Čierne diery môžu byť zdrojom energie pre vyspelých mimozemšťanov. Vedci tvrdia, že je to chytrá metóda

  • Výskumníci z Taiwanu tvrdia, že pokročilé civilizácie by teoretický zvládli čerpať energiu z čiernych dier
  • Dokázali by to prostredníctvom takzvanej Dysonovej sféry. Teória bola prvýkrát aplikovaná na čierne diery
  • Vyspelí mimozemšťania, ktorí by vybudovali takéto zariadenie, by získali energiu 100 000-krát väčšiu, ako je energia nášho Slnka
  • Ak by sa reálne táto technológia využívala, bolo by ju možné odhaliť pomocou signálu z odpadového tepla
vesmír čierna dieravesmír čierna diera
Unsplash/Alexander Andrews
  • Výskumníci z Taiwanu tvrdia, že pokročilé civilizácie by teoretický zvládli čerpať energiu z čiernych dier
  • Dokázali by to prostredníctvom takzvanej Dysonovej sféry. Teória bola prvýkrát aplikovaná na čierne diery
  • Vyspelí mimozemšťania, ktorí by vybudovali takéto zariadenie, by získali energiu 100 000-krát väčšiu, ako je energia nášho Slnka
  • Ak by sa reálne táto technológia využívala, bolo by ju možné odhaliť pomocou signálu z odpadového tepla

V jednej epizóde známeho seriálu Doctor Who mimozemšťania známi ako Páni času využívajú energiu z čiernej diery. Vedci teraz tvrdia, že to nemusí byť také sci-fi ako sme si mysleli. Výskumníci z Taiwanu tvrdia, že pokročilé civilizácie by teoreticky zvládli čerpať energiu z čiernych dier prostredníctvom takzvanej Dysonovej sféry.

Teóriu je možné uplatniť aj v bežnom svet

Teória Dysnovej sféry nie je ničím novým, spopularizoval ju fyzik Freeman Dyson ešte v 60. rokoch minulého storočia. Teória prichádza s riešením, že pri zvýšení potreby energie alebo vyčerpaní zdrojov energie, by civilizácie mohli čerpať energiu z hviezd. Slúžili by na to vybudované mega štruktúry, ktoré by vedeli transformovať slnečnú energiu na použiteľnú energiu. Takúto mega štruktúru by tvorila flotila orbitálnych alebo stacionárnych satelitov, uvádza Sciencemag.

čierna diera
zdroj: NASA/feature/Goddart

Astronómovia teraz tvrdia, že túto teóriu by bolo možné uplatniť aj pri čiernych dierach. Vyspelí mimozemšťania, ktorí by vybudovali takéto zariadenie, by získali energiu 100 000-krát väčšiu, ako je energia nášho Slnka.

„V tejto štúdii uvažujeme o zdroji energie dobre vyvinutej civilizácie typu II alebo typu III. Potrebujú výkonnejší zdroj energie ako vlastné Slnko,“ píšu vedci vo štúdii.

Energiu by mohli čierne diery produkovať niekoľkými procesmi 

Vedci z Národnej univerzity Tsing Hua na Taiwane pri svojej štúdii skúmali čierne diery troch rôznych veľkostí. Skúmané objekty mali 5-krát, 20-krát aj 4 milióny väčšiu hmotnosť, ako naše Slnko. O čiernych dierach sa väčšinou rozmýšľa ako o požieračoch energie. V skutočnosti by ju mohli teoreticky aj produkovať niekoľkými procesmi.

„Patrí sem žiarenie emitované akumuláciou plynu okolo otvoru, rotujúci „akrečný“ disk hmoty pomaly dopadajúci k horizontu udalostí, relativistické prúdy hmoty a energie, ktoré vystreľujú pozdĺž osi rotácie otvoru, a Hawkingovo žiarenie – to je teoretický spôsob, akým môžu čierne diery strácať hmotnosť a pritom uvoľňovať energiu,“ uvádza Sciencemag.

Práve využívanie akrečného disku energie chváli aj český vedec Tomáš Opatrný z Katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pre iROZHLAS. Opatrný bol súčasťou štúdie, ktorú taiwanskí vedci vo svojej štúdií citujú.

„Využitie energie, ktorú vyžaruje akrečný disk, by bolo na opačnom konci, kde by toho výkonu bolo mnohonásobne viac. Je to celkom múdry nápad. Pokiaľ by ste potrebovali naozaj veľmi veľký výkon a chceli veľmi účinne spotrebovávať hmotu, ktorú máte k dispozícii, tak ten akrečný disk by na to bol celkom dobrý,“ povedal Opatrný pre iROZHLAS.

Technológiu by dokázali odhaliť naše výkonné teleskopy

Ak by sa reálne takáto technológia využívala, bolo by ju možné odhaliť pomocou signálu z odpadového tepla. Tieto signály by bolo možné zachytiť v ultrafialových vlnových dĺžkach pomocou výkonných teleskopov, vrátane Hubbleovho vesmírneho teleskopu.

Teleskopy sa už v súčasnosti pokúšajú nájsť mimozemský život pátraním po infračervených signálov z Dysnovej sféry hviezd. Zatiaľ prebiehajú takéto pokusy neúspešne.  

Veríš, že existuje mimozemský život?

Opatrný sa domnieva, že rovnakým spôsobom by sa dala odhaliť aj existencia pradávnej civilizácie.

„Svetlo k nám bude prichádzať z veľmi vzdialených hviezd. Takže by sme sa dozvedeli, čo sa s danou civilizáciou odohrávalo pred tisíckami alebo miliónmi rokov… Na to, že sa niečo také podarí zistiť v tejto generácii alebo v najbližších tisícoch rokoch, by som však vysokú stávku neuzavrel,“ uviedol Opatrný pre iROZHLAS.

Štúdia bola publikovaná v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Science Mag, iROZHLAS, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Najnovšie videá

Trendové videá