Chudnúť neznamená prestať jesť: Vyvaruj sa nezmyslom, ktorým stále verí mnoho Slovákov
- Neexistuje žiadna zázračná tabletka na chudnutie
- Lieky na chudnutie nie sú všetko
- Neexistuje žiadna zázračná tabletka na chudnutie
- Lieky na chudnutie nie sú všetko
Možno aj ty patríš medzi tých, ktorí majú tendenciu kontrolovať svoju váhu po „prejedených“ vianočných sviatkoch a karháš sa rôznymi typmi diét, len aby si zo seba zhodil pridané kilečko a nemusel mať zo seba zlý pocit.
Ministerstvo zdravotníctva SR na svojej facebookovej stránke v príspevku vysvetľuje, že pri zdanlivo jednoduchých a rýchlych riešeniach na chudnutie, ku ktorým sa často dostávame cez statusy iných ľudí, influencerov či reklamy, treba byť obozretný a opatrný.
Pripomína tiež, že neexistuje žiadna zázračná tabletka na chudnutie.
Index telesnej hmotnosti, alebo aj BMI (body mass index) sa radí medzi najpoužívanejšie metódy merania obezity. BMI sa počíta ako hmotnosť v kilogramoch a tá sa delí druhou mocninou výšky v metroch. Ako uviedlo ministerstvo, optimálne BMI je medzi 18,5 kg/m2 a 24,9 kg/m2, to sa rovnako týka mužov aj žien.
Portál Zdravotéka uviedol, že pokiaľ je BMI menej ako 18,5, človek trpí podvýživou, od 18,5 do 24,99 je váha človeka optimálna, pri BMI 25 až 29,99 hovoríme o nadváhe, 30 až 34,99 je obezita prvého stupňa, 35 až 39,99 je obezita druhého stupňa a ak je BMI nad 40, ide o obezitu tretieho stupňa.
Telesný tuk nie je len nadváha
Optimálny a zdravý obvod pása je u mužov menej ako 94 cm a u žien je to menej ako 80 cm. Podľa ministerstva zdravotníctva by mal by podiel telesného tuku menej ako 25 % u mužov a u žien menej ako 30 %.
Pokiaľ hovoríme o telesnom tuku, je naozaj podstatný pre správne zachovanie životných funkcií. Meria sa špeciálnymi meracími prístrojmi alebo sa zistí odmeraním obvodu pása. Pokiaľ je v tele telesného tuku nadmerné množstvo, vedie to k nadváhe, obezite, a teda nielen k priberaniu, ale aj k riziku chronických chorôb, do ktorých patrí ochorenie srdca a ciev, cukrovka 2. typu, ale aj rakovina.
Samozrejme, ak aj máš vyššie BMI, ako by k tvojej výške a hmotnosti bolo potrebné a zdravé mať, netreba sa do diét púšťať bezhlavo a držať pôst. Je prirodzené, že telesná hmotnosť sa zvyšuje práve stravovaním. Pokiaľ telu dáme viac energie v potrave, ako je schopné spracovať, a nemáme dostatočný výdaj energie skrz fyzickú aktivitu, na telo sa to len nabaľuje.
Pri chudnutí je podstatná pravidelná a primeraná pohybová aktivita, racionálna výživa a stravovanie so zníženým energetickým príjmom. Pokiaľ však stratíš hmotnosť náhle a rapídne rýchlo, je potrebné kontaktovať lekára.
Ak si aj počul o liekoch na zníženie telesnej hmotnosti, užívajú sa len v niektorých prípadoch a určite nie sú vhodné na „urýchlenie“ chudnutia bez toho, aby si jedol tak ako doteraz a nemal nastavený žiaden režim.
Tieto lieky sa aj podľa Ministerstva zdravotníctva SR používajú pri liečbe obezity či pri nadhmotnosti, v tomto prípade len ak sú prítomné aj iné ochorenia, prípadne, ak po dlhšom čase k poklesu telesnej hmotnosti nedošlo.
V ďalšom prípade sa lieky môžu užívať, ak sa viažu na lekársky predpis, pričom si ich pacient hradí sám. Popri užívaní liekov na zníženie telesnej hmotnosti je nevyhnutné, aby sa dodržiavala aj diéta a režimové opatrenia.
Zdroje: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR, Zdravotéka