Čiernomorská flotila začala používať taktiku z druhej svetovej. Rusi tŕpnu strachom

  • Čiernomorská flotila je častým cieľom ukrajinských dronov
  • Rusi preto oprášili taktiku z druhej svetovej vojny. Dúfajú, že Ukrajincov zmätú
Admirál Grigorovič
Na snímke fregata Admirál Grigorovič Flickr/sovraskin
  • Čiernomorská flotila je častým cieľom ukrajinských dronov
  • Rusi preto oprášili taktiku z druhej svetovej vojny. Dúfajú, že Ukrajincov zmätú

Námorní analytici si všimli na plavidlách ruskej Čiernomorskej flotily nečakanú zmenu. Lode, ktoré sa pravidelne zapájajú do ruskej agresie na Ukrajine, zmenili farbu. Pribudol na nich čierny náter, ktorý ich má chrániť pred osudom, aký postihol krížnik Moskvu.

Ako prvý o tom informoval námorný analytik H I Sutton v článku pre Naval News. Sutton tvrdí, že ide o kamufláž, ktorá má chrániť ruské lode pred ukrajinskými dronmi. 

Kamufláž bola spozorovaná na fregate Admirál Essen. Satelitné snímky potvrdzujú, že čelo a korma fregaty dostali nový náter. Rusi použili tmavú až čiernu farbu, ktorou prekryli predošlú sivú. Neskôr bola s týmto maskovaním zaznamenaná aj mínolovka Ivan Golubets, uvádza KCHF.ru na svojom telegramovom účte. Fotografie a satelitné snímky sa datujú do júna.

Taktika slúži na zmätenie nepriateľa a minimalizovanie rizík spojených s výskytom lodí v Čiernom mori.

Lode má kamufláž chrániť pred operátormi ukrajinských dronov, ktorí používajú bezpilotné prostriedky s kamerami na identifikáciu cieľov. Na tie následne útočia so samovražednými dronmi alebo protilodnými strelami.

Drony operátori ovládajú na diaľku, pričom sa bezpilotné prostriedky pohybujú veľkou rýchlosťou vo veľkých vzdialenostiach. Človek, ktorý ho ovláda, má preto len veľmi krátky čas na rozhodnutie a na zachytenie nepriateľského plavidla.

Kamufláž slúži na to, aby senzory nedokázali rozlíšiť loď od pozadia na veľké vzdialenosti. Náter tak maskuje obrys lode.

Rusi sa obávajú ukrajinských dronov

Taktika ukazuje, že Rusi sa stále obávajú ukrajinských bezpilotných dronov, ktoré považujú za hrozbu pre Čiernomorskú flotilu. V minulosti totiž boli zaznamenané útoky na ruské lode aj v prístave v Sevastopole.

Práve fregaty triedy admirála Grigoroviča, akou je Admirál Essen, sa po potopení krížnika Moskva pravdepodobne stali vlajkovými loďami Čiernomorskej flotily. Tým sa stali aj hlavným cieľom pre Ukrajincov. Sú taktiež najschopnejšie lode, ktorými flotila disponuje.

Lode triedy admirála Grigoroviča, známe aj pod označením Projekt 11356R/M, sú viacúčelové plavidlá určené na boj proti lodiam a ponorkám. Dokážu tiež odrážať letecké útoky. Ide o pomerne nové a moderné plavidlá.

V súčasnosti Čiernomorská flotila disponuje troma loďami tohto projektu: Admirál Essen, Admirál Grigorovič a Admirál Makarov, pričom prvá vstúpila do služby v roku 2016.

Fregaty triedy Admirál Grigorovič majú dĺžku 124,8 metrov a sú široké 15,2 metrov. Plavidlá majú disponovať „stealth“ technológiou a taktiež opatreniami na zníženie hladiny akustickej stopy. Plaviť sa môžu maximálnou rýchlosťou 56 kilometrov za hodinu.

Ochranu plavidla má zabezpečovať protiletadlový systém Štiľ-1 a systém elektronického boja PK-10, ktorý má pomocou návnad „oklamať“ protilodné strely.

Plavidlá nesú až osem protilodných striel Kalibr, ktoré Rusko používa aj na útoky na pozemné ciele, pričom dokážu prekonať až 2 500 kilometrov. Sutton ich prirovnáva k americkým Tomahawkom a pripomína, že strely dokážu zasiahnuť ciele hlboko vo vnútri Ukrajiny. Loď môže niesť aj viacúčelovú helikoptéru Ka-27.

Taktika z druhej svetovej vojny

Ruská taktika ale nie je nová. Už počas druhej svetovej vojny sa pokúšali armády oklamať svojich nepriateľov.

Známa je nemecká bojová loď Bismarck, ktorá kombinovala prvky klamlivej a rušivej kamufláže. Klamlivou kamuflážou bola falošná prova a korma natreté tmavou farbou. Dokonca sa loď mala aj falošnú vlnu pred kormou, ktorá zodpovedala zdanlivému skráteniu trupu.

German_Battleship_Bismarck_in_the_Grimstadfjord
zdroj: Wikimedia Commons/Paul S. Schmalenbach

Kamufláž mala za účel zmiasť pozorovateľa, aby nevedel presne odhadnúť veľkosť lode, a teda identitu lode.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Naval News, KCHF.ru

Najnovšie videá

Trendové videá