Čile zastavilo ťažobný projekt za miliardy kvôli ochrane vzácnych tučniakov

  • Čilská vláda zastavila veľmi kontroverzný mega projekt, ktorý by inak spustošil veľkú časť krajiny a voľne žijúce živočíchy, najmä veľmi milované tučniaky jednopáse.
  • Čilská vláda zastavila veľmi kontroverzný mega projekt, ktorý by inak spustošil veľkú časť krajiny a voľne žijúce živočíchy, najmä veľmi milované tučniaky jednopáse.

Projekt Dominga mala v pláne postaviť čilská banská spoločnosť Andes Iron v regióne Coquimbo v strednom Čile. Malo v ňom ísť o ťažbu medi a železa. Vzhľadom na jeho veľkosť by projekt zahŕňal aj výstavbu nového námorného prístavu spolu s ďalšími obrovskými zmenami infraštruktúry v tejto oblasti. V prevádzke by podľa MINING.com mal potenciál každoročne vyrábať 12 miliónov ton železnej rudy a 150 000 ton medi.

foto: pixabay.com

Avšak po prebiehajúcich diskusiách a nedostatočných dôkazoch o environmentálnych zárukách, vysokopostavení politickí predstavitelia čílskeho výboru ministrov odmietli plány výstavby projektu. Aj keď správy uvádzajú, že spoločnosť Andes Iron bude môcť napadnúť toto rozhodnutie.

Ochrancovia životného prostredia kritizovali projekt kvôli blízkosti navrhovanej lokality k Humboldt Penguin Reserve, ktorá sa nachádza neďaleko od pobrežia. Táto prírodná rezervácia je veľmi dôležitým miestom pre tučniakov jednopásych (tiež známych ako tučniaky humboldtove), druhu morského vtáctva nachádzajúceho sa len na pobreží Čile a Peru, ktorému hrozí zánik.

V rezervácii žije až 80 % populácie týchto tučniakov, ale je tiež známa výskytom delfínov, morských korytnačiek, vráskavcov dlhoplutvých, vorvaňov tuponosých, uškatcov, albatrosov a mnohých druhov rýb.

foto: pixabay.com

„Dnes sme zažili historický deň!“ Uviedla na svojej facebookovej stránke Oceana Chile, mimovládna organizácia zaoberajúca sa ochranou morí, ktorá bojovala proti tomuto projektu. „Výbor ministrov sa rozhodol zamietnuť projekt Dominga kvôli nedostatku informácií a nedostatkom pri zmierňovaní a odstraňovaní škôd na životnom prostredí.“

Budúcnosť tučniakov jednopásych a ďalších živočíchov voľne žijúcich na pobreží v Čile teraz vyzerá o trochu svetlejšie.

 

zdroj: iflscience.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá