Čiližrút hodnotí: Toto miesto patrí medzi naj v Bratislave, renomovaný šéfkuchár ti pripraví neopakovateľný zážitok
- Približne v polovici roka 2020 sa začali šíriť správy o vzniku nového gastro projektu
- Ten vyrástol v Petržalke. V Ein Parku, vtedy ešte poloprázdnej budove, sa malo diať niečo zaujímavé
- Približne v polovici roka 2020 sa začali šíriť správy o vzniku nového gastro projektu
- Ten vyrástol v Petržalke. V Ein Parku, vtedy ešte poloprázdnej budove, sa malo diať niečo zaujímavé
Vznikla tu reštaurácia Bistronomy, z ktorej ti dnes prináša recenziu Čiližrút. Partneri Táňa a Denis chystali otvorenie pre naše končiny nie úplne tradičného podniku – Bistronomy. Obaja mali ku gastru pomerne blízko, ale skúsenosti s reštauráciou ešte nemali.
Táňa stojí za projektom trufle.sk a dováža tie najkvalitnejšie hľuzovky z Toskánska a Denis je za distribučkou vína Wined. Šéfkuchár a tvorivé srdce reštaurácie je sympaťák Martin Miklošík, ktorý pred tým pôsobil aj v reštaurácii Liviano pod michelinským Pavlom Pospíšilom. Spojenie týchto troch ľudí a ich zamerania dalo reštaurácii koncept a smerovanie moderného bistra.
Nádherný interiér plný zelene a svetlého dreva, ktorý si sami navrhli, otvorená kuchyňa a usmiaty personál. Priestor môže pre niekoho pôsobiť jemne stiesnene, najmä, keď je reštaurácia plná, ale ide skôr o osobnú preferenciu. Základom je absolútne neformálna a uvoľnená atmosféra a nápaditá kuchyňa.
Lokálne, známe a tradičné suroviny od prevažne malých producentov a k tomu profesionálny servis a someliér, ktorý vínami a fermentovanými nápojmi dotvára zážitok z jedla.
Toto všetko znie ako moderný koncept, ktorý sa nestratí nikde vo svete. Za posledné týždne som absolvoval niekoľko návštev, ochutnal viacero jedál a vín a o tieto zážitky sa skúsim podeliť. Posledná návšteva sa konala 5.10. 2022.
Začnem jedlom, ktoré je na lístku už stálicou a budeš si ho môcť dať asi ešte dlho, aj napriek tomu, že sa tu lístok obmieňa takmer na týždňovej báze podľa toho, čo je práve čerstvé a sezónne. A je to vyprážaný syr.
Autor organizuje každomesačné Foodie eventy v najchutnejších Bratislavských reštauráciách. Degustačné menu je párované s vínami, návštevníkov čaká kopec zábavy a nových zážitkov. Najbližší event je už v piatok 21.10.2022 o 18:30 v Bistre Rous. Viac info a vstupenky nájdeš tu, alebo na IG prifile Čiližrút.
Na lístok bol zaradený skôr ako recesia. ALE. Tu ide o naozaj kvalitný kravský syr od malého producenta Cheesio kúsok od Trnavy. Takže základom je kvalitná a chutná surovina. Obalený je v až neuveriteľne chrumkavom obale, ktorý v kombinácii s jemným a hlavne chutným syrom vytvára to dokonalé, čo chceš pri syre mať – radosť z chrumknutia a jemnosti a ťahavosti vo vnútri.
Navrchu je zelerová remuláda, ktorá je doladená jemne pikantnou salsou a kopec byliniek. Nápad dať všetko na seba ma baví a chute na seba perfektne nadväzujú. Ako príloha sú baby zemiaky s maslovou až emulziou. K tomuto jedlu sa takmer nedá nevrátiť. S Peseckou leánkou napríklad od Pivnice Čajkov to bude výborný pár.
Aktuálne predjedlá na lístku sú cviklový tatarák a zeler. Chápem, ako obyčajne to znie a s akou nedôverou sa na ne nezaujatý návštevník môže pozerať. Ale opäť prekvapili.
Cvikla skombinovaná s údeným sumčekom ako vláčny základ, chrumkavý čips a trio nakladaných druhov repy, namiesto chrenu majonéza s wasabi a nakladaná horčica.
Toto sú zložky, ktoré reprezentujú filozofiu jednoduchých surovín a prekvapenia z kombinácií chutí. Druhé predjedlo, zeler, je pečený v slanej kruste. Silná chuť zeleru je vyvážená jablkovou omáčkou, čo je tradičná kombinácia. Čo ale jedlo posúva inde, je pasta z lieskovcov a jesenná hľuzovka. Toto ťažko opísať, to treba zažiť.
