Chystá sa veľká zmena pri hypotékach. Strechu nad hlavou ti už banky len tak nevezmú
- Chystá sa nová legislatívna zmena, ktorá by mala pomôcť dlžníkom
- Reaguje na rozhodnutie európskeho súdu
- Chystá sa nová legislatívna zmena, ktorá by mala pomôcť dlžníkom
- Reaguje na rozhodnutie európskeho súdu
Zo sveta slovenského bankovníctva a hypoték sa k Slovákom šíria pozitívne správy. Ak si dosiaľ nezvládal splácať svoj spotrebiteľský úver, banka ti mohla siahnuť na tvoju strechu nad hlavou a príbytok predať. To sa okrem iných stalo napríklad pri úvere poskytnutom bankou VÚB, no práve v tomto prípade rozhodoval Súdny dvor Európskej únie.
Podobné praktiky by teraz mali skončiť. Ako informuje portál oPeniazoch, ministerstvo spravodlivosti pripravuje zmenu občianskeho zákonníka, s ktorou súhlasili aj banky. Tá reaguje na rozhodnutie európskeho súdu odporúčajúceho Slovensku zosúladiť legislatívu so smernicou o podmienkach predčasnej splatnosti úverov.
Problém spočíva v tom, že banka nám smie siahnuť na bývanie aj v prípade, ak je jeho hodnota násobne vyššie než nesplatený úver. To sa stalo aj v prípade z roku 2012, pripomína oPeniazoch, keď sa Slováci obrátili na európsky súd. Osoby meškali so splátkou 1 106,50 eura, no banka uplatnila klauzulu o predčasnej splatnosti. Tým mohla iniciovať predaj ich rodinného domu.
Na súd sa obrátili pre hodnotu ich obydlia, ktoré malo najmenej tridsaťkrát vyššiu hodnotu než suma, pre ktorú im hrozil výkon záložného práva.
Rozhodnutie
Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že práve toto bol problém v slovenskej právnej úprave. Pripravovaná legislatívna zmena má preto za cieľ upraviť podmienky pri úveroch.
Vnútroštátna právna úprava by sa mala zosúladiť so závermi európskeho súdu. Zároveň má však zariadiť, že už nebude dochádzať aplikačným problémom, píše oPeniazoch.
Dosiahnutie finálnej verzie väčšej ochrany dlžníkov ešte potrvá, podotýka portál. Pripomienkové konanie by malo začať v apríli, následne všetko musí odobriť parlament. V súčasnosti sa preto nedá hovoriť o žiadnych dátumoch, kedy by mohli nové pravidlá vstúpiť do platnosti.
Odborník prezradil, ktorí Slováci majú výrazne vyššiu šancu na úver
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.