Chystá sa veľká zmena. Slováci sa majú dostať k alkoholu ťažšie, navrhuje poslanec

  • Parlament prerokuje návrh zákona, ktorý by zakázal predaj alkoholu na benzínkach
  • To však nie je všetko, v návrhu sú skutočne striktné obmedzenia
zákaz predaja alkoholu na čerpacích staniciach
Ilustračný obrázok Pixabay/Pexels, TASR/Lukáš Grinaj
  • Parlament prerokuje návrh zákona, ktorý by zakázal predaj alkoholu na benzínkach
  • To však nie je všetko, v návrhu sú skutočne striktné obmedzenia

Iba nedávno začala platiť nová, vyššia daň z liehu a už sa chystá ďalší krok, ktorý má Slovákom sťažiť prístup k alkoholu. Do parlamentu smeruje návrh, ktorý by ho zakázal predávať na čerpacích staniciach, parkoviskách, odpočívadlách a ich blízkosti. To ale nie je všetko.

Plénum Národnej rady SR by na májovej parlamentnej schôdzi malo rokovať o novele zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, novele zákona o reklame a novele zákona o mediálnych službách z dielne nezaradeného poslanca Martina Čepčeka.

Vzhľadom na množstvo dopravných nehôd, na ktorých sa podieľa aj konzumácia alkoholických nápojov, navrhuje zákaz ich predaja na čerpacích staniciach, v prevádzkach na diaľničných odpočívadlách, parkoviskách alebo v ich bezprostrednej blízkosti.

Zároveň sa má zakázať predaj alkoholických nápojov prostredníctvom predajných automatov a s výnimkou piva a vína prostredníctvom donáškovej služby. Podľa Čepčeka to zabezpečí zníženie dostupnosti alkoholických nápojov.

Prídeme aj o detské šampanské?

Poslanec ďalej navrhuje v rámci ochrany maloletých zákaz predaja alebo ponúkania alkoholu neplnoletými osobami okrem prípadov, keď je takáto činnosť súčasťou ich sústavnej prípravy na budúce povolanie. Taktiež navrhuje zákaz predaja, výroby a dovozu hračiek napodobňujúcich tvar a vzhľad obalu alkoholických nápojov.

Na Slovensku má podľa odhadov 400-tisíc obyvateľov problém s nadmernou konzumáciou alkoholu. Tá môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia, narušenie vzťahov či rozpad rodín. Alkohol výrazným spôsobom prispieva k dopravnej nehodovosti. Každoročne sú evidované stovky dopravných nehôd, pri ktorých bol zistený alkohol u vinníka nehody,“ uviedol Čepček v návrhu.

V neposlednom rade navrhuje zakázať reklamy na alkoholické nápoje, keďže ich účelom je podľa Čepčeka zvyšovanie predaja alkoholických nápojov, s čím je nevyhnutne spojené aj zvyšovanie ich spotreby. Zároveň chce obmedziť mediálnu komerčnú komunikáciu na hazardné hry a zakázať vysielanie reklamného oznamu a telenákupu na alkoholické nápoje.

Nová daň z liehu

Od 1. apríla nadobúda účinnosť novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorou sa zvyšuje sadza spotrebnej dane na lieh o 30 %. Informovala o tom Martina Rybanská, hovorkyňa finančnej správy, píše TASR.

V súčasnosti platná základná sadzba spotrebnej dane 1 080 eur na hektoliter 100-percentného alkoholu tak po novom bude podľa nej na úrovni 1 404 eur na hektoliter. Zvýšená daň sa netýka piva a vína.

Uviedla, že finančná správa o zvýšení sadzby spotrebnej dane na lieh a jej vplyve na výpočet, napr. zábezpeky na daň, informovala dotknuté daňové subjekty zaslaním tzv. softwarningovej správy. Všetky dôležité informácie k úprave sadzieb spotrebnej dane sú podľa nej zverejnené na portáli finančnej správy.

Spresnila, že v minulom roku finančná správa vybrala spotrebnú daň z liehu v celkovej výške 235 886 997,05 eura, vrátane spotrebnej dane z liehu vyrobeného v liehovarníckych závodoch na pestovateľské pálenie ovocia, čo predstavuje sumu 10 814 963,91 eura.

K 31. decembru 2022 bolo registrovaných 257 prevádzkovateľov liehovarníckeho závodu na pestovateľské pálenie ovocia a evidovaných 52 súkromných výrobcov destilátu.

Finančná správa si podľa Rybanskej uvedomuje, že zvyšovanie daní môže potenciálne spôsobiť nárast prípadov protiprávneho konania s cieľom obchádzania príslušných daňových povinností. Intenzívne vykonáva kontroly zamerané na preukázanie legálneho nadobudnutia liehu, vrátane jeho zdanenia v súlade s platnou legislatívou.

V prípade, ak vznikne podozrenie zo spáchania trestného činu, colný úrad podľa nej odstupuje tieto zistenia Kriminálnemu úradu finančnej správy.

Ten sa, rovnako ako colné úrady, v rámci svojich kompetencií venuje výkonu operatívno-pátracej činnosti a vyšetrovaniu aj v oblasti nepovolenej výroby liehu a v týchto činnostiach bude aj naďalej pokračovať.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá