Chyby, ktoré Slováci v Chorvátsku robia najčastejšie. Polícia radí, čo si počať

  • Dovolenka sa dokáže zmeniť na peklo veľmi rýchlo, niekedy stačia sekundy
  • Polícia cestovateľom radí, ako si zabezpečiť skvelú dovolenku
chorvátsko, dovolenka
Unsplash/Grgur Vuckov, Minh Pham
  • Dovolenka sa dokáže zmeniť na peklo veľmi rýchlo, niekedy stačia sekundy
  • Polícia cestovateľom radí, ako si zabezpečiť skvelú dovolenku

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a mnohí Slováci si to aj tento rok nasmerovali do Chorvátska. Aby však bola dovolenka čo najlepšia, Polícia Slovenskej republiky cestovateľom prináša rady, ktorých by sa mali držať.

Hneď v úvode polícia upozorňuje na občiansky preukaz bez fotografie, ktorý nie je možné použiť na cestovanie. „Vydáva sa pre účely použitia u lekára a v lekárni,“ vysvetľuje polícia s tým, že na cestovanie je potrebný platný občiansky preukaz s fotografiou alebo cestovný doklad. Zabudnúť by si nemal ani na kontrolu platnosti dokladu.

Ďalším dosť bežným problémom je parkovanie. „Dôrazne preto slovenskí policajti upozorňujú turistov, aby s vozidlami parkovali len na miestach na to vyhradených,“ vyzýva Slovákov polícia.

Aj v Chorvátsku je mnoho spoplatnených parkovacích miest a v tomto prípade je potrebné kúpiť lístok s dostatočnou časovou rezervou a lístok umiestniť na viditeľné miesto pod okno vozidla.

Ak tak neurobíš, vystavuješ sa riziku nie len finančného postihu, ale aj odtiahnutiu vozidla. V prípade, že cestovateľ dostane pokutu za nesprávne parkovanie alebo akúkoľvek inú pokutu od chorvátskych policajtov, slovenská polícia odporúča zaplatiť ju ešte počas pobytu v Chorvátsku. Urobiť sa tak dá na ktorejkoľvek pošte alebo v banke. Polícia upozorňuje, že neskôr môžu nastať komplikácie. 

„Pozor na zmeny pri platení diaľničného mýta, kde na niektorých mýtnych staniciach sa od decembra 2021 zaviedla len bezhotovostná úhrada, teda platobnými kartami, alebo priamo ENC/ETC zariadením,“ uvádza tiež polícia.

Volaj na toto číslo

Dovolenku vie pokaziť aj nepríjemné prekvapenie vo forme poruchy vozidla. V tomto prípade je potrebné zavolať službu HAK na čísle +3851987. Služba je k dispozícii nonstop a disponuje servisnými vozidlami a odťahovou službou.

vlajka Chorvátsko
zdroj: Unsplash/@lucijan

Podľa polície si dovolenkujúci môžu na stránke www.hak.hr aktuálne cestovné informácie, mýtne informácie a kamery na hraniciach a mýtnych bránach. 

„Na interaktívnej mape si môžu pozrieť dopravné obmedzenia a vyhľadať najbližší autoservis, čerpacie stanice, nemocnice, lekárne a iné,“ informuje polícia.

Ďalšou nepríjemnosťou je strata alebo krádež dokladov. Ak sa ti to počas pobytu v Chorvátsku stane, mal by si ihneď zájsť na najbližšiu policajnú stanicu. To platí aj v prípade, že stratíš evidenčné číslo vozidla. Na policajnej stanici obdržíš potvrdenie. 

„Následne v prípade, že občan nemá iný doklad na vycestovanie, je potrebné kontaktovať veľvyslanectvo SR v Chorvátsku za účelom vydania náhradného dokladu na vycestovanie,“ opisuje ďalší postup polícia.

Pozor na hádky 

Popri dokladoch môžeš prísť aj o iné cennosti. Tie nemusíš vždy stratiť. Stačí chvíľka nepozornosti a tvoje hodinky bude mať niekto iný. Aj na dovolenke podľa polície platí: „Nedajte šancu zlodejom, preto svoje osobné veci nenechávajte na pláži bez dozoru, dávajte si pozor na kabelky a príručné tašky hlavne v úzkych uličkách a na preplnených miestach.“

Zabúdať by si nemal na cennosti v aute alebo uzamykanie apartmánových dverí počas noci.

Posledné, na čo polícia upozorňuje, sú rodinné konflikty. „Trvajúce spory sa aj vplyvom alkoholu na dovolenke vystupňujú a môže dôjsť k verbálnemu či dokonca fyzickému útoku, zároveň sa vystupňujú spory rodičov o dieťa, hlavne v prípade zverenia do opatery jedného z rodičov,“ vysvetľuje polícia. 

Chorvátske úrady totiž verbálne a fyzické útoky tvrdo postihujú a občania často skončia v celách policajného zaistenia a následne na súde.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroj: Facebook/Polícia SR

Najnovšie videá

Trendové videá