Obrovskými problémami zmietaná a chudobná Venezuela plánuje vytvoriť vlastnú virtuálnu menu

  • Venezuela postupuje riskantný krok
  • Dôvodom sú sankcie z USA
  • Krytie meny má byť zabezpečené ich nerastným bohatstvom
bit
kremlin.ru/pixabay.com
  • Venezuela postupuje riskantný krok
  • Dôvodom sú sankcie z USA
  • Krytie meny má byť zabezpečené ich nerastným bohatstvom

Jej snahou je bojovať proti finančnej blokáde, resp. sankciám zo strany Spojených štátov amerických. Mena sa má volať Petro a krytá by mala byť venezuelskými zásobami ropy a plynu, a takisto zlatými, respektíve diamantovými rezervami krajiny. Napríklad aktuálna cena Bitcoinu na trhu dnes presiahla hodnotu 14 000 dolárov.

Úspech venezuelskej kryptomeny však nie je zaručený. ,,Motívom Venezuely zaviesť vlastnú virtuálnu menu Petro je pomoc domácej ekonomike, ktorá sa borí s viacerými problémami. Má byť krytá nerastným bohatstvom krajiny, najmä obrovskými zásobami ropy, zemného plynu, diamantov a zlata, ktoré vzhľadom na finančné problémy neumožňujú rozvoj ich využitia. Obrovská inflácia navyše znehodnocuje domácu menu, čo ekonomické problémy krajiny ešte viac prehlbuje,“ vysvetlil Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Bezcenný bolívar

V súčasnosti sa ani bolívaru, venezuelskej oficiálnej mene, nedarí. Je totiž krytá rezervami štátu. Hodnota bolívaru klesla oproti doláru za vlaňajšok na čiernom trhu takmer o 100 percent.

,,Ratingová agentúra Standard & Poor´s znížila krajine rating dlhodobých záväzkov. Venezuela sa dostala do platobnej neschopnosti, keď nevyplatila úroky zo štátnych dlhopisov so splatnosťou v roku 2019 a 2024 v celkovom objeme 200 miliónov dolárov. Dlh Venezuely je obrovský a prakticky nesplatiteľný. Čiastočným riešením je obrovských dlhov hyperinflácia, ktorá sa aktuálne pohybuje blízko 700 %. Tá však prakticky vymaže akékoľvek úspory domácností a znižuje ich životnú úroveň. Skôr či neskôr bude musieť Venezuela pristúpiť k čiastočnému predaju svojich aktív,“ poznamenal Rosa.

Venezuela sa zmieta v problémoch niekoľko rokov. Podľa ekonómov už krajina nie je v recesii, ale v ekonomickej depresii. Inflácia by mala tento rok vzrásť o viac ako 1600 percent. V roku 2018 by mala prekročiť hranicu 2300 percent. Ekonomiku Venezuely v posledných rokoch podkopáva najmä lacná ropa na trhu. Krajina je na 95 % závislá od príjmov z čierneho zlata. K tomu ju ekonomicky a politicky oslabuje zlyhanie socialistického vedenia krajiny a korupčné správanie politikov.

Venezuelčania možnosť vytvorenia virtuálnej meny vítajú. Už teraz mnohí ,,ťažia“ bitcoiny, aby sa ochránili pred infláciou. ,,Venezuelčania nakupujú bitcoiny podľa hesla topiaci sa aj slamky chytá. V snahe ochrániť svoje úspory pred hyperinfláciou nakupujú kryptomeny, ktoré však ani z ďaleka nie sú bezpečným prístavom, kam sa je možné schovať v ťažkých časoch.  Tým je napr. zlato a ostatné drahé kovy. Môže sa tak veľmi ľahko stať, že vzhľadom na vysoké výkyvy cien kryptomien sa môžu ľahko popáliť,“ povedal Rosa.

Kryptomeny na vzostupe

Budúcnosť kryptomien neušla pozornosti niektorým krajinám a spoločnostiam. Japonsko uznalo Bitcion ako oficiálne platidlo, využitie inej kryptomeny Ethereum podporili technologickí giganty, ako Microsoft či Intel a skupina európskych bánk na čele so švajčiarskou UBS začali pracovať na vytvorení novej digitálnej meny pre platby finančných inštitúcií.

Aj Čína vyvíja vlastnú kryptomenu. Chce tak oslabiť vplyv Bitcoinu a ďalších virtuálnych mien, nad ktorými nemá kontrolu. Oficiálne ale čínska centrálna banka hovorí o boji proti praniu špinavých peňazí a daňovým únikom.

Bitcoin a technológia Blockchain, na ktorej je celý systém kryptomeny postavený, však treba v prvom rade brať ako prevratnú technológickú inováciu než menu. Peniaze, ako ich poznáme v súčasnosti, sú totiž legislatívne vymedzené a vydávané menovou autoritou, ktorú vo väčšine krajín zastupuje centrálna banka.

Ako investovať do bitcoinu

Zlaté pravidlo pre každého, kto chce investovať do kryptomien, by malo byť – Investujte iba toľko, koľko ste ochotní stratiť. Vysoký potenciálny výnos je totiž vykúpený turbulentným vývojom, ktorý výrazne prekonáva tradičné investície v podobe akcií či dlhopisov.

Preto by mal byť podiel kryptomien na celkovom investičnom portfóliu klienta približne 5 %. Je to však veľmi individuálne a záleží od profilu každého jedného investora a očakávaných výnosov, ktoré chce dosiahnuť. V prípade investície do kryptomien platí staré známe pravidlo, že výnos ide ruka v ruke s rizikom.

zdroj: TS

Najnovšie videá

Trendové videá