Čím viac psov, tým menej zločincov. Vedci zistili, ako vplývajú štvornohí priatelia na susedskú komunitu
- Psy môžu byť oveľa viac než len maznáčikovia
- Vedci prišli s novým výskumom
- Zistili, že psy môžu znižovať kriminalitu v susedstve
- Psy môžu byť oveľa viac než len maznáčikovia
- Vedci prišli s novým výskumom
- Zistili, že psy môžu znižovať kriminalitu v susedstve
Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka. A pravdou je, že mnohí majitelia psov by nám bez mihnutia okom dali za pravdu. Veď predsa, psičkári berú svojich štvornohých miláčikov ako pevnú súčasť rodiny.
Nie je však pes ako pes. Niektoré patria k väčším maznáčikom, iné naopak vzbudzujú strach. Väčšina z nich je však považovaná za ochrancov obydlia, v ktorom spolu so svojím pánom žijú.
Nový výskum z dielne Ohio State University však prichádza s oveľa väčším zistením. Ako uvádza ScienceAlert, psom môžeme ďakovať aj za nižšiu kriminalitu.
Psy proti kriminalite
Ako vedci zistili, väčšia koncentrácia psov v susedstve je spojená s nižšou koncentráciou kriminality, informuje USA Today. To teda znamená, že štvornohí miláčikovia nám svojím spôsobím vlastne pomáhajú v boji proti zločinu.
Hneď by ti v súvislosti s týmto mohlo napadnúť, že to tak je práve pre to, že mnoho psov môže vzbudzovať strach a pre výtržníkov predstavovať prekážku. Na tom, samozrejme, niečo je.
Autori tejto štúdie si však myslia, že pôvod tohto zistenia leží v niečom inom. Ľudia musia svojich psov venčiť, tráviť čas vonku, v dôsledku čoho sa dostávajú oveľa viac do komunity, v ktorej žijú.
Ak teda psa vlastníš, venčenie a pravidelné prechádzky asi pokladáš za úplne bežnú činnosť, nad ktorou sa hlbšie nezamýšľaš. Vedci si však myslia, že práve tieto vychádzky so svojím štvornohým miláčikom pomáhajú predchádzať kriminalite.
Oči na ulici
„Ľudia, ktorí venčia svojich psov, v podstate hliadkujú vo svojich štvrtiach,“ hovorí sociológ Nicolo Pinchak, hlavný autor novej štúdie.
Ako uvádza ScienceAlert, hypotéza výskumníkov vychádza z Jane Jacobsovej konceptu „oči na ulici“. Ten hovorí o tom, že ľudia na verejných miestach pomáhajú udržiavať bezpečnosť a poriadok svojou prítomnosťou a tým, že majú dohľad nad svojím okolím.
Ide o to, že spoločné interakcie ľudí na verejných miestach pomáhajú vytvárať sieť verejného rešpektu a dôvery v rámci susedstva. To môže odradiť zločincov. Doposiaľ však bolo uskutočnených málo výskumov, aby sa hypotéza ukázala ako naozaj funkčná.
Znížená miera kriminality
Výskumníci Jacobsovej hypotézu chceli otestovať, a tak sa zamerali na majiteľov psov. Podľa Social Forces bol výskum uskutočnený na základe údajov z viacerých zdrojov. Ako sme už spomenuli, podarilo sa im nájsť súvislosť medzi prítomnosťou psov a zníženou mierou kriminality.
„V súlade s Jacobsovej modelom kontroly kriminality sme zistili, že koncentrácia psov v susedstve je nepriamo spojená s nižšou mierou lúpeží či vrážd,“ píše tím vedcov v štúdii.
V dodatočnom zisteniach sa píše, že štvrte, kde sa nachádza väčší počet psov, mali menej majetkových trestných činov, a to bez ohľadu na úroveň dôvery v susedskej komunite, informuje USA Today.
Nie je to len o psoch
Avšak, aj táto štúdia má svoje „ale“. Samotní výskumníci uznali, že nemôžu vylúčiť vplyv rôznych skreslení v údajoch. Práve z toho dôvodu sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré by túto problematiku podrobnejšie preskúmali.
Aj napriek tomu nám tieto zistenia ponúkajú nové údaje na podporu myšlienky, že vlastníctvo psov prispieva k nižšej kriminalite v susedstve. A to aj vďaka tomu, že obyvatelia danej štvrte trávia v prostredí komunity viac času.
„Keď sú ľudia vonku na prechádzke so psami, vedú rozhovory a navzájom nadväzujú vzťahy. Dozvedia sa, čo sa v ich okolí deje, a dokážu rozpoznať potenciálne problémy,“ hovorí Pinchak pre Social Forces.
Nie je to teda len o psoch. Dôležitú úlohu zohrávajú vzťahy v susedskej komunite a fakt, či si všímame, čo sa v našom okolí deje. Psy v tomto predstavujú akýsi spojovník medzi ľuďmi, z čoho plynú ďalšie pozitívne účinky.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Social Forces, Science Alert, USA Today