Čím viac práce, tým viac plodnosti. Ťažko pracujúci muži majú až o 50 % viac spermií

  • Fyzicky pracujúci muži majú nielen viac spermií, ale aj viac testosterónu
  • Štúdia však má svoje limity
Spermia a vajíčko
Ilustračný obrázok Pixabay/geralt
  • Fyzicky pracujúci muži majú nielen viac spermií, ale aj viac testosterónu
  • Štúdia však má svoje limity

Mnohí z nás, či už si to chceme priznať alebo nie, sa snažíme fyzickej práci vyhnúť tak, ako to je len možné. V dnešnej dobe väčšina z nás pracuje za počítačom v kanceláriách, čo je, samozrejme, pohodlnejšie a na prvý pohľad sa to môže zdať pre naše zdravie aj prospešnejšie.

Avšak hodiny sedenia bez pohybu majú negatívny vplyv nielen na našu váhu či kvalitu nášho zraku, ale podľa najnovších poznatkov aj na schopnosť reprodukcie, najmä pokiaľ ide o mužov.

Podľa najnovšej štúdie s názvom Occupational factors and markers of testicular function among men attending a fertility center, na ktorej pracovali špičkoví vedci z Harvardovej Univerzity a ktorá vyšla v časopise Human Reproduction, muži, ktorí v práci pravidelne zdvíhajú ťažké predmety, majú vyšší počet spermií ako muži, ktorých práca je menej fyzicky náročná.

Nielen viac spermií, ale aj testosterónu

Portál Euronews dodáva, že rozdiel v spermiách medzi fyzicky pracujúcimi mužmi a tými, ktorí trávia svoju pracovnú dobu za stolom a počítačom môže byť až 50 percent. Manuálne pracujúci muži tiež mali vyššie hladiny testosterónu, mužského pohlavného hormónu, ktorý reguluje sexuálnu túžbu, teda libido, ako aj svalovú hmotu a produkciu spermií.

Množstvo spermií, pohyblivosť a hladina testosterónu sú kľúčovými faktormi mužskej plodnosti a počet spermií sa v globálnom meradle za posledných päť desaťročí znížil takmer o polovicu, pričom vedci sa domnievajú, že na vine je niekoľko faktorov: kvalita životného prostredia, stravovania a životného štýlu.

„Už vieme, že cvičenie je spojené s viacerými zdravotnými benefitmi u ľudí…, ale len málo štúdií sa zameralo na to, ako môžu pracovné faktory prispieť k týmto benefitom. Tieto nové zistenia naznačujú, že fyzická aktivita počas práce môže byť tiež spojená s výrazným zlepšením reprodukčného potenciálu mužov,“ vysvetľuje pre New York Post hlavná autorka predkladanej štúdie Lidia Mínguez-Alarcónová.

Priemerný vek mužov bol 36 rokov

Health News uvádza, že muži medzi 18 a 56 rokov v databáze EARTH bez vazektómie boli vhodní na výskum tejto štúdie. Výskumný tím analyzoval 950 vzoriek semena pochádzajúcich od 377 mužov, ktorí v rokoch 2005 – 2019 hľadali liečbu na neplodnosť.

New York Post v tomto kontexte dopĺňa, že priemerný vek týchto mužov bol 36 rokov a všetci účastníci boli požiadaní, aby sami hlásili svoju úroveň fyzickej námahy v práci a ako často počas nej zdvíhali ťažké predmety.

Vzorky boli zozbierané v Massachusetts General Hospital Fertility Center, pričom 51 % mužov malo vysokoškolské vzdelanie, zatiaľ čo 76 % opísalo svoju fyzickú námahu v práci ako „ľahkú“.

Na druhej strane, len 12 % účastníkov uviedlo, že majú zamestnanie vyžadujúce ťažkú fyzickú námahu, zatiaľ čo 9 % uviedlo, že pracujú večer alebo si striedajú smeny. Napriek tomu, táto druhá skupina mala celkovo výrazne vyšší počet spermií. Muži, ktorí tvrdili, že väčšinu dňa trávia „dvíhaním alebo presúvaním ťažkých predmetov“, mali o 46 % vyššiu koncentráciu spermií.

Štúdia má svoje limity

Stránka prestížnej Harvardovej Univerzity upozorňuje na to, že zatiaľ čo táto štúdia zistila vzťah medzi fyzickou aktivitou a plodnosťou u mužov hľadajúcich liečbu neplodnosti, bude nutný ďalší výskum, aby sa potvrdilo, či tieto zistenia platia aj pre mužov z bežnej populácie. Výskumníci tiež dúfajú, že budúce štúdie odhalia základné biologické mechanizmy, ktoré sú v hre.

„Reprodukčné zdravie je dôležité samo osebe, ale stále viac a viac dôkazov naznačuje, že mužská neplodnosť nám môže poskytnúť prehľad o širších problémoch verejného zdravia, vrátane najbežnejších chronických chorôb. Odhalenie krokov, ktoré môžu ľudia podniknúť na zlepšenie svojej plodnosti, je prínosom pre nás všetkých, nielen pre páry, ktoré sa snažia otehotnieť,“ povedala Mínguez-Alarcónová.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Human Reproduction, Euronews, New York Post, Health News, Harvard

Najnovšie videá

Trendové videá