Hlavné jedlá som ochutnal hneď dve, pretože sú to veci, ktorým neodolám. Tarhoňa a divina. Tarhoňa je pre mňa neprávom zabúdaná surovina, ktorá má obrovské miesto v slovenskej gastronómii. Tu je povýšená na zážitok a jedno z najlepších jedál, aké som v Bistronomy jedol.
Príjemne krémová je zmiešaná s vysoko sezónnou hubou korálovec a nečakane výrazným čiernym Kampotským korením. Ide o fair trade čierne fermentované korenie, ktoré má nádherne výraznú chuť a vôňu. K tomu kombinácia s penou z 90 dní zretého syra a posýpkou zo sušeného žĺtku.
Zemité chute pritvrdené korením a dokončené poriadnou dávkou hľuzovky. Okrem štipky soli tomuto jedlu nič nechýbalo. Druhým bol daniel. V prípade diviny nie je kombinácia s tekvicou či ovocím nič neobvyklé.
Tu je to ale poňaté trošku inak. Tekvica je ako pyré, ale aj konfitované, jemne chrumkavé kúsky. Divina je zo slovenských revírov, je jemná ako maslo a plná typickej zemitej chute.
Omáčka zo sliviek, čerešní či lesných plodov? Áno, pasovala by. Ale tu sa pohrali s chrumkavým chipsom kelu a v sezóne si dali fermentovať egreše. Toto je škola hrou a oslava gastronómie.
Dezerty sa z dobrých surovín a pri invenčnom prístupe kuchárov dajú robiť ako neopakovateľný zážitok. A nemusí to byť len palacinka s kupovanou nutelou. Môžu to byť rôzne tvarohové gule ozvláštnené netradičným ovocím či plodmi, tie tu robia dokonalo. Alebo taký makový koláčik. Ako jednoducho to znie.
Ale pridaj zabaglione – krém zo žĺtkov a vína, višňový gél, oriešky, karamel a máš dokonalú bodku za večerom. Nechaj si od vynikajúcej someliérky Kikuš Kupcovej poradiť sladký, ale stále živý Devín od vinárstva Kasnyik a užívaj život.
Ak budeš najbližšie rozmýšľať, že by si si dal/a niečo dobré a sám nevieš čo, tak toto miesto má minimálne pre mňa jednu výhodu. Chute mi tu sedia tak, že vôbec nepotrebujem vedieť, čo majú práve v menu, ale vždy si nechám niečo odporučiť.
A nezľaknem sa ani ingrediencií, ktoré trebárs nepatria medzi moje obľúbené. Tu viem, že aj z nich dostanem jedlo, z ktorého opadnem a budem ho chcieť jesť znova. Ale to sa, samozrejme, okrem už spomínaného legendárneho syru nestane, pretože si vždy dám niečo nové.
Čiližrút
Volám sa Čiližrút. Teda reálne som Mišo a Čiližrút je meno, ktoré používam na sociálnych sieťach, kde už cca 5 rokov prinášam informácie a zaujímavosti zo slovenského gastra.
Najmä však o reštauráciách, kaviarňach či baroch a vinárňach. Aj keď nie som profesionál, v minulosti som odrobil nejaký čas v kuchyniach na rozličných pozíciách na Slovensku aj v zahraničí, ako aj v hoteloch či reštauráciách. Gastro a všetko okolo neho je moja srdcovka a hobby.
Sledujem šéfkuchárov, spoznávam malých farmárov, dodávateľov a producentov, ochutnávam nové aj zabehnuté koncepty a o zážitky z nich sa chcem podeliť. So Startitup sme sa dohodli na koncepte recenzií, ktoré nie sú na Slovensku úplne rozšírené. Najmä nie tie, ktoré obsahujú aj konštruktívnu kritiku. Sám na IG a FB píšem len pozitívne zážitky a tie negatívne som komunikoval len na mieste.
Myslím, si že písanie vyvážených recenzií, aj s tými negatívnymi, môže byť prínosom ako pre čitateľa, tak aj pre podnik, ktorý si pri každodenných povinnostiach ani nemusí byť vedomý detailov a chýb, ktorých doladenie by mohlo priniesť viac spokojných zákazníkov.
Veď preto to robia, a tak som presvedčený, že práve toto môže byť ďalším malým prínosom pre slovenské gastro, ktorého som obrovským fanúšikom.
Viac mojich tipov na reštaurácie nájdeš na Instagrame Čiližrút.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy