Pokazené zuby majú vplyv na celé telo. Môžu spôsobiť infekciu až v obličke, hovorí zubárka
- Zdravie ústnej dutiny mnohí chtiac či nechtiac zanedbávajú
- Pokazené zuby však vyvolávajú nebezpečný zápal, ktorý môže vyvolať zákerné ochorenia
- Zdravie ústnej dutiny mnohí chtiac či nechtiac zanedbávajú
- Pokazené zuby však vyvolávajú nebezpečný zápal, ktorý môže vyvolať zákerné ochorenia
Nedávno vedci z Japonska dokázali, že medzi zdravím ústnej dutiny a zdravím mozgu existuje priame prepojenie, poukázal portál Science Alert.
Štúdia sa zamerala na to, či problémy v ústach, ako ochorenie ďasien alebo strata zubov, môžu zvýšiť riziko vážnych neurodegeneratívnych ochorení, akými sú mŕtvica, Alzheimerova choroba a iné formy demencie. Výsledky tím vedcov nemilo prekvapili.
Prišli na to, že obidva tieto nepríjemné zdravotné problémy súvisia s rýchlejšou degeneráciou časti mozgu, ktorá sa volá hipokampus. Táto časť mozgu má na starosti našu pamäť, učenie a emócie.
Zuby často podceňujeme, až kým nie je neskoro
V marci 2022 sa v USA uskutočnila štúdia, ktorá zahrnula viac ako 40 000 dospelých ľudí zapojených do výskumného projektu UK Biobank. Táto štúdia ukázala, že problémy s ústnou hygienou sú významným rizikovým faktorom pre výskyt mŕtvice a demencie.
Satoshi Yamaguchi, vedúci autor japonskej štúdie, zdôraznil, že udržiavanie zdravých zubov bez parodontálnej choroby môže prispieť k ochrane zdravia mozgu. Preto by sme nemali zanedbávať pravidelné kontroly u svojho zubára.
Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že vážna parodontálna choroba, ktorá sa prejavuje krvácaním ďasien a poškodením tkanív podporujúcich zuby, postihuje približne 19 percent dospelých na celom svete. To znamená, že viac ako 1 miliarda ľudí na svete môže čeliť skorému poklesu schopnosti myslenia v dôsledku stavu ich ústnej dutiny.
Má to háčik
Ruka v ruke so zhoršenou pamäťou v dôsledku nedostatočného zdravia ústnej dutiny však človek čelí aj ďalším problémom.
Osoby s neurologickými ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba, môžu zabudnúť na čistenie zubov alebo sa ťažko dokážu starať o svoje zuby. To vytvára začarovaný kruh, kde pokles schopností myslenia vedie k zhoršeniu ústnej hygieny, čo situáciu ešte viac zhoršuje.
Samozrejme, boj proti stavom, ako je Alzheimerova choroba, nemožno obmedziť len na ústnu hygienu. Na vzniku demencie sa podieľa mnoho faktorov a nemožno prehliadať ani ich vplyv.
Napriek tomu však dôkazy jasne naznačujú, že zlepšenie ústnej hygieny môže pomôcť v boji proti kognitívnemu úpadku.
Zaujímalo nás, či pokazené alebo inak choré zuby dokážu vyvolať v organizme aj iné zákerné ochorenia či reakcie. Startitup preto oslovil odborníčku z praxe, zubárku Anetu Hristovskú. Tá nám vysvetlila, prečo je dôležité sa o zuby skutočne poctivo starať, inak nám hrozia nepríjemné časy.
Z pokazených zubov vznikajú závažné infekcie
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké infekcie môžu vzniknúť z pokazených zubov?
- Ako sa dostanú do tela?
- Má spojitosť cukrovka a pokazené zuby?
- Čo doktorka odporúča pri strachu z návštevy stomatológa?
- Čo sú základné piliere zdravého chrupu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom