Kontaminované produkty od susedov: Čučoriedky spôsobili sériu ochorení na hepatitídu A
- Čučoriedky z Poľska spôsobili v Holandsku sériu ochorení na hepatitídu A
- Odborníci varujú pred príznakmi choroby
- Čučoriedky z Poľska spôsobili v Holandsku sériu ochorení na hepatitídu A
- Odborníci varujú pred príznakmi choroby
Kontaminované mrazené čučoriedky z Poľska spôsobili v Holandsku sériu ochorení na hepatitídu A. Holandský reťazec Albert Heijn, ktorý produkt predával, čelí žiadostiam o odškodnenie od 31 osôb. Úrady však predpokladajú, že skutočný počet nakazených môže byť oveľa vyšší.
Nejde pri tom len o zákazníkov, ktorí čučoriedky objavili v kamennom obchode. Len prostredníctvom e-shopu si čučoriedky zakúpilo približne 120-tisíc zákazníkov. Informuje o tom portál Fakt.pl.
Kontaminované ovocie bolo v predaji pomerne dlhé obdobie – od októbra 2024 až do 13. januára 2025, vrátane vianočnej sezóny. Balenia mali stanovenú trvanlivosť do 14. apríla 2026.
Medzi nakazenými, ktorých vek sa pohybuje od 25 do 77 rokov, bolo laboratórne potvrdených dvanásť prípadov hepatitídy A, pričom niektorí pacienti museli byť hospitalizovaní. Prvý prípad zaznamenali zdravotníci koncom novembra 2024. Odborníci sa domnievajú, že ku kontaminácii došlo pravdepodobne kvôli nedostatočnej hygiene pri balení produktu.
Na vzniknutú situáciu zareagovali holandské kontrolné úrady vytvorením špeciálneho tímu a prísľubom individuálneho prístupu k postihnutým zákazníkom. Obchodný reťazec okamžite stiahol kilové balenia čučoriedok z predaja a umožnil zákazníkom vrátenie peňazí za zakúpený tovar.
Príznaky hepatitídy
Hepatitída A sa prejavuje charakteristickými príznakmi ako náhla únava, mierna horúčka, bolesť v hornej časti brucha, nechutenstvo, nevoľnosť a vracanie. Zatiaľ čo u detí má ochorenie zvyčajne miernejší priebeh bez komplikácií, u dospelých sa často prejavia všetky symptómy v plnej miere.
„Začiatok ochorenia je náhly a klinický priebeh závisí najmä od veku pacienta. Viac ako 90 % malých detí je asymptomatických. Deti sú najčastejšie postihnuté mierne, s malými príznakmi. Dospelí sú postihnutí ťažšie, zvyčajne s plne rozvinutými príznakmi. Závažnosť ochorenia sa zvyšuje s vekom,“ informuje poľská hygienická a epidemiologická služba.
Slováci si na imunitu veľmi pozor nedávajú
Ak sa aj čučoriedkam vyhýbaš, neznamená to, že si nekoleduješ o chorobu. Chrípková sezóna sa totiž na severnej pologuli, vrátane Slovenska, začína tradične v októbri a pokračuje do mája nasledujúceho roka. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) preto upozorňuje na riziká, ktoré s chrípkou prichádzajú, a vyzýva obyvateľov k preventívnym opatreniam vrátane očkovania.
Chrípka je vysoko infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa šíri najmä kvapôčkovou infekciou cez kašeľ, kýchanie a rozprávanie. Typické symptómy zahŕňajú vysokú horúčku, bolesti hlavy a hrdla či silnú únavu.
Z choroby sa často vyvinú vážne zdravotné komplikácie ako napríklad zápal pľúc či exacerbácia chronických ochorení. „Starší ľudia, tehotné ženy a osoby s oslabenou imunitou sú najviac ohrozené rizikom závažných komplikácií,“ upozorňuje ÚVZ SR.
Vakcíny sú pre túto sezónu aktualizované podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, aby poskytovali účinnú ochranu pred aktuálnymi kmeňmi chrípkových vírusov. „Očkovanie môže zabrániť ťažkému priebehu chrípky a nadbytočnému zaťaženiu zdravotníckeho systému,“ dodáva úrad.
Nepomýľ si chrípku s prechladnutím
Niektorí ľudia si zamieňajú prechladnutie s chrípkou. Ak prechladnutie nie je komplikované ďalšou infekciou, ochorenie má spravidla iba mierny priebeh. Naopak, chrípka často býva vážnym ochorením, ktoré neradno podceňovať. Chrípku vieme od prechladnutia odlíšiť tým, že príznaky sa stupňujú 2 až 5 dní, pričom nastupujú prudko a sú výrazné.
Prechladnutie ustúpi do týždňa a príznaky začínajú pozvoľna a sú mierne. Pri prechladnutí sa neobjavuje žiadna alebo len mierne zvýšená teplota, častým znakom prechladnutia je aj kýchanie a bolesť v krku. Chrípku sprevádza suchý kašeľ, bolesť hlavy, svalov, kĺbov a očí. Pacient s chrípkou sa cíti celkovo chorý a extrémne unavený, môže sa uňho objaviť aj nechutenstvo, prípadne vracanie a hnačka.
„Na základe vývoja chrípkovej sezóny na južnej pologuli, vnímavosti populácie k chrípkovým vírusom a dlhodobo nízkej zaočkovanosti obyvateľov SR proti chrípke možno na území Slovenska očakávať obdobnú intenzitu chrípkovej sezóny, ako bola predchádzajúca sezóna 2023/2024,“ predpovedá chrípkovú sezónu úrad.
ÚVZ SR zdôrazňuje, že počas sezóny pravidelne informuje o vývoji chorobnosti, čím dáva možnosť verejnosti včas reagovať a minimalizovať riziko šírenia ochorenia prostredníctvom základných hygienických opatrení a očkovania.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Fakt.pl, SITA