Čierny deň pre ruské letectvo, naraz stratili 4 stroje. Môžu v tom byť zapletené slovenské MiG-y?

  • Rusko malo za jediný deň stratiť dve bojové lietadlá a dve helikoptéry
  • Teórií, kto a čo môže stáť za týmto útokom, je viacero
Ruské lietadlá.
Wikimedia/Vitaly V. Kuzmin/ Anna Zvereva/Zimin Vasilij /Dmitrij Terekhov
  • Rusko malo za jediný deň stratiť dve bojové lietadlá a dve helikoptéry
  • Teórií, kto a čo môže stáť za týmto útokom, je viacero

Ruské letectvo malo v sobotu stratiť až štyri svoje stroje, nasvedčujú tomu dôkazy, správy z ruských médií aj od takzvaných ruských vojenských blogerov.

Malo ísť o bojové lietadlá Suchoj Su-34 a Su-35 a dve viacúčelové vrtuľníky Mil Mi-8. Niektoré správy hovoria o inom počte lietadiel, pričom tvrdia, že ich mohlo byť menej alebo viac. Zrútiť sa mali na území Ruskej federácie v Brianskej oblasti neďaleko hraníc s Ukrajinou.

Ak je pravdou, že Rusko prišlo o štyri lietadlá naraz, išlo by o najčernejší deň ruského letectva od začiatku vojny na Ukrajine. Stratu umocňuje fakt, že letectvo malo prísť o moderné stíhačky Su-34 a Su-35. Doteraz Rusko stratilo len jedno lietadlo Su-34 a dve moderné bojové lietadlá Su-35. Vrtuľníkov M-8 malo Rusko teraz stratiť 18.

Okrem samotných lietadiel sa v ruských médiách objavili aj straty na životoch, zahynúť malo 9 ruských pilotov.

Objavilo sa viacero teórií 

Spravodajský web americkej televízie CNN pripomína, že zatiaľ nie je známe, čo pád ruských lietadiel a helikoptér spôsobilo. Ukrajinská strana je tiež na slovo skúpa a tvrdí, že ruské stroje „narazili na nejaké problémy“.

Americká televízia na základe správ od ruských vojenských blogerov tvrdí, že všetky štyri stroje mali namierené na Ukrajinu, kde sa mali zúčastniť bombardovania. Bojové lietadlá mali sprevádzať vrtuľníky, ktoré mali lietadlám poskytovať krytie.

Špekuluje sa o viacerých teóriách, ktoré by mohli vysvetliť pád strojov. Ako prvá sa začala objavovať teória o zostrelení pomocou prenosného protilietadlového systému (MANPADS) priamo z územia Ruska.

Táto teória má však trhliny, pretože ruské lietadlá disponujú technológiou, ktorá ruší systém zacielenia na teplo motora lietadla. Problém je preto pomocou týchto zariadení zostreliť jedno lietadlo a nie hneď štyri stroje.

Druhá teória hovorí o tom, že išlo o paľbu z vlastných radov a ruské lietadlá a helikoptéry omylom zostrelila ruská protivzdušná obrana, ktorá ich nevedela rozpoznať. Aj táto teória sa javí ako nepravdepodobná.

Presunutá protivzdušná obrana či strela vzduch-vzduch 

Treťou teóriou, ktorá dáva väčší zmysel, je, že Ukrajincom sa podarilo presunúť mobilnú protivzdušnú obranu do blízkosti hraníc. Najčastejšie sa v tejto súvislosti skloňuje systém Patriot, ktorý si nedávno pripísal aj zničenie „nezničiteľnej“ hypersonickej rakety Kinžal.

Ukrajina v poslednom čase čelí problému, že ruské bojové lietadlá nevlietavajú do ukrajinského vzdušného priestoru, kde je riziko ich zostrelenia väčšie.

Namiesto toho ostávajú na ruskom území odkiaľ vypúšťajú takzvanú kĺzavú muníciu, ktorú prerobili zo starej vysoko výbušnej leteckej bomby FAB-500. Tú tak mení na riadené strely schopné doletieť až na Ukrajinu. To v skutočnosti núti Ukrajincov posúvať hranice protivzdušnej obrany.

Táto verzia sa zdá najpravdepodobnejšia aj ruským vojenským blogerom.  

„Nepriateľ s najväčšou pravdepodobnosťou konal zo zálohy svojich síl protivzdušnej obrany, ktoré sa vopred presunuli do hraničného pásma, odkiaľ by vzdialenosť umožnila zasiahnuť našu leteckú skupinu. Nepriateľ teda s najväčšou pravdepodobnosťou poznal trasu a čas odletu našej leteckej skupiny,“ uvádza ruský bloger Daniil Bezsonov na Telegrame.

Technika
zdroj: TASR/Axel Heimken/dpa via AP

Štvrtá teória hovorí, že lietadlá mohla zasiahnuť strela vzduch-vzduch, ktorú mohli niesť lietadlá pôvodne z krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré disponujú úpravami Aliancie.

Ide teda o stíhačky MiG-29, ktoré Ukrajine darovalo Slovensko a Poľsko. Tieto stíhačky by dokázali niesť strely Iris-T alebo AIM-120, ktoré sú určené na zásah cieľov vzduch-vzduch.

Oboma systémami Ukrajina disponuje, no bolo by riskantné posielať zvyšné lietadlá do blízkosti dosahu nepriateľskej protivzdušnej obrany, pretože Ukrajina stratila počas vojny viac ako polovicu svojich lietadiel. Vylúčené to ale nie je. 

Redakcia ruských novín Komersant naznačuje, že práve rakety vzduch-vzduch boli príčinou pádu strojov. Lietadlá a vrtuľníky mali byť prepadnuté, uvádza ruská verzia BBC.

Jedno je však isté, pád strojov nielenže vyšiel Rusov draho, ale môže hrať významnú rolu aj pri správaní pilotov. Ruskí piloti od začiatku vojny operujú vo vzduchu na Ukrajine čo najkratšie z obavy zo zostrelenia. Teraz už túto obavu môžu cítiť aj v Rusku. 

Zdroje: CNN, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá