na druhej strane trans-tuky, ktoré sa bežne vyskytujú v priemyselne spracovaných potravinách, zvyšujú riziko chronických ochorení a prispievajú k únave. Obmedzením príjmu trans-tukov podporíš celkové zdravie a pomôžeš telu udržať optimálnu hladinu energie.
Stavebný materiál
Bielkoviny sú základnou živinou, ktorá nielen podporuje rast a obnovu buniek, ale tiež reguluje postupné uvoľňovanie energie z potravy. Morské plody, vajcia, mliečne výrobky, sója, fazuľa a rôzne druhy strukovín, dodávajú telu esenciálne aminokyseliny a ďalšie živiny potrebné pre optimálne fungovanie.
Konzumácia bielkovín pomáha predchádzať prudkým výkyvom hladiny cukru v krvi, ktoré môžu viesť k únave alebo pocitom hladu. Niektoré zdroje bielkovín, napríklad losos a morské plody, navyše obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú mozgové funkcie a zdravie srdca.
Kľúč k vitálnemu telu
Dostatok vody je nevyhnutný pre všetky telesné funkcie, vrátane regulácie teploty, trávenia a produkcie energie. Dehydratácia často vedie k únave, preto odborníci odporúčajú denne vypiť aspoň dva litre vody.
Voda napomáha pohybu potravy cez tráviaci trakt, zaisťuje plynulú pohyblivosť kĺbov a hrá významnú úlohu vo všetkých energetických procesoch tela. Na rozdiel od toho, alkohol a sladené nápoje často spôsobujú dehydratáciu, čo vedie k poklesu energie a vitality.
10 potravín na podporu energie
Tučné ryby – podľa stránky Botanic obsahujú omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Pomáhajú predchádzať únave a zlej nálade.
Vajcia – zdroj vitamínov skupiny B a lecitínu. Podporujú mozgovú činnosť a zlepšujú prenos nervových impulzov.
Kakao a horká čokoláda – obsahujú antioxidanty, ktoré zlepšujú prietok krvi, zásobujú svaly a mozog kyslíkom a priaznivo ovplyvňuje náladu.
Ovsené vločky – bohaté na komplexné sacharidy, vlákninu, vitamíny skupiny B, železo a mangán, ktoré podporujú produkciu energie.
Avokádo – ponúka zdraviu prospešné mononenasýtené tuky, vitamíny B a vlákninu, ktoré podporujú metabolizmus.
Orechy a semienka – obsahujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, bielkoviny, zinok a horčík, ktoré zlepšujú regeneráciu po fyzickom výkone.
Banány – poskytujú draslík a vitamín B6. Podporujú energetický metabolizmus a stabilizujú hladinu cukru v krvi.
Červená repa – je plná dusičnanov, ktoré zlepšujú prietok krvi a zásobovanie tkanív kyslíkom, čím zvyšujú fyzickú výdrž a energetickú hladinu.
Špenát – obsahuje železo, horčík a draslík. Podporuje prenos kyslíka, produkciu energie a zdravie nervového systému.
Bobuľovité ovocie – je bohaté na prírodné cukry, vlákninu a antioxidanty. Rýchlo dopĺňa energiu a posilňuje imunitný systém.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Nutritionist Resource, Botanic, Bezhladovania