Cigániková z SaS: Krajčí by sa mal konečne prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku
- Minister zdravotníctva neuspel v parlamente, tak vydal vyhlášku
- Počatie po 40. roku života už nebude indikáciou na interrupciu hradenú z poistenia
- Postoje Mareka Krajčího prekážajú viacerým koaličným politikom
- Minister zdravotníctva neuspel v parlamente, tak vydal vyhlášku
- Počatie po 40. roku života už nebude indikáciou na interrupciu hradenú z poistenia
- Postoje Mareka Krajčího prekážajú viacerým koaličným politikom
Ministerstvo v sobotu zverejnilo vyhlášku zo Zbierky zákonov. Minister Marek Krajčí tak obišiel zákonodarný proces v parlamente. Účinnosť má nadobudnúť už 1. marca 2021. Tá sa týka spoplatnenia interrupcií ženám nad 40 rokov.
Čelíme omnoho väčším problémom
Na legislatívnu úpravu poukázala ako prvá Simona Petrík z mimoparlamentnej strany Spolu. Kroky Mareka Krajčího však komentovala aj poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková. Tá na sociálnej sieti uviedla, že minister zdravotníctva by sa mal „konečne prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku.“
Zároveň poukazuje na fakt, že Slovensko aktuálne stojí pred omnoho dôležitejšími problémami, ktoré je nutné riešiť. V súvislosti s pandémiou sa na adresu Mareka Krajčího vyjadruje takto: „Medzičasom je v tejto otázke najneúspešnejším ministrom na svete.“
Nesúhlas vyjadrila aj mimoparlamentná strana Spolu na sociálnej sieti: „Jeden by si myslel, že minister zdravotníctva bude všetku svoju pozornosť venovať neutíchajúcej pandémii a narastajúcemu počtu hospitalizovaných. Ale nie, on má čas na obmedzovanie prístupu žien k interrupciám.“
Ďalej tiež tvrdia, že znenie podobnej vyhlášky bude problém predstavovať najmä pre ženy z nízkopríjmových skupín, ktoré nemajú dostatok financií. Uvádzajú, že mnohé z nich už majú niekoľko detí, o ktoré sa s vypätím síl starajú, alebo žijú s násilným partnerom, ktorý im financie na podobný zákrok neumožní použiť.
V závere uvádzajú: „Ak by im skutočne išlo o pomoc ženám, tak by napríklad umožnili bezplatný prístup k interrupciám aspoň ženám v hmotnej núdzi. A to bez ohľadu na vek.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Počty interrupcií klesajú
Doposiaľ mali ženy nad 40 rokov možnosť interrupciu podstúpiť bezplatne, nakoľko bol vek zaradený medzi zdravotné dôvody interrupcie. Zákrok bol tak hradený zdravotnou poisťovňou.
Minister zdravotníctva mohol zmenu presadiť vďaka tomu, že nemenil samotný zákon. Parlament teda v tejto veci hlasovať nemusel. Ženy nad 40 rokov si tak za zákrok budú musieť platiť samy, pričom zaň na klinike nechajú sumu, ktorá sa pohybuje medzi 350 až 500 eurami.
Štátu však podobný krok nijaké významné úspory neprinesie Národné centrum zdravotníckych informácií uvádza, že v roku 2019 umelé prerušenie tehotenstva podstúpilo len 635 žien nad 40 rokov. Ďalej uvádzajú: „Umelé prerušenia tehotenstva žien každým rokom klesajú. Počet UPT sa medziročne znížil o 200 potratov z 6024 roku 2018 na 5824 roku 2019. V porovnaní s rokom 2009 ich počet klesol 1,7-násobne o 4146 potratov a oproti roku 1997 až 3,6-násobne.“
Celkový počet potratov za rok 2019 predstavoval číslo 13760. Najväčší podiel ale predstavovali spontánne potraty s 51,4%.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Národné centrum zdravotníckych informácií, Tasr, instagram/progresivne_sk