„Čím viac chýb Putin urobí, tým skôr zomrie.“ Kritik Kremľa verí, že zmena režimu v Rusku je možná
- Zmena režimu v Rusku je možná, no nedôjde k nej skôr, než zomrie Putin
- Startitup sa zúčastnil diskusie so známymi kritikmi Kremľa
- Putin už spravil všetko zlo, čo mohol, myslia si
- Zmena režimu v Rusku je možná, no nedôjde k nej skôr, než zomrie Putin
- Startitup sa zúčastnil diskusie so známymi kritikmi Kremľa
- Putin už spravil všetko zlo, čo mohol, myslia si
„Z Ruska som odišla len 30. marca – po obvinení novinára Evana Gershkovicha zo špionáže. Počas doby strávenej v Moskve a okolí som si uvedomila, že samotné prieskumy verejnej mienky nie sú veľmi presné a spoľahlivé,“ hovorí novinárka prominentného denníka The New York Times Valerie Hopkinsová, ktorá pracovala ako korešpondentka v Rusku.
V najväčšej krajine sveta strávila vyše polroka, pričom predtým – po spustení ruskej invázie na Ukrajinu – pôsobila v Kyjeve. O situácii v spoločnosti má vďaka tomu jasný prehľad a podelila sa oň na tohtoročnom fóre Globsec.
„Myslím si, že v Rusku asi 20 percent ľudí silno podporuje vojnu a Putina. Ďalších 20 percent je veľmi proti,“ hovorí na diskusii s ruským opozičným aktivistom Michailom Chodorovským, ktorej sa zúčastnila redakcia Startitup.
V prípade zvyšných 60 percent je ťažké odhadnúť, čo si myslia. Hopkinsová priznáva, že keď sa ľudí na ich názor spytovala, mnohokrát ostala veľmi prekvapená. Či už po negatívnej alebo pozitívnej odpovedi, zistila, že pri Rusoch je ťažké tipnúť si, čo si vlastne myslia.
Nevedia, čo si myslieť a k čomu sa prikloniť
„Zúčastnila som sa napríklad obrovského zhromaždenia na najväčšom ruskom štadióne Lužniki. Akcia sa konala dva dni pred výročím vojny na Ukrajine, no zároveň sa prekrížila aj s ruskými oslavami armádnych veteránov. Bola to jedna z najjedovatejších udalostí plných nenávisti, aké som kedy zažila,“ hovorí novinárka.
Narazila tam na ľudí, ktorých podľa ich vlastných slov donútili zúčastniť sa ich zamestnávatelia. Dotyční často nevedeli, čo si majú o vojne na Ukrajine myslieť.
„Jedna mladá baba mi povedala, že vojnu veľmi podporuje, lebo na Donbase má kamarátov. Keď som jej však povedala, odkiaľ som, začala sa vypytovať, prečo tá vojna trvá tak dlho a čo sa vlastne deje. A v Rusku sa to už pýta mnoho mnoho ľudí.“
Množstvo Rusov čaká na nový vplyvný názor. Nevedia, k čomu sa majú prikloniť a čo robiť, hovorí Hopkinsová. Toto je následok Putinovho režimu, Ruska, ktoré v súčasnosti vedie nezmyselnú a brutálnu vojnu na Ukrajine.
A kedy sa tento režim skončí? Môže sa vôbec niečo v Kremli zmeniť? Môže.
Ako vysvetľuje druhý účastník diskusie – známy ruský miliardár, bývalý šéf ropnej spoločnosti Jukos a skorý zástanca demokratických zmien vo svojej krajine či zakladateľ politického hnutia Otvorené Rusko Michail Chodorovskij –, Putin musí zomrieť.
Smrť vládcu
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo by mohla pomôcť Putinova smrť?
- Kto preňho predstavuje najväčšiu hrozbu?
- Čo horšie než aktuálna vojna by sa ešte mohlo stať?
- Môže Ruská federácia zaniknúť?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie