Chyba, ktorú nevedomky robíš za volantom aj ty, ťa môže vyjsť poriadne draho
- Štatistiky ukazujú, že porušenia povinností vodiča si v roku 2022 vyžiadali 74 obetí
- Zamysli sa nad tým, koľkokrát si svoje povinnosti nesplnil ty

- Štatistiky ukazujú, že porušenia povinností vodiča si v roku 2022 vyžiadali 74 obetí
- Zamysli sa nad tým, koľkokrát si svoje povinnosti nesplnil ty
Mnohí slovenskí vodiči sa považujú za tých najlepších, no v konečnom dôsledku ani neovládajú pravidlá cestnej premávky. Podľa vyhodnotenia dopravno-bezpečnostnej situácie za rok 2022 bolo až 5 809 dopravných nehôd spôsobených nesplnením povinností vodiča. Toto číslo predstavuje až 48 % z celkového počtu dopravných nehôd.
Podľa dokumentu išlo o nehody spojené najmä s neúplným venovaním sa vedeniu vozidla a nesledovaním situácie v cestnej premávke (5 058 dopravných nehôd), nedaním prednosti chodcovi, ktorý už vstúpil na vozovku a prechádzal cez priechod pre chodcov (265 dopravných nehôd) a vedením vozidla, ak bola schopnosť vodiča viesť vozidlo znížená úrazom, chorobou, nevoľnosťou alebo únavou (179 dopravných nehôd).
Štatistiky tiež ukazujú, že porušenia povinností vodiča si v roku 2022 vyžiadali až 74 ľudských životov.
Vodiči sa búria, keď ich zastavia policajti a dajú im pokutu za to, že nedali prednosť chodcovi, a myslia si, že muži zákona na to nemajú právo. Pravda je však inde. Hoci si myslíš, že si nič zlé neurobil, opak je pravdou.
Ako totiž hovorí Zákon o cestnej premávke č. 8/2009: § 4 Povinnosti vodiča (1) Vodič je povinný f) dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť; to neplatí pre vodiča električky,
Tiež však platí § 4 ods. 4: „Ak vodič zníži rýchlosť jazdy alebo ak zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov alebo pred priechodom pre cyklistov, aby umožnil prejsť cez cestu chodcom alebo cyklistom, vodiči ostatných vozidiel idúcich rovnakým smerom sú takisto povinní znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo; to neplatí pre vodiča električky.“
Podľa portálu Autoviny ti za nedanie prednosti chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, hrozí pokuta, ktorá ťa určite nepoteší. Policajti ti totiž môžu udeliť blokovú pokutu vo výške 30 až 50 eur.
V prípade ohrozenia chodca, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, ti hrozí pokuta až 150 eur. Ak by tvoje porušenie povinností viedlo až k dopravnej nehode, vzniknutá situácia sa bude posudzovať detailne.
Do platnosti môže vstúpiť zmena, ktorá vodičov ovplyvní ešte viac
Vodiči by mohli byť povinní dať prednosť aj chodcovi, ktorý sa chystá vstúpiť na priechod pre chodcov. Navrhuje to poslankyňa Národnej rady (NR) SR Romana Tabák (nezaradená) v novele zákona o cestnej premávke, ktorú predložila do parlamentu. Návrhom chce posilniť postavenie a ochranu chodca v cestnej premávke.
V súčasnosti je vodič povinný dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť, neplatí to pre vodiča električky. Tabák chce, aby mal vodič povinnosť umožniť bezpečný prechod chodcovi, ktorý nielen vstúpil na priechod pre chodcov, ale po novom aj tomu, kto sa ešte len zjavne chystá na priechod vstúpiť.
„Na zabezpečenie tejto povinnosti je vodič povinný jazdiť pred priechodom takou rýchlosťou, aby v prípade potreby mohol pred ním aj zastaviť,“ navrhuje poslankyňa v dôvodovej správe. Nešlo by podľa nej o absolútnu prednosť chodca.
„Chodec je aj napriek tomu, že mu vodič musí umožniť bezpečný prechod cez priechod pre chodcov, povinný aj po novelizácii brať ohľad na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel,“ doplnila s tým, že chodec by nesmel vstupovať na priechod náhle. Pravidlo prednosti električky na priechode pre chodcov by podľa návrhu ostalo nezmenené.
Tabák navrhuje účinnosť novely od 1. januára 2024.
Vodiči zabúdajú aj na iné povinnosti, platia tak zbytočné pokuty
Reč je o záchranárskej uličke, ktorá slúži na prejazd záchranných zložiek na miesto nehody. To, že o tejto povinnosti mnohí vodiči nevedia, sa nevypláca. Ako totiž už v minulosti informovala Polícia Slovenskej republiky, za jej nevytvorenie ti hrozí pokuta až 99 eur. 300 eur zaplatíš v prípade, že by si tento voľný priestor zneužil.
Povinnosť vytvoriť záchranársku uličku dokonca stanovuje zákon, pričom ide o jednu z mnohých povinností vodiča.
„Pri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvomi jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom,“ upozorňuje polícia.
Počas vytvárania uličky má vodič na nevyhnutne potrebný čas nárok vojsť na miesta, kde to je za bežných okolností zakázané. Samozrejme, nesmie počas toho ohroziť iného účastníka cestnej premávky.
„Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla podľa § 40 ods. 1 alebo vodič vozidla zabezpečujúci odstránenie následkov dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej udalosti; vodičovi iného vozidla je použitie záchranárskej uličky zakázané,“ uvádza zákon.
Ako ďalej informuje portál Autotechna, vytvoriť záchranársku uličku nie je žiadna veda. Ak sa nachádzaš na ceste s dvomi jazdnými pruhmi, záchranárska ulička by mala vzniknúť, pochopiteľne, v strede. V prípade, že cesta má tri a viac jazdných pruhov, miesto nechaj medzi ľavým a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom.
Myslieť treba aj na to, že svoje auto by si mal natlačiť čo najviac na okraj cesty, pričom prejazd by mal byť dostatočne veľký aj pre väčšie vozidlá.
Ak uličku vôbec nevytvoríš a budeš blokovať cestu, hrozí ti na mieste v blokovom konaní pokuta do 50 eur, v správnom konaní je to do 100 eur.
Čítajte viac z kategórie: Auto
Zdroje: Ministerstvo vnútra, Autoviny, Autotechna, Zákony pre ľudí, TASR