„Čierny rok“ pre známu leteckú spoločnosť. Tentokrát sa jej rozpadol vesmírny satelit na 20 kúskov

  • Satelit spoločnosti Boeing sa rozpadol
  • Americká armáda zatiaľ hovorí o 20 fragmentoch vo vesmíre
Intelsat e33
Boeing
  • Satelit spoločnosti Boeing sa rozpadol
  • Americká armáda zatiaľ hovorí o 20 fragmentoch vo vesmíre

Na obežnej dráhe došlo k rozpadu komunikačného satelitu iS-33e od spoločnosti Boeing. Incident potvrdila prevádzková spoločnosť Intelsat, pričom rozpad satelitu zasiahol služby pre klientov v Európe, Afrike a časti ázijsko-pacifického regiónu.

Americké vojenské zložky pre vesmírne sledovanie aktuálne pozorujú približne 20 fragmentov z rozpadnutého satelitu. Tieto údaje potvrdil aj portál SpaceTrack, ktorú prevádzkuje ministerstvo obrany USA.

„Spolupracujeme s výrobcom satelitu, spoločnosťou Boeing, a vládnymi agentúrami pri analýze údajov a pozorovaní,“ informoval Intelsat, ktorý začal detailné prešetrovanie situácie. Samotný Boeing sa k udalosti bezprostredne nevyjadril.

Boeingu sa v poslednej dobe nedarí

Problémy leteckého giganta sa nekončia len pri satelite. Komplikácie nastali aj s vesmírnou loďou Starliner, kvôli ktorej zostali dvaja astronauti uväznení na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Ich návratovú kapsulu označili za nevyhovujúcu na spiatočný let, preto ich návrat zabezpečí v budúcom roku loď konkurenčnej SpaceX. Znamená to, že astronauti, ktorí mali vo vesmíre stráviť len 8 dní, sa nakoniec vrátia domov s omeškaním pár mesiacov. 

Sunita „Suni“ Williams a Barry „Butch“ Wilmore do vesmíru vzlietli 5. júna tohto roku. Misia, ktorá mala trvať týždeň, sa dramaticky skomplikovala už pred štartom z Cape Canaveral na Floride, keď sa objavil únik hélia v pohonnom systéme.

Napriek tomu NASA a Boeing rozhodli pokračovať vo svojich plánoch. Počas 26-hodinového letu k ISS sa vyskytli ďalšie štyri úniky a zlyhalo až päť tryskových motorov.

„Stále celkom nerozumieme, prečo sa to deje,“ priznal vtedy Steve Stich, manažér programu komerčnej posádky NASA. Problémy s motormi boli pritom podobné tým z testovacieho letu v máji 2022.

Situácia vyvrcholila v auguste 2024, keď Boeing oznámil, že astronauti Williams a Wilmore budú musieť zostať na ISS až do februára a ich návrat zabezpečí loď SpaceX.

Prvá vesmírna loď Boeingu neohúrila

Napätie ešte vystupňoval incident z 31. augusta, keď Wilmore zaznamenal zvláštny zvuk z reproduktora Starlinera. Bývalý astronaut Chris Hadfield k tomu na sociálnej sieti X poznamenal: „Existuje niekoľko zvukov, ktoré by som vo svojej vesmírnej lodi radšej nepočul, vrátane tohto, ktorý teraz vydáva Boeing Starliner.“

7. septembra sa Starliner vrátil na Zem bez posádky. Hoci Stich neskôr uviedol, že by pristátie prebehlo v poriadku aj s astronautmi na palube, nakoniec uznal, že spravili správne rozhodnutie.

Boeing tento rok rozhodne nebude považovať za jeden zo svojich šťastnejších. Viac ako 30 000 zamestnancov divízie komerčných lietadiel štrajkuje, pričom odborári budú hlasovať o novej ponuke zahŕňajúcej 35-percentné zvýšenie platov.

Spoločnosť plánuje získať financovanie 35 miliárd dolárov a prepustiť 17 000 zamestnancov. V júli sa navyše zaviazala zaplatiť minimálne 243,6 milióna dolárov po priznaní viny v prípade tragických havárií lietadiel 737-MAX.

Zdroje: BBC, Space-Track, Rolling Stone, Daily Mail

Najnovšie videá

Trendové videá