„Čierna diera Európy“ sa zmenila na „Tatranského tigra“. Slovensko dnes oslavuje výročie vstupu do NATO
- Slovensko sa 29. marca 2004 stalo členom NATO
- Cesta Slovenska do Severoatlantickej aliancie trvala niekoľko rokov
- Výročie si tento rok pripomíname pod rúškom vojny na Ukrajine
- Slovensko sa 29. marca 2004 stalo členom NATO
- Cesta Slovenska do Severoatlantickej aliancie trvala niekoľko rokov
- Výročie si tento rok pripomíname pod rúškom vojny na Ukrajine
Písal sa rok 1993, keď sa mape Európy zjavil nový malý štát. Slovensko, krajina, ktorá vznikla po rozdelení väčšieho Československa.
Nech sa na toto rozdelenie občania Slovenska a Česka pozerajú akokoľvek, faktom je, že sme sa stali vzorom pre svet. Z prezývky „čierna diera Európy“ sa postupne stal „Tatranský tiger“.
Na riešenia národnostných sporov dovtedy mnohí ľudia doplácali životmi, no v našom prípade išlo o mierumilovné a pokojné rozdelenie, uvádza Direktor.
Snaha obrániť malú krajinu vo veľkom svete
Malé Slovensko sa muselo vo svojej histórii popasovať s rôznymi výzvami. Jednou z nich bola aj otázka našej bezpečnosti a obrany. Predsa len sme neboli zrovna vojensky vyspelým štátom, a tak bolo v našom záujme pripojiť sa k Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).
Tento krok bol od roku 1994 jednou z najdôležitejších priorít každej našej vlády. Stali sme sa jedným z prvých bývalých socialistických štátov, ktoré sa pripojili k iniciatíve rozvíjať vzťahy s NATO. Už o rok neskôr sa Slovensko stalo súčasťou programu, ktorý nadviazal spoluprácu so Severoatlantickou alianciou.
Slovenskú cestu do NATO sprevádzali aj zlyhania. V roku 1997 boli na samite v Madride do aliancie pozvané tri post-socialistické štáty. Slovenská republika však medzi nimi nebola. Na pozvánku sme si museli počkať ešte päť rokov a v roku 2002 sme sa jej dočkali na samite v Prahe.
Slovensko ako nový prírastok v NATO
Slovensko, spolu s ďalšími pozvanými krajinami, svoj záujem potvrdilo v roku 2003 a parlamentom schválený list odoslalo generálnemu tajomníkovi NATO. O rok neskôr, 29. marca 2004, sa oficiálne stalo novým členským štátom Organizácie Severoatlantickej zmluvy. O slovenskom vstupe do NATO informuje na svojej stránke Ministerstvo obrany SR.
Už je to 18 rokov
Dnes je to teda presne 18 rokov, odkedy sa Slovenská republika stala súčasťou aliancie, ktorá zaručuje jej bezpečnosť. Obzvlášť v časoch, keď len niekoľko kilometrov od hraníc s Ukrajinou zúri vojna. K výročiu slovenského vstupu do NATO sa vyjadril aj minister obrany Jaroslav Naď.
„Byť v NATO znamená pevne stáť na oboch nohách a zároveň mať otvorenú náruč pre tých, ktorí to potrebujú. Na pozadí udalostí na Ukrajine som si istý, že ak by sme neboli členskou krajinou NATO, agresor by sa pozeral aj priamo na nás,“ vyjadril sa Naď.
Veľvyslanectvo USA na Slovensku uvádza, že minulý rok sme toto výročie oslávili spoluprácou s Američanmi na tréningu pilotov stíhačiek F-16. Ambasáda zverejnila video z tohto výcviku na YouTube.
Slovenskí piloti budú čoskoro lietať na jedných z najvyspelejších nadzvukových stíhacích lietadlách F-16 slúžiacich slovenskému národu. Títo piloti sú pýchou zručností, schopností a statočnosti slovenských ozbrojených síl,“ vyhlásila americká veľvyslankyňa Bridget Brink.
Výročie si pripomínajú aj politici
Podľa ministra Jaroslava Naďa je členstvo NATO „najväčšou možnou zárukou bezpečnosti a obrany SR“. Poslanec a člen zahraničného výboru NR SR Andrej Stančík hovorí, že „najsilnejšia vojenská obranná aliancia na svete je zárukou našej bezpečnosti v časoch, kedy náš východný sused čelí bezprecedentnej agresii zo strany Ruskej federácie”.
Podobne ako OĽaNO aj Progresívne Slovensko na Facebooku pripomína, že členstvo v NATO je našou najsilnejšou zárukou bezpečnosti. Podľa PS sa to dnes ukazuje viac ako kedykoľvek predtým.
„Tento rok je výročie nášho vstupu do NATO smutnou pripomienkou toho, čo sa deje hneď za našimi hranicami. Je však aj výstrahou pred všetkými, ktorí žiadajú a v budúcnosti budú žiadať naše vystúpenie z Aliancie, pretože títo ľudia nemajú so Slovenskom dobré úmysly,“ píše na svojom Facebooku Progresívne Slovensko.
Zdroje: Direktor, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, Veľvyslanectvo USA na Slovensku, YouTube, Facebook