Čierny deň pre Slovensko, prekročili sme hranicu 16-tisíc úmrtí. Omikron so sebou prináša 3 dôvody na štipku nádeje

  • Počet pozitívne testovaných osôb sa zvýšil o 3 431
  • Dnešný deň je pre Slovensko nesmierne smutným, prekročili sme hranicu 16-tisíc úmrtí
  • Hoci nás momentálne straší omikron, odborníci konštatujú, že hrozba je nižšia ako v prípade delty
Robert Fico parlament
  • Počet pozitívne testovaných osôb sa zvýšil o 3 431
  • Dnešný deň je pre Slovensko nesmierne smutným, prekročili sme hranicu 16-tisíc úmrtí
  • Hoci nás momentálne straší omikron, odborníci konštatujú, že hrozba je nižšia ako v prípade delty

V sobotu 18. decembra pribudlo 3 431 pozitívne testovaných formou RT-PCR. Informuje o tom NCZI. Vykonaných bolo 11 383 PCR testov a 8 706 antigénových testov. V sobotu pribudlo aj 83 úmrtí. Počet úmrtí spôsobených koronavírusom je 16 014.

Dobrou správou je, že v sobotu pribudlo 1 908 zaočkovaných ľudí. Počet hospitalizovaných klesol o štyroch, v nemocniciach tak v súčasnosti leží 2 979 ľudí s ochorením COVID-19.

Omikron a dobré správy?

Každý variant, ktorý sa objaví, so sebou prinesie strach. Hoci je najdominantnejším variantom sveta v súčasnosti stále delta, viacerí odborníci si myslia, že v polovici januára jej pozíciu zaujme omikron. Dá sa však povedať, že na túto mutáciu je svet pripravený lepšie ako na tie predošlé.

Ako uvádza portál The Guardian, pri predošlých mutáciách sme nemali dostupné lieky proti koronavírusu. Posledné výskumy ukázali, že lieky, ako napríklad molnupiravir, dokázali pomôcť nakazeným. Výrazne však pomohli pozitívne testovaným pacientom, ktorí majú diagnostikovanú aj rakovinu. Podľa lekárky z King’s College v Londýne Penny Wardová sú tieto lieky rovnako dôležité ako tretia dávka vakcíny.

zdroj: TASR/AP

Druhá vec, ktorú by sme si mali uvedomiť je aktuálny stav v južnej Afrike. Omikron pochádza práve z tejto oblasti, ktorá už svoj vrchol tohto variantu zažila. Je potrebné dodať aj to, že počet úmrtí spôsobených týmto variantom je nižší. Oblasť tak zažila relatívne krátku vlnu, ktorá so sebou priniesla mierne príznaky.

Hoci ide o pozitívnu správu, niektorí vedci aj napriek tomu vyjadrujú znepokojenie. To má byť spôsobení práve deltou, ktorá si podmanila celý svet.

Ako hovorí Lance Turtle, hlavný klinický lektor infekčných chorôb na Liverpoolskej univerzite, je pravdepodobné, že v Afrike pretrváva imunita po delte, ktorá ľuďom môže poskytovať ochranu pred omikronom.

Profesor Martin Hibberd z London School of Hygiene & Tropical Medicine optimisticky podotýka, že stále sme v lepšej pozícii, pretože veľká časť populácie má v sebe aspoň jednu dávku vakcíny. 

Treťou správou, ktorú môžeme považovať za dobrú, je skutočnosť, že vedci potvrdili zníženú závažnosť omikronu. Michael Chan Chi-wai na univerzite v Hong Kongu síce zistil, že omikron je oveľa účinnejší pri rozmnožovaní v horných dýchacích cestách, no zároveň dokázal, že jeho účinnosť pri pľúcnom šírení je nízka. To znamená, že variant predstavuje pre infikovanú osobu menšie nebezpečenstvo.

Japonsko koronavírus výskum
zdroj: TASR/AP

Možno skonštatovať, že variant sa môže medzi ľuďmi šíriť rýchlejšie, no má minimálny dosah na zraniteľné časti ich organizmu. Pri narábaní s týmito informáciami by sme mali byť obozretní, keďže hrozba omikronu môže byť stále významná.

Výskyt mutanta bol do teraz potvrdený u 4 ľudí. Ako v piatok informoval denník SME, počet nakazených touto mutáciou sa zvýšil o jednu osobu.

Podľa dostupných informácií mala nakazená osoba cestovať po viacerých krajinách južnej Afriky. Regionálny úrad okamžite prijal potrebné protipandemické opatrenia.

Ako uviedol hlavný hygienik Ján Mikas, môžeme predpokladať, že reálny výskyt omikronu na Slovensku je vyšší. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, The Guardian, SME

Najnovšie videá

Trendové videá