Chyžná v tatranskom hoteli zarobí aj 1 300 eur. Odborník vysvetlil, prečo slovenské mzdy vystrelili

  • S rastúcou infláciou zaznamenalo odvetvie ubytovania rapídny nárast vo výške mzdy
  • Analytik nám vysvetlil, prečo sa to stalo
Grand hotel Kempinski vo Vysokých Tatrách pri Štrbskom plese a recepčná v hoteli za okienkom
GRAND HOTEL KEMPINSKI HIGH TATRAS; TASR/Milan Kapusta
  • S rastúcou infláciou zaznamenalo odvetvie ubytovania rapídny nárast vo výške mzdy
  • Analytik nám vysvetlil, prečo sa to stalo

Pracovníci v sektore služieb nezažívajú práve najjednoduchšie obdobie. Platí to od začiatku pandémie, pre ktorú ostali bez zákazníkov a bez práce. Keď začalo svitať na lepšie časy, svetom otriasla vojna na Ukrajine. Jej vplyv spustil celosvetovú infláciu a tá spôsobila pokles reálnych miezd takmer vo všetkých odvetviach.

Nominálne mzdy však začali stúpať, čo sa najviac odrazilo v ubytovaní. Hrubé zárobky v tejto oblasti medziročne stúpli o 17,2 percenta. Na portáli Profesia sa navyše roztrhlo vrece s inzerátmi typu „hľadá sa chyžná“ a rast mzdy sa na nich odrazil. Ako prvý na to upozornil portál HNonline

Priemerne inzeráty sa platovo pohybujú na úrovni od 700 do 900 eur, no ak budeš hľadať pozorne, všimneš si aj lákavejšie ponuky. A vtedy si možno uvedomíš, že kombinácia tatranskej prírody a zárobku 1 300 a viac eur neznie vôbec zle. Hotelieri to s novými zamestnancami myslia vážne a dokazujú to aj ponuky ďalších pozícií, napríklad čašníkov, ktorých štvorciferné mzdy sa taktiež začínajú javiť lákavo.

Nízky záujem pracovať, vysoký záujem po zamestnancoch

Startitup sa v tejto súvislosti obrátil na analytika J&T banky Stanislava Pánisa. Podľa odborníka môže za výrazný nárast mzdy práve v oblasti ubytovania to, že ľudia v tomto sektore, jednoducho, nechcú pracovať. Nezáujem spôsobili pandémia a lockdowny. Hotelieri na druhej strane zamestnancov potrebujú, a tak previs dopytu po práci z ich strany rastie. Prirodzene sa tak zvyšuje tlak na mzdy.

„Jednoducho, mnohí zamestnanci z hotelierstva odišli a po opätovnom otvorení hotelov (ale aj gastrozariadení) sa do nich už nechcú vrátiť. Obávajú sa po nezvládnutí manažmentu koronakrízy úradmi, že by sa mohla zopakovať situácia, že rozhodnutím jedného úradníka z večera budú hotely uzavreté a oni prídu o prácu. To znova riskovať nechcú,” vysvetľuje Pánis.

Mzda stúpala aj v iných oblastiach

Ako sme spomínali, v ubytovaní hrubé zárobky medziročne stúpli o 17,2 percenta. Avšak pomerne vysoký nárast sa objavil aj v stavebníctve, konkrétne o 13 percent, či v priemysle o 9,3 percenta.

Najnižší nárast nominálnej mzdy Štatistický úrad zaznamenal v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. V tomto prípade si zamestnanci prilepšili len o 1,8 percenta.

Priemerne sa za deväť mesiacov roka 2022 nominálna mesačná mzda v ubytovaní medziročne zvýšila o viac ako pätinu. Výrazne rástla aj v stavebníctve (11,1 %) a v maloobchode (10,9 %).

Vybrané trhové služby zaznamenali najnižší rast, a to o 4,9 percenta.

„Predpokladáme, že mimoriadne vysoká inflácia bude tlačiť aj na rast miezd. Nominálne mzdy by mali v budúcom roku rásť dvojciferným tempom okolo 11 – 12 percent, no stále to bude zaostávať za infláciou, ktorá bude zrejme v priemere za celý budúci rok ešte vyššia (ak vláda výrazne nezasiahne do regulovaných cien, kde stále ani v polovici novembra nepoznáme konkrétne riešenia),” podotkol Pánis pre Startitup.

Reálne mzdy sú iné

Zatiaľ čo nominálne mzdy idú hore, vysoká inflácia spôsobuje, že ich Slováci v reálnom živote v skutočnosti necítia. Ako informuje agentúra SITA, reálne mzdy poklesli takmer vo všetkých odvetviach. Výnimkou bolo práve iba ubytovanie. 

Najvýraznejší pokles zaznamenali opäť v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. Štatistici zaznamenali, že zamestnancom tejto oblasti klesla reálna mzda o takmer 11 percent. Dobre však na tom nie je ani odvetvie informácií a komunikácie, kde ľudia pocítili 9,9 percentný pokles.

Napríklad v predaji a oprave motorových vozidiel, vo veľkoobchode, v maloobchode, vo vybraných trhových službách či doprave a skladovaní reálne príjmy klesli o viac ako 5 percent.

V ubytovaní, ako jedinej oblasti, reálne mzdy narástli o 2,6 percenta.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: HNonline, Profesia.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